eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyProdukcja przemysłowa nie przestaje zatrudniać

Produkcja przemysłowa nie przestaje zatrudniać

2019-03-22 12:11

Produkcja przemysłowa nie przestaje zatrudniać

Pracownicy © alotofpeople - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Perspektywy zatrudnienia dla nadchodzącego kwartału są nieco gorsze niż formułowane przed trzema miesiącami. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej osiągnęła poziom +9%, co względem poprzedniego odczytu oznacza spadek o 3 p.proc. Sytuacja pracowników ciągle jednak pozostaje dobra. Zatrudniać ma zamiar przede wszystkim produkcja przemysłowa - plany rekrutacyjne formułuje co 4. firma z tej branży. To już piąty kwartał z rzędu, kiedy ten sektor odnotowuje najwyższy popyt na pracowników spośród 10 analizowanych przez ManpowerGroup sektorów rynku.

Przeczytaj także: Perspektywy zatrudnienia II kw. 2019

Prognoza zatrudnienia netto, a więc wyrażona procentowo różnica pomiędzy pracodawcami przewidującymi wzrost zatrudnienia, a tymi, którzy planują jego redukcję, wynosi w produkcji przemysłowej (po sezonowej korekcie) +22% - wskazuje najświeższa odsłona „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” - opracowania ujawniającego plany pracodawców na drugi kwartał 2019 roku. W ujęciu rocznym wskaźnik spadł od 3 punkty procentowe, w kwartalnym podniósł się o 1 punkt.

Dane napływające z rynku dowodzą, że o powiększaniu swoich zespołów w okresie kwiecień - czerwiec myśli 24% pracodawców. 66% firm nie planuje żadnych zmian, a zaledwie co 100. nosi się z zamiarem redukcji etatów. Odsetek pracodawców, którzy planują zwiększyć zatrudnienie wzrósł o 2 punkty procentowe w ujęciu kwartalnym, natomiast w ujęciu rocznym obniżył się o 8 punktów procentowych.

Przydatne linki:
Oferty pracy

Stabilną sytuację w produkcji przemysłowej potwierdza również mniejszy odsetek firm, które planują redukcję zatrudnienia. Wskaźnik ten obniżył się o 5 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego kwartału i tego samego okresu w 2018 roku.

– Pracodawcy będą poszukiwać kandydatów nie tylko na stanowiska bezpośrednio związane z produkcją, lecz także na stanowiska techniczne związane z szeroko rozumianą automatyzacją. Coraz więcej firm podejmuje decyzje o automatyzacji procesów, w celu zwiększania wydajności produkcji i możliwości dynamicznego odpowiadania na wyzwania rynku pracy Poszukiwani będą operatorzy i mechanicy maszyn, automatycy, inżynierowie procesów. W firmach z sektora produkcji przemysłowej konieczne jest także zadbanie o obsługę magazynową i transport wewnętrzny stąd zwiększone zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych – mówi Kamil Sadowniczyk z Manpower. – Największego zapotrzebowania na pracowników w obszarze produkcji przemysłowej można się spodziewać w regionach najbardziej uprzemysłowionych oraz charakteryzujących się znacznym napływem inwestycji, czyli na Śląsku i w Wielkopolsce. To te firmy będą musiały zmierzyć się z największymi wyzwaniami związanymi z pozyskaniem i zatrzymaniem pracowników. Jednocześnie obserwujemy tam trend polegający na coraz częstszym korzystaniu przez pracodawców z rozwiązań typu OnSite, mających na celu wsparcie w zarządzaniu pracownikami tymczasowymi poprzez zespół pracujący na rzecz klienta, co pomaga między innymi w zmniejszeniu rotacji pracowników – dodaje Kamil Sadowniczyk.

fot. mat. prasowe

Plany rekrutacyjne

Wzrostu zatrudnienia spodziewa się 1/4 badanych.


– Mimo wysokich prognoz zatrudnienia obserwujemy ostrożny optymizm ze strony pracodawców spowodowany między innymi niepewną sytuacją związaną z Brexitem. Z uwagą śledzimy również sytuację na rynku niemieckim, od którego nasza gospodarka jest w znacznym stopniu uzależniona. Obecnie nie ma powodów, by mówić o negatywnych zmianach na rynku, jednak nie możemy być pewni, że pozytywny trend utrzyma się do końca roku. Zależy to również od naszej wewnętrznej konsumpcji w Polsce. Na wyniki prognozy możemy też spojrzeć od strony pracodawców, którzy w wyniku niedoboru kandydatów nadal nie osiągnęli swojego docelowego poziomu zatrudnienia, dlatego od kilku kwartałów niezmiennie deklarują chęć pozyskiwania nowych pracowników – podsumowuje Kamil Sadowniczyk.

Polska produkcja przemysłowa uzyskała również wysokie trzecie miejsce w zestawieniu 26 analizowanych rynków regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Polskę wyprzedziła Rumunia z prognozą wynoszącą +25% i Grecja, ze wskaźnikiem +23%. Tuż za podium znajduje się Słowacja (+20%), Słowenia (+19%) i Finlandia (+19%). Optymizm jest również zauważalny we Francji (+16%), a także w Niemczech (+14%) oraz Wielkiej Brytanii (+7%) i Austrii (+7%). Na przeciwległym biegunie znajdują się Czechy (-1%) i Hiszpania (0%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: