Polska: wydarzenia tygodnia 12/2019
2019-03-27 08:55
Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 11/2019
- W dalszym ciągu przedmiotem różnych analiz (a także krytyki) jest ogłoszony przez rządzących kolejny 5-punktowy program socjalny. Nie mam wątpliwości, że potrzeby ekonomiczne społeczeństwa mogą uzasadniać także jakiś inny podział dochodów państwa, z większym niż dotąd strumieniem pieniędzy kierowanych do społeczeństwa. Wątpliwości wzbudza sposób podziału tego strumienia środków na grupy społeczne i grupy zawodowe (bo tu już decyduje polityka). Ograniczeniem jest nadmierne zwiększenie transferów społecznych, bo wg ostatniego oświadczenia premiera ta nowa propozycja ma być zrealizowana przez wzrost zadłużenia (deficyt może przekroczyć nawet poziom 3 proc. PKB). Ta koncepcja wzbudza niepokój, bo wg prognoz na kontynent nadeszło już spowolnienie gospodarcze i gorsza koniunktura jest już faktem (jej oznaki są już widoczne od początku roku w niemieckiej i francuskiej gospodarce. Do tego etapu przygotowują się inne kraje unijne (większość z nich ma nadwyżkę budżetową). My jednak zamierzamy iść drogą wzrostu zadłużenia, życia na kredyt, zwiększania go... Są też zastrzeżenia co do proporcji w podziale środków przeznaczonych na cały, nowy program. Podjęcie tak ryzykownego zobowiązania wobec społeczeństwa w w warunkach komplikującej się sytuacji geopolitycznej, nadchodzącego spowolnienia gospodarczego i sytuacji polskiego budżetu niepokoi... chyba bardziej niż niepokoi...
- Obserwujemy konsekwencje dwóch kolejnych katastrof lotniczych samolotów Boeinga B737 max 8... Po zamknięciu przestrzeni powietrznej dla maszyn Boeingów 737 MAX 8 w Europie i na świecie, narodowy przewoźnik PLL LOT wypożyczył cztery samoloty B737 starszej generacji, a okazjonalnie piąty samolot pożycza od czarterowej linii Enter Air, ale też poinformował, że rozważa przystąpienie do tej grupy firm lotnictwa pasażerskiego, która zamierza dochodzić roszczeń od Boeinga wynikających ze strat, poniesienia dodatkowych kosztów czy utraconych korzyści, które generują uziemione maszyny. Warto dodać, że LOT korzysta z pięciu Boeingów 737 MAX 8 pozyskanych w ramach leasingu od Air Lease Corporation. Szósty miał przylecieć na przełomie marca i kwietnia, ale wiele wskazuje na to, że do tego nie dojdzie.
-
Dla naszych czytelników może być ważna informacja opublikowana przez Instytut Badań Strukturalnych (IBS). Mówi ona, że polski system podatkowy bardziej obciąża osoby o niskich dochodach niż osoby o wysokich dochodach. To główny wniosek jaki wynika z analizy IBS przeprowadzonej na obowiązujących przepisach podatkowych. Ponieważ podatki to bardzo ważny problem dla każdego z nas, więc postanowiliśmy wybrać i przedstawić do przemyśleń czytelników kilka spostrzeżeń wypunktowanych przez IBS:
- opodatkowanie w naszym kraju jest w gruncie rzeczy liniowe i efektywnie wynosi 37 proc.,
- opodatkowanie w Polsce nie jest sprawiedliwe dla osób biednych, a zaczyna się już na poziomie konsumowania dóbr (osoby biedne na konsumpcję przeznaczają cały swój dochód, a osoby bogate konsumują tylko część swojego dochodu co oznacza, że udział podatku VAT i akcyzy w dochodach niezamożnych Polaków jest stosunkowo wyższy niż tych bogatych,
- państwo winno sprawiedliwiej opodatkować pracę, szczególnie winno to dotyczyć lepiej zarabiających, osoby o wysokich zarobkach powinno dotyczyć progresywne opodatkowanie pracy (osoby o wyższych dochodach winny płacić wyższe podatki),
- nasze państwo umożliwia niskie opodatkowanie wysoko zarabiającym dopuszczając fikcyjne samozatrudnienie (z szacunków IBS wynika, że jest to nawet ok 10 proc. U nas praktyka jest taka, że osoby więcej zarabiające zakładają działalność gospodarczą i rozliczają się z pracodawcą na podstawie faktury, a nie umowy o pracę mimo, że nadal świadczą dla niego usługi charakterystyczne dla pełnego etatu,
- autorzy analizy wskazują, że w Europie opodatkowanie pracy mniej zarabiających wygląda inaczej. Tak zwany klin podatkowy w UE jest dla niskich płac o 8 pkt proc. niższy niż dla wysokich płac.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła najnowszy raport najszczęśliwszych krajów do życia (World Happiness Report 2018). Zwycięzcą zestawienia została Finlandia. Polska znalazła się dopiero na 40. pozycji. Badania dotyczyły 156 państw. Oto pierwsza dziesiątka krajów w tym rankingu: 1. Finlandia (7.769); 2. Dania (7.600); 3. Norwegia (7.554); 4. Islandia (7.494); 5. Holandia (7.488); 6. Szwajcaria (7.480); 7. Szwecja (7.343); 8. Nowa Zelandia (7.307); 9. Kanada (7.278); 10. Austria (7.246)
- Dwa japońskie koncerny: Toyota i Suzuki ogłosiły współpracę, która ma też być realizowana na terenie Polski, na Dolnym Śląsku. Dojdzie do wymiany technologii. I tak Toyota przyjmie nowo opracowany silnik małolitrażowy Suzuki, którego produkcję planuje ulokować w Toyota Motor Manufacturing Poland ( do niej należą zakłady w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach). W zamian Suzuki będzie otrzymywać napędy hybrydowe, a także samochody takie jak RAV4 i Corollę na rynek europejski. Podpisane porozumienie o współpracy ma dotyczyć również w dziedzinie zelektryfikowanych napędów i rozwiązań Suzuki w zakresie pojazdów kompaktowych, natomiast Suzuki będzie również produkować dla Toyoty małe samochody na rynek azjatycki oraz afrykański.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
MINISTER ZDROWIA: NOWY MODEL OPIEKI ZDROWOTNEJ BĘDZIE STAWIAĆ NA JAKOŚĆ USŁUG. POMOŻE W TYM CYFRYZACJA.
Stopniowa informatyzacja systemu opieki medycznej usprawni obieg informacji, dzięki czemu zmniejszą się obciążenia lekarzy i liczba wykonywanych niepotrzebnie badań. To oznacza, że pacjent szybciej otrzyma świadczenie i opiekę, których potrzebuje. Temu służyć ma także analiza dużych zbiorów danych na temat pacjentów, której uczą się placówki w Polsce. - Odchodzi wizja medycyny jako działalności usługowej. Teraz patrzymy bardziej całościowo, nie tylko na koszty NFZ, lecz także na koszty społeczne, absencje chorobowe i jakość życia, co przekłada się na całą gospodarkę - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.
– Będziemy szukali narzędzi z dziedziny informatyzacji, cyfryzacji, które dają nam podstawy do mierzenia efektu, czy ktoś jest leczony dobrze, czy ten efekt widać w krótkim terminie i po wielu latach. Patrzymy na to z punktu widzenia całościowego, kosztów ogólnych, absencji chorobowej i jakości życia – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Szczególnie ważna jest analiza big data, czyli dużych zbiorów danych na temat pacjentów, ich stanu fizycznego i psychicznego, nawyków i trybu życia. Te informacje przyczyniają się do tego, że lekarz może szybciej i trafniej postawić diagnozę, skierować na leczenie i wybrać odpowiednią ścieżkę terapeutyczną dla konkretnego pacjenta. Pozwolą także przewidywać ryzyko wystąpienia określonych schorzeń.
– Dzięki osiąganiu kolejnych stopni dojrzałości cyfrowej systemów ochrony zdrowia mamy możliwość budowania opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Dane i wiedza są fundamentem do realizacji tego ambitnego zadania. Mamy również możliwość generowania konkretnych oszczędności, np. poprzez zdalne realizowanie świadczeń – mówi Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips Healthcare.
Jest to jeden z głównych aspektów modelu Connected Care, łączącego internet rzeczy i telemedycynę w opiece nad chorym. Raport „Connected Care in Europe” przygotowany przez Berg Insight wskazuje, że w 2022 roku z systemów telemedycznych będzie korzystać już 16,5 mln Europejczyków. Dla porównania w 2016 roku było to niespełna 6 mln.
– W Connected Care wszystkie szczeble opieki zdrowotnej są ze sobą połączone rozwiązaniami cyfrowymi, dzięki czemu informacja podąża za pacjentem na każdym etapie – wyjaśnia Michał Kępowicz. – Pacjent może mieć dostęp do wielu świadczeń zdalnie, z domu czy miejsca pracy, czyli nie musi przyjeżdżać do szpitala. Lekarz będzie widział wszystkie dane w jednym miejscu i nie będzie musiał produkować kolejnych dokumentów.
Budowaniu dojrzałości cyfrowej służą m.in. takie projekty, jak e-zwolnienia, e-recepty czy Internetowe Konto Pacjenta wdrażane przez Ministerstwo Zdrowia.
– Naszym zadaniem jest jeszcze usprawnienie funkcjonowanie systemu, czyli zwiększenie jego efektywności kosztowej i zapewnienie właściwego zarządzania systemem. Żeby to stworzyć, musimy wypracować bardzo konkretne instrumenty. Od niedawna mamy e-zwolnienie, e-receptę, za chwilę będziemy mieć e-skierowanie. To są rzeczy, które pozwolą nam zarządzić ruchem pacjenta, zobaczyć, jak on przebiega, w którym momencie nie jest właściwy, jak ta ścieżka pacjenta powinna przebiegać – mówi Radosław Sierpiński, doradca i pełnomocnik ministra zdrowia ds. utworzenia Agencji Badań Medycznych.
Telemedycyna i rozwój nowych technologii mogą się przełożyć na znaczne oszczędności. Resort zdrowia ocenia, że elektronizacja medycyny pozwoli zmniejszyć koszty o 0,35 proc. PKB. Dla lekarzy nowoczesne technologie to z kolei mniej biurokracji – w Wielkiej Brytanii zastosowanie systemów telemedycznych spowodowało skrócenie czasu wypełnienia dokumentacji medycznej o kilkadziesiąt procent. To także korzyści dla pacjentów, którzy dzięki zintegrowanej opiece mogą liczyć na większą kompleksowość i wygodę.
To też jeden z etapów budowania Value-Based Care, czyli modelu opieki opartego na efektach, nakierowanego na wartość, jaką jest dobrostan pacjentów.
– Chodzi o to, żeby nasze działania – lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, diagnostów, całych zespołów klinicznych – były nakierowane na to, żeby pacjent się dobrze czuł. Nie na to, żeby tylko wyleczyć zapalenie płuc albo migotanie przedsionków, albo wycięcie wyrostka. Chodzi o to, żeby nawet jeżeli nie poprawimy stanu zdrowia w 100 proc., dać pacjentowi największy komfort – wyjaśnia Łukasz Szumowski.
– W Value-Based Care akcent jest położony nie na ilość, a na jakość, czyli myślimy nie o tym, ile dostarczyć świadczeń, tylko jakie świadczenia, w jaki sposób, o jakiej wartości, żeby pacjent był zadowolony i żeby jak najszybciej trafił do środowiska domowego, bo ono jest najbardziej przyjazne dla niego – mówi Michał Kępowicz.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)