eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCeny taksówek mają być przejrzyste

Ceny taksówek mają być przejrzyste

2019-03-29 00:40

Ceny taksówek mają być przejrzyste

Taksówka © Kara - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Przejrzystość cen taksówek pozostawia wiele do życzenia. Rzadko zdarza się, aby kierowca poinformował nas o przybliżonej cenie przejazdu jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Tymczasem właśnie tego życzyłoby sobie 80 proc. Polaków - wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla organizacji Pracodawcy RP. Jego celem było poznanie społecznego odbioru zmian prawnych, nad którymi pracuje właśnie Ministerstwo Infrastruktury.

Przeczytaj także: Ile kosztuje taksówka z lotniska do centrum miasta? Słono!

Ceny taksówek mają być przejrzyste


Jak dowodzi badanie, przybliżoną cenę przejazdu jeszcze przed jego rozpoczęciem chciałoby znać 79,2 proc. Polaków. Obecnie taka możliwość istnieje wyłącznie przy zamawianiu taksówki poprzez aplikację, która na podstawie danego algorytmu wylicza orientacyjny koszt podróży. Jeżeli jednak decydujemy się na przejazd zwykłą taksówką, to wówczas ostateczną cenę poznajemy dopiero ze wskazania taksometru, po dotarciu do celu. Tymczasem użytkownicy popularnych aplikacji do mobilności miejskiej poznają i akceptują cenę przejazdu zanim jeszcze się na niego zdecydują.

Więcej niż co drugi z ankietowanych (56,3 proc.) twierdzi, że rozstrzygające znaczenie w zakresie ceny za przejazd ma dla niego właśnie poznanie ceny za kurs i wybranej trasy jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Tylko dla co czwartego z badanych (24,2 proc.) rozstrzygające jest wskazanie taksometru po zakończeniu przejazdu.

fot. mat. prasowe

Czy wsiadając do taksówki chciałbyś znać przybliżoną cenę przejazdu?

Przybliżoną cenę przejazdu przed jego rozpoczęciem chciałoby znać 80 proc. respondentów.


fot. mat. prasowe

Przed czy po?

Blisko 6 na 10 Polaków twierdzi, że rozstrzygające znaczenie ma poznanie ceny za kurs i wybranej drogi przed rozpoczęciem przejazdu.


- Kilkuletnia obecności aplikacji mobilnych na rynku przewozu osób przyzwyczaiła Polaków do ważnego światowego standardu: możliwości poznania ceny za przejazd przed jego rozpoczęciem. W wielu krajach w Europie, a najbliżej nas chociażby w Czechach czy na Słowacji, aplikacja może pełnić funkcję taksometru i takie rozwiązanie prawne powinno wreszcie pojawić się w Polsce – mówi Arkadiusz Pączka, Zastępca Dyrektora Generalnego i Dyrektor Departamentu CML w Pracodawcy RP - Inaczej konsumenci nadal mogą być niemile zaskoczeni, kiedy wysiadając pod domem po powrocie z lotniska muszą zapłacić dwa razy więcej niż zakładali - dodaje.

Polacy chcą jeździć z aplikacjami mobilnymi


Blisko połowa ankietowanych Polaków (43,8 proc.) nie chce, aby popularne aplikacje do zamawiania przejazdów zniknęły z polskich ulic i nie wyobraża sobie podobnego scenariusza. Raptem 16,5 proc. ogółu ankietowanych opowiada się za zniknięciem takich aplikacji z polskiego rynku, a 39,7 proc. Polaków nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania. Osoby korzystające z taksówek i przewozu osób częściej są zdania, że usługi przewozowe takie jak Uber nie powinny zostać zakazane w Polsce.

fot. mat. prasowe

Czy Uber powinien zniknąć?

Blisko 44 proc. ankietowanych Polaków nie chce, aby popularne aplikacje do zamawiania przejazdów zniknęły.

fot. mat. prasowe

Czy Uber powinien zniknąć? Wg korzystających i niekorzystających

Osoby korzystające z taksówek i przewozu osób częściej są zdania, że usługi przewozowe takie jak Uber nie powinny zostać zakazane.


Co trzeci Polak (31,1 proc.) deklaruje, że bezpieczniejszą i wygodniejszą opcją płatności za przejazd jest dla niego płatność bezgotówkowa . Z kolei aż 49,7 proc. badanych wskazuje, że wygodniejsze i bezpieczniejsze są dla nich płatności gotówkowe.

GPS i nawigacja w smartfonie - tak samo pewne, jak egzamin z topografii miasta


Co ciekawe, Polacy korzystający z taksówek czy z aplikacji mobilnych czują się tak samo pewnie, gdy kierowca za kółkiem korzysta z map i GPS w aplikacji mobilnej, co wtedy, gdy ma zdany egzamin z topografii miasta.

fot. mat. prasowe

Gwarancja najlepszej drogi

52,5 proc. badanych wskazało, że GPS i nawigacja w aplikacji w smartfonie dają im wysoką lub bardzo wysoką gwarancję bezpieczeństwa.


Egzamin z topografii miasta, wskazanie trasy na mapie w aplikacji mobilnej za pomocą GPS czy znajomość miasta przez taksówkarza - zdaniem badanych dają jednakowo dużą pozytywną gwarancję obrania najlepszej drogi. 52,5 proc. badanych wskazało, że GPS i nawigacja w aplikacji w smartfonie dają im wysoką lub bardzo wysoką gwarancję bezpieczeństwa – taki sam odsetek ankietowanych wskazał, że podobną gwarancję daje zdany przez taksówkarza egzamin z topografii miasta. Nieco mniej osób (50,9 proc.), uznało, że taką gwarancją bezpieczeństwa jest znajomość miasta przez samego taksówkarza.

Przeczytaj także: Tanie taxi? W Warszawie! Tanie taxi? W Warszawie!

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: taksówki, ceny taksówek, usługi przewozowe, Uber

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: