Komputery przemysłowe ciągle na celowniku
2019-04-04 12:20
Komputery przemysłowe ciągle na celowniku © goodluz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Systemy ICS pod ostrzałem
Cyberzagrożenia wycelowane w komputery przemysłowe uchodzą za niezwykle niebezpieczne. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego, zważywszy że mogą powodować nie tylko olbrzymie straty finansowe, ale i przestój produkcji w fabrykach. Z danych Kaspersky Lab wynika, że na przestrzeni całego minionego roku udział maszyn, które znalazły się pod ostrzałem cyberprzestępców wzrósł z 44% w 2017 r. do 47,2%.Najnowszy raport wskazuje również, że w pierwszej trójce państw, w których Kaspersky Lab zapobiegł największej liczbie szkodliwych działań wymierzonych w komputery przemysłowe znalazły się:
- Wietnam (70,09%),
- Algieria (69,91%) oraz
- Tunezja (64,57%).
Wbrew powszechnemu mitowi głównym źródłem zagrożeń dla komputerów przemysłowych nie jest atak ukierunkowany, ale szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzeniane na skalę masową, które przedostaje się do systemów przemysłowych przez przypadek – za pośrednictwem internetu, poprzez nośniki przenośne, takie jak dyski USB, oraz wiadomości e-mail. Jednak fakt, że przyczyną skuteczności tych ataków jest niedbałe podejście do cyberbezpieczeństwa wśród pracowników, oznacza, że można im zapobiec poprzez szkolenia personelu i podnoszenie ich świadomości – to znacznie łatwiejsze niż próba powstrzymania zdeterminowanych cyberprzestępców — powiedział Kirył Kruglow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab ICS CERT.
fot. goodluz - Fotolia.com
Komputery przemysłowe ciągle na celowniku
Porady bezpieczeństwa dla organizacji przemysłowych
Eksperci z Kaspersky Lab ICS CERT zalecają stosowanie następujących środków technicznych w celu zapobiegania atakom w organizacjach przemysłowych:
- Regularnie aktualizuj systemy operacyjne i oprogramowanie w systemach, które wchodzą w skład sieci przemysłowej przedsiębiorstwa.
- Stosuj łaty bezpieczeństwa dla sterowników programowalnych (PLC), RTU oraz sprzętu sieciowego wykorzystywanego w organizacji.
- Ogranicz ruch sieciowy na portach oraz protokołach wykorzystywanych na routerach granicznych i wewnątrz sieci operacyjnej organizacji.
- Przeprowadź audyt kontroli dostępu dla komponentów w sieci przemysłowej przedsiębiorstwa oraz na jej granicach.
- Wdróż wyspecjalizowane rozwiązania do ochrony punktów końcowych, takie jak Kaspersky Industrial CyberSecurity, na serwerach, stacjach roboczych oraz interfejsach człowiek-maszyna (HMI). Rozwiązanie to obejmuje monitorowanie, analizę i wykrywanie zagrożeń w ruchu sieciowym w celu zabezpieczenia technologii operacyjnych i infrastruktury przemysłowej zarówno przed przypadkowymi infekcjami szkodliwym oprogramowaniem, jak i wyspecjalizowanymi zagrożeniami przemysłowymi.
- Dopilnuj, aby rozwiązania zabezpieczające były aktualizowane, a wszystkie technologie zalecane przez producenta rozwiązania zabezpieczającego w celu ochrony przed atakami ukierunkowanymi – włączone.
- Zapewnij wyspecjalizowane szkolenie oraz wsparcie pracownikom, jak również partnerom i dostawcom, którzy posiadają dostęp do firmowej sieci.
- Stosuj rozwiązania do monitorowania, analizy oraz wykrywania zagrożeń w ruchu sieciowym przemysłowych systemów sterowania w celu zapewnienia lepszej ochrony przed atakami, które zagrażają procesowi technologicznemu oraz głównym zasobom przedsiębiorstwa,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)