Praca biurowa, czyli stres, brak słońca i dolegliwości bólowe
2019-04-09 00:46
Światłoterapia dla firm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Na jakie choroby zawodowe zapadamy najczęściej?
Ból codziennej pracy
Z raportu HealthDesk wynika, że pracownicy biurowi najczęściej uskarżają się na bóle górnych części ciała. Przeszło połowa narzeka na bóle szyi, ale również łopatek (42,3 proc.), głowy (35 proc.) i barków (31,3 proc.). Z dolnych partii największych dolegliwości bólowych przysparza z kolei kość krzyżowa (51,5 proc.). Co piąty pracownik wskazuje również na ból oczu.
Rozdrażnione biura i praca przez sen
Ból to jednak nie wszystko - z deklaracji pracowników wynika również, że praca biurowa to także stres, na który 51,2 proc. reaguje rozdrażnieniem oraz złe samopoczucie (39,8 proc.) i problemy ze skupieniem się (39,2 proc.). To właśnie stres sprawia, że 35,6 proc. pracowników czuje się przytłoczonych obowiązkami, a co czwarty ma z jego powodu niższą efektywność. Prawie jeden na pięciu zatrudnionych nie odpocznie w nocy, ponieważ ma problemy z zasypianiem lub śni o pracy (18,4 proc.).
Praca biurowa zimą: braki słońca, spadki nastrojów i motywacji
Nastroje pracowników biurowych zmieniają się również wraz z porą roku. Zima to czas ich zmniejszonej ekspozycji na słońce. Z tego powodu 66,5 proc. badanych deklaruje pogorszenie nastroju, 46,2 proc. więcej śpi, a 40,8 proc. dotyka spadek motywacji. Zimą, co trzecia osoba odczuwa również zwiększony głód na węglowodany spowodowany brakiem dostępu do światła słonecznego. Objawy te mogą być zaklasyfikowane jako symptomy sezonowej depresji.
„Raport HealthDesk daje nowe spojrzenie na koszt zdrowotny pracownika związany z wykonywaną pracą siedzącą. Analiza zdrowia pracowników biurowych w Polsce pokazuje, że mamy o co zadbać. Większość zatrudnionych doświadcza realnego bólu w pracy, wykonując obowiązki w dużym stresie i doświadczając braku słońca z konsekwencjami, o których nigdy wcześniej nie myśleliśmy” – mówi Przemysław Jaczewski, General Manager HealthDesk i ekspert wellness.
fot. mat. prasowe
Światłoterapia dla firm
O Raporcie HealthDesk
Dane do Raportu zebrane zostały w wyniku badań ilościowych (CAWI) przeprowadzanych przez HealthDesk, przy wykorzystaniu kwestionariusza ankietowego uzupełnianego w drodze samooceny przez 1.300 rzeczywistych i aktywnie zatrudnionych pracowników biurowych w Polsce w latach 2017 – 2018 (2017 - 587 rekordów; 2018 - 713 zbadanych osób; okresy zbierania danych I-XII 2017 oraz I-XII 2018; 100 proc. badanych aktywnych zawodowo, 100 proc. forma pracy biurowej). Przez aktywność zatrudnienia rozumie się świadczenie przez pracownika pracy w biurze pracodawcy w momencie wykonywania badania. Przedstawione wyniki dotyczą osób wykonujących pracę siedzącą, przy biurku z wykorzystaniem komputera stacjonarnego lub laptopa.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)