Za wysokie podatki i koszty pracy
2019-04-11 12:02
Jakie są bariery prowadzenia firm w Polsce? © Elnur - Fotolia.com
Przeczytaj także: Niestabilność prawa największą bolączką sektora MŚP
Podkreślenia wymaga, że bieżący pomiar jest realizowany w oparciu o inną bazę przedsiębiorców (wcześniej była to baza ZPP, dziś – Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna). Wprawdzie struktura próby pod względem wielkości badanych firm nie uległa modyfikacji, ale duże różnice dotyczą struktury demograficznej respondentów. Być może to właśnie ta zmiana, a nie faktyczne różnice w postrzeganiu barier w rozwoju działalności gospodarczej, zadecydowały o bieżących wynikach badania.Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) już po raz kolejny zebrał opinie małych i średnich przedsiębiorców odnośnie największych ich zdaniem przeszkód w prowadzeniu biznesu. Na liście największych barier znalazły się:
fot. mat. prasowe
Jakie, Pani/a zdaniem, są największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce?
Najważniejsze bariery stanowią większy problem dla mikroprzedsiębiorstw niż firm, które zatrudniają więcej pracowników, a także dla przedsiębiorstw z sektora usługowego niż handlu i produkcji.
Przedsiębiorcy, uszeregowali powyższe bariery, wskazując na te, które ich zdaniem sprawiają najwięcej trudności w prowadzeniu firmy. Na liście TOP2 barier kolejno znalazły się: wysokie podatki (57%) oraz koszty pracy (52%).
Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, 88% badanych uznaje niejasne przepisy prawne za zdecydowanie istotną barierę dla rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Kolejno, w tym zakresie, za równie szkodliwy czynnik uznaje się wymogi administracyjne (87% badanych) oraz brak środków finansowych (86% badanych).
fot. mat. prasowe
Które bariery są największym problemem?
- Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie - twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. - Cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty. W każdym z tych tematów opublikowaliśmy już niezliczone raporty i stanowiska - widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało i za wolno.
64% osób zapytanych o najważniejsze powody niezatrudniania większej liczby pracowników w małych i średnich firmach, wskazało na brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika).
fot. mat. prasowe
Jakie według Pan(i/a) są najważniejsze powody niezatrudniania większej liczby pracowników w MŚP?
Zbyt niskie zyski spowodowane brakiem środków finansowych stanowią także główną przeszkodę, aby małe lub średnie firmy inwestowały swój kapitał. Twierdzi tak 48% ankietowanych.
Brak środków finansowych jest również postrzegany jako największa przeszkoda na starcie – niemal połowa przedsiębiorców (47%) uważa, że brak pieniędzy stanowi główną barierę rozpoczęcia własnej działalności przez Polaków.
W związku z tym, że wyżej wymieniony brak środków finansowych uważany jest przez przedsiębiorców za największą przeszkodę przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, to właśnie pomoc finansowa ze strony państwa według przedsiębiorców (53%) mogłaby najsilniej zachęcić do założenia własnej firmy. Kolejną istotną zachętą byłby wydłużony okres płatności preferencyjnej składki ZUS. Uważa tak 43% badanych.
fot. mat. prasowe
Jakie są przeszkody w inwestowaniu (kapitału) przez małe bądź średnie firmy?
- Rekomendowałbym rządowi, by zamiast wymyślać „testy przedsiębiorcy” i ograniczać możliwość rozliczania się podatkiem liniowym samozatrudnionym, przyjrzał się temu badaniu. Polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej przysłuży się wszystkim i gwarantuję, że będzie szybko odczuwalne w budżecie państwa. - konkluduje Cezary Kaźmierczak.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)