eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZa wysokie podatki i koszty pracy

Za wysokie podatki i koszty pracy

2019-04-11 12:02

Za wysokie podatki i koszty pracy

Jakie są bariery prowadzenia firm w Polsce? © Elnur - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wprawdzie kondycja sektora przedsiębiorstw nie wygląda źle, to jednak na huraoptymizm jest zdecydowanie za wcześnie. Polski biznes ciągle bowiem utyskuje na przeszkody, które potrafią zahamować rozwój nawet najbardziej prężnej firmy. Co przeszkadza najbardziej? Z najnowszego badania zleconego Maison & Partners przez ZPP wynika, że w roli głównych barier przedsiębiorczości występują: zbyt wygórowane pozapłacowe koszty pracy, za wysokie podatki oraz biurokracja.

Przeczytaj także: Niestabilność prawa największą bolączką sektora MŚP

Podkreślenia wymaga, że bieżący pomiar jest realizowany w oparciu o inną bazę przedsiębiorców (wcześniej była to baza ZPP, dziś – Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna). Wprawdzie struktura próby pod względem wielkości badanych firm nie uległa modyfikacji, ale duże różnice dotyczą struktury demograficznej respondentów. Być może to właśnie ta zmiana, a nie faktyczne różnice w postrzeganiu barier w rozwoju działalności gospodarczej, zadecydowały o bieżących wynikach badania.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) już po raz kolejny zebrał opinie małych i średnich przedsiębiorców odnośnie największych ich zdaniem przeszkód w prowadzeniu biznesu. Na liście największych barier znalazły się:

fot. mat. prasowe

Jakie, Pani/a zdaniem, są największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce?

Główną przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce są wysokie podatki (60%).


Najważniejsze bariery stanowią większy problem dla mikroprzedsiębiorstw niż firm, które zatrudniają więcej pracowników, a także dla przedsiębiorstw z sektora usługowego niż handlu i produkcji.

Przedsiębiorcy, uszeregowali powyższe bariery, wskazując na te, które ich zdaniem sprawiają najwięcej trudności w prowadzeniu firmy. Na liście TOP2 barier kolejno znalazły się: wysokie podatki (57%) oraz koszty pracy (52%).

Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, 88% badanych uznaje niejasne przepisy prawne za zdecydowanie istotną barierę dla rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Kolejno, w tym zakresie, za równie szkodliwy czynnik uznaje się wymogi administracyjne (87% badanych) oraz brak środków finansowych (86% badanych).

fot. mat. prasowe

Które bariery są największym problemem?

Większość badanych wskazuje na podatki i koszty pracy.


- Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie - twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. - Cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty. W każdym z tych tematów opublikowaliśmy już niezliczone raporty i stanowiska - widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało i za wolno.

64% osób zapytanych o najważniejsze powody niezatrudniania większej liczby pracowników w małych i średnich firmach, wskazało na brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika).

fot. mat. prasowe

Jakie według Pan(i/a) są najważniejsze powody niezatrudniania większej liczby pracowników w MŚP?

Większość badanych przedsiębiorców jako główny powód niezatrudniania większej liczby pracowników w MŚP wskazuje brak środków finansowych.


Zbyt niskie zyski spowodowane brakiem środków finansowych stanowią także główną przeszkodę, aby małe lub średnie firmy inwestowały swój kapitał. Twierdzi tak 48% ankietowanych.

Brak środków finansowych jest również postrzegany jako największa przeszkoda na starcie – niemal połowa przedsiębiorców (47%) uważa, że brak pieniędzy stanowi główną barierę rozpoczęcia własnej działalności przez Polaków.

W związku z tym, że wyżej wymieniony brak środków finansowych uważany jest przez przedsiębiorców za największą przeszkodę przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, to właśnie pomoc finansowa ze strony państwa według przedsiębiorców (53%) mogłaby najsilniej zachęcić do założenia własnej firmy. Kolejną istotną zachętą byłby wydłużony okres płatności preferencyjnej składki ZUS. Uważa tak 43% badanych.

fot. mat. prasowe

Jakie są przeszkody w inwestowaniu (kapitału) przez małe bądź średnie firmy?

Brak środków finansowych (zbyt niskie zyski) stanowi także główną przeszkodę, aby małe lub średnie firmy inwestowały swój kapitał.


- Rekomendowałbym rządowi, by zamiast wymyślać „testy przedsiębiorcy” i ograniczać możliwość rozliczania się podatkiem liniowym samozatrudnionym, przyjrzał się temu badaniu. Polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej przysłuży się wszystkim i gwarantuję, że będzie szybko odczuwalne w budżecie państwa. - konkluduje Cezary Kaźmierczak.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: