eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeRozwiązania ekologiczne w biurowcach to konieczność?

Rozwiązania ekologiczne w biurowcach to konieczność?

2019-04-14 00:33

Rozwiązania ekologiczne w biurowcach to konieczność?

Zieleń © fot. mat. prasowe

Ekologiczne rozwiązania w nieruchomościach komercyjnych to dziś światowy standard. O zniwelowaniu negatywnych skutków swojej działalności na środowisko naturalne myślą zarówno najemcy, jak i deweloperzy. W efekcie tego myślenie o nieruchomościach uległo dość sporej zmianie, a każdy nowo budowany projekt musi oferować minimum kilka proekologicznych rozwiązań. Jak podkreśla CBRE, ich wdrożenie nie zawsze jest skomplikowane.

Przeczytaj także: Co może sprawić, że rynek biurowy wyhamuje?

Zacznij od optymalizacji tego, co posiadasz


Dla najemców biur jedną z kluczowych kwestii jest jak najbardziej optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Jeszcze do niedawna królowały w tym zakresie dość proste wytyczne jak np. niezbędna ilość mkw. przypadających na każde biurko. Obecnie takie podejście mocno straciło na znaczeniu - dziś liczy się, aby środowisko pracy było w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom pracowników.

Ze względu na rosnącą popularność pracy zdalnej, która umożliwia zatrudnionym zmianę otoczenia w zależności od ich potrzeb lub nastroju, współczesne biuro powinno charakteryzować się jak największą elastycznością i zapewniać dostęp do funkcjonalnej, dopasowanej do wykonywanych zadań, przestrzeni. Home office, brak przypisanych na stałe biurek oraz wzrost zainteresowania powierzchnią co-workingową wspomagają efektywne wykorzystywanie przestrzeni biurowej. Warto o tym pamiętać, gdy firma się rozrasta i nasze potrzeby biznesowe wykraczają poza mkw. w istniejących obiektach. Wtedy optymalizacja wymaganej dodatkowej przestrzeni zminimalizuje również wpływ ekspansji naszej działalności na środowisko.

Oszczędność się opłaca


Obecnie w Polsce pojawia się coraz więcej rozwiązań ekologicznych. Lista jest długa, ale zaczyna się od koncepcji zredukowania emisji dwutlenku węgla. Najczęstsze innowacje technologiczne, które pozwalają nam oszczędzać zasoby naturalne obejmują, m.in. zbieranie wody do jej ponownego wykorzystania, odzyskiwanie ciepła, które powstaje w danej przestrzeni np. do podgrzewania wody, a także generowanie własnej energii elektrycznej – jeśli tylko powierzchnia dachu pozwala na wykorzystanie paneli fotowoltaicznych czy energii geotermalnej. Eksperci CBRE wskazują także na konieczność stosowania izolacji cieplnej budynku powyżej minimalnego standardu wymaganego przez przepisy. Co więcej, przemyślana konstrukcja może ograniczyć zapotrzebowanie na energię, co zazwyczaj przekłada się również na niższe rachunki za prąd. The Edge, projekt znajdujący się w Amsterdamie, nazywany najbardziej zielonym budynkiem na świecie, dzięki panelom słonecznym wytwarza więcej energii elektrycznej niż wykorzystuje. W Polsce natomiast na tle pozostałych wyróżniają się rozwiązania wdrożone przez Skanska. Jednym z nich jest panel perowskitowy, który firma wraz z Saule Technologies zainstalowała na fasadzie biurowca Spark .
- Polski rynek nieruchomości komercyjnych szybko przechodzi na bardziej ekologiczne rozwiązania, nie tylko z obawy o środowisko, lecz także ze względu na rozwój technologii oraz czynniki finansowe. Jednak największy wpływ na przyszłość ma sam rynek oraz coraz bardziej świadomi najemcy. W rezultacie prawie każdy nowo wybudowany budynek komercyjny w kraju posiada certyfikat ekologiczny spełniający wysokie standardy. Mimo że Polska nie jest liderem rozwiązań ekologicznych, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu bardziej dojrzałych rynków - skomentował Jonathan Steer, Dyrektor działu Doradztwa Budowlanego CBRE.

fot. mat. prasowe

Zieleń

Wdrażanie ekologicznych rozwiązań staje się obecnie standardem na rynku nieruchomości komercyjnych na całym świecie.


Czas i lokalizacja również mają znaczenie


Rozwiązania ekologiczne nie zawsze muszą być niezwykle kreatywne, czy innowacyjne. Czasami wystarczy dobrze zlokalizowany budynek. Pracownicy firm, których biura znajdują się obok węzłów komunikacyjnych, chętniej rezygnują z samochodów na rzecz transportu publicznego.

Jednak nie tylko sektor biurowy idzie na przód. Przemysł również wdraża przyjazne środowisku rozwiązania, które usprawniają cały proces biznesowy. Odpowiadając na potrzeby rynku, CBRE dostarcza usługi z zakresu Supply Chain Advisory, zajmujące się badaniem łańcucha dostaw w celu optymalizacji procesu „podwykonawca -> producent/podmiot kompletujący -> klient” oraz czasu dostawy. Usługa ta w połączeniu z nowoczesnymi technologiami optymalizuje także popyt na nieruchomości, często ograniczając do niezbędnego minimum potrzebę posiadania tradycyjnych magazynów przeładunkowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: