eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeMokotów wraca na inwestycyjną mapę Warszawy

Mokotów wraca na inwestycyjną mapę Warszawy

2019-04-12 13:05

Mokotów wraca na inwestycyjną mapę Warszawy

Warszawa Mokotów © Drone in Warsaw - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym kwartale br. na terenie Mokotowskiego Obszaru Biznesowego sfinalizowano dwie, istotne transakcje inwestycyjne, w tym sprzedaż dwóch budynków biurowych Helion & Luminar. To dobra okazja, aby przyjrzeć się wnikliwiej tej dzielnicy, która ostatnimi czasy pozostawała raczej poza zainteresowaniem inwestorów, a dziś zdaje się ich na nowo przyciągać. Skąd bierze się to zainteresowanie?

Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy zamknął kolejny rok z sukcesem

Przez ostatnie 14 lat stopy zwrotu dla najlepszych transakcji biurowych na Mokotowie wyraźnie się podniosły. Powodów takiego obrotu spraw należy upatrywać w:
  • historycznie wysokim współczynniku niewynajętej powierzchni biurowej (efekt wysokiej podaży);
  • konkurencji ze strony budynków powstających w rejonie tzw. „bliskiej Woli”, oferujących atrakcyjne czynsze;
  • ucieczce najemców, odstraszonych utrudnieniami komunikacyjnymi w tej części miasta.

Powyższe kwestie zaowocowały również niezbyt pochlebnymi opiniami pracowników na ten temat, czego efektem przyciągnięcie nowych najemców było znacznie utrudnione.

Obecnie Mokotów przechodzi kolejną metamorfozę. Pomimo zwiększenia się kosztów gruntów pod zabudowę mieszkalną, aktywność mieszkaniowych i hotelowych deweloperów wzrasta. Dzięki tym działaniom, Mokotów ma szansę zbalansować swój charakter i żyć również poza godzinami pracy.

fot. mat. prasowe

Wolumen inwestycyjny

Pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku, łączny wolumen inwestycyjny na Mokotowie wyniósł 65 milionów EUR.


Popyt na przestrzeń biurową w Mokotowskim Obszarze Biznesowym wzrasta, co widać również w zmniejszającym się współczynniku pustostanów (z ok. 20% w 2015 do 15,5% na koniec 2018 roku). Dodatkowo, ze względu na zwiększenie się kosztów budowy nowych obiektów oraz zmniejszającą się dostępność powierzchni biurowych, przewidywany jest wzrost czynszów (które znajdują się obecnie na niespotykanie wcześniej niskim poziomie). Czynniki te, w połączeniu z relatywnie niskimi cenami zakupu i wysokim poziomem stóp zwrotu dla istniejących już budynków, tworzą obecnie ogromny potencjał inwestycyjny dla inwestorów. Szczególnie w porównaniu z nieruchomościami biurowymi dostępnymi w centrum Warszawy, oferującymi najczęściej bardzo niskie stopy zwrotu.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu

Na przestrzeni ostatnich 14 lat, poziom stóp zwrotu dla najlepszych transakcji biurowych na Mokotowie wzrósł z 5,5-6,0% do 6,75-7,75%


Obserwując toczące się i prognozowane transakcje w Mokotowskim Obszarze Biznesowym, spodziewamy się, że całkowity wolumen transakcji biurowych w 2019 roku będzie około 4 razy większy niż w roku ubiegłym. Co wskazuje na to, że inwestorzy już dostrzegli potencjał inwestycyjny dzielnicy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: