eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy I kw. 2019 r.

Monitor Rynku Pracy I kw. 2019 r.

2019-04-10 13:32

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy III kw. 2019 r.


– Odsetek pracowników, którzy dojeżdżają do pracy do innej miejscowości, pokazuje, jak ważnym elementem infrastrukturalnym jest transport publiczny. Z obliczeń Klubu Jagiellońskiego wynika, że 13 mln Polaków mieszka w gminach, gdzie samorząd nie obsługuje żadnej formy takiego transportu, co zmusza ich do polegania na własnych środkach transportu. Problem w tym, że mediana wynagrodzeń w Polsce to ciągle niewiele ponad 2500 zł na rękę, a to oznacza, że bardzo duża część pracowników nie jest w stanie utrzymać i siebie, i auta. W efekcie często dochodzi do sytuacji, w której pracownik o poszukiwanych kwalifikacjach jest bez pracy, podczas gdy 100 km dalej firma szuka dokładnie takiej osoby – i stan ten trwa latami – zwraca uwagę Łukasz Komuda z FISE.

– Przeprowadzone badania dostarczają ciekawych wyników odnośnie mobilności zawodowej pracujących Polaków. Przede wszystkim zaskakuje skala dojazdów do pracy, choć prawdopodobnie wśród tych 42% osób deklarujących pracę poza miejscem zamieszkania są zarówno osoby, które codziennie jadą do innej miejscowości, takie, które mieszkają przez tydzień w miejscowości w której pracują i takie, dla których praca wiąże się z czasową przeprowadzką do innego miejsca. Warto więc byłoby w przyszłości przyjrzeć się bliżej osobom dojeżdżającym do pracy – mówi Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan. Wyniki badania wskazują, że podstawowym powodem dla którego pracownicy decydują się na pracę w innym miejscu niż miejsce zamieszkania są wynagrodzenia, stąd też zapewne kierunek migracji zarobkowych z mniejszych miejscowości do większych miast. Widać wyraźne zależność, że największy odsetek osób dojeżdża ze wsi i małych miast, co może też świadczyć o tym, że w tych miejscowościach nie ma wystarczającej liczby miejsc pracy. Warto zauważyć, ze powyższe wyniki dotyczą wyłącznie osób pracujących i nie można ich uogólniać na wszystkie osoby potencjalne zainteresowane zatrudnieniem. W przypadku osób bezrobotnych i biernych zawodowo, skłonność do zmiany miejsca zamieszkania w związku z zatrudnieniem lub codziennych dojazdów może być zdecydowanie dużo mniejsza – dodaje.

6 na 10 pracowników dostaje od swoich pracodawców informację zwrotną na temat swojej pracy


Niemal 2/3 badanych pracowników deklaruje, że dostaje informację zwrotną na temat wykonywanych obowiązków (63%). Najczęściej dzieje się tak na południu Polski (68% pracowników), najrzadziej na zachodzie (56%). Im większe miasto, tym częściej pracownicy otrzymują feedback - najrzadziej dzieje się tak na wsi i w najmniejszych miastach (odpowiednio 57% i 58%). Informacja zwrotna na temat wykonanej pracy najczęściej dotyczy także pracowników najmłodszych (68%) i osób z wyższym wykształceniem (65%). Otrzymywanie feedbacku deklarują głównie mistrzowie i brygadziści (76%), specjaliści oraz kadra zarządzająca (70%). Rzadko mogą na niego liczyć robotnicy niewykwalifikowani (47%).

fot. mat. prasowe

Poszukiwanie nowej pracy

49 proc. badanych w ogóle nie szuka pracy.


Spośród osób, które deklarują, że otrzymują informację zwrotną od przełożonego, ¾ dostaje ją po skończeniu danego zadania czy projektu, 62% oceniana jest cyklicznie. W obu przypadkach najczęściej dzieje się tak na wschodzie kraju. Zaraz po skończonym projekcie oceniani są głownie pracownicy z miast między 20 a 50 tys. mieszkańców (81%). W najmniejszych miastach do 20 tys. mieszkańców najczęściej są oceniani cyklicznie (70%). Po zakończonym zadaniu na feedback mogą liczyć przede wszystkim osoby młode między 18 a 29 rokiem życia. Oni też najrzadziej dostają cyklicznie informacje zwrotne. W tej kategorii przodują najstarsi pracownicy.

Informacja zwrotna najczęściej polega na pochwaleniu lub skrytykowaniu wykonanego zadania (55%), w 38% przypadkach ta informacja jest bardziej szczegółowa - jest dokładną analizą poszczególnych aspektów pracy: wyników, punktualności, terminowości i jakości wykonywanych zadań. Co trzeci badany z feedbackiem otrzymuje od przełożonego rady i wskazówki, a co dziesiąty propozycje szkoleń i pomocy.

Jeśli chodzi o reakcje pracowników na informacje zwrotne od szefa, to zdecydowana większość ocenia je pozytywnie, deklarując, że takie podejście motywuje ich do dalszej pracy i wpływa na jej jakość. Jedynie co czwarty zatrudniony uważa, że to tylko formalność i nie wpływa na jakość jego pracy. 84% badanych dostaje zarówno pozytywne jak i negatywne komentarze na temat swojej pracy, 12% dostaje tyko negatywne.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

Przekonanych o istnieniu dużego ryzyka utraty pracy jest 7% badanych.


– To, że tak ogromny odsetek Polaków jest zadowolonych z wykonywanej pracy, to efekt rynku pracownika. Widać, że pracownikom jest w firmach coraz lepiej, a tym co ich przekonuje do zmiany nie jest wyższa pensja. Wzrost zadowolenia z pracy, niestety nie przekłada się na wzrost zaangażowania pracowników. Co gorsza, tylko 6 na 10 Polaków zadeklarowało, że otrzymuje informację zwrotną od przełożonego. Jak widać młodsze pokolenia otrzymują częściej feedback, bo i częściej go oczekują i w takich firmach chcą pracować. Konstruktywna rozmowa szefa z podwładnym jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych narzędzi, które może powodować rozwój pracownika. A wciąż jest dawany za rzadko i za małej liczbie Polaków – mówi Iwona Grochowska, CEO Nais, ekspert motywacji i budowania zaangażowania pracowników, twórczyni pierwszej w Polsce aplikacji do doceniania.

Informacje o raporcie


Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku. Obecnie realizowany jest w Polsce przez firmę badawczą TNS Polska. Prowadzony jest poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie. Bieżąca edycja sondażu została zrealizowana w dniach 5-14 marca 2019 roku na grupie 1000 respondentów.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: