eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłEuropa na dobrej drodze do Przemysłu 4.0

Europa na dobrej drodze do Przemysłu 4.0

2019-04-24 13:02

Europa na dobrej drodze do Przemysłu 4.0

Europa w drodze do Przemysłu 4.0 © Fokussiert - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przemysł 4.0 stał się faktem, a nowoczesne technologie - podstawą każdej części procesu produkcyjnego. Europejskie firmy najwyraźniej zdają sobie z tego sprawę. Ze zrealizowanego przez Shell Lubricants badania „Odkrywanie Przemysłu 4.0” wynika, że krajem, który wyrósł na lidera w tym zakresie jest Turcja, gdzie aż 96% producentów korzysta z minimum jednej technologii zgodnej z koncepcją Przemysłu 4.0. Na kolejnych pozycjach ex aequo uplasowały się Polska, Wielka Brytania i Włochy (94%).

Przeczytaj także: Przemysł 4.0, czyli o opieszałości producentów

Inwestycja przynosząca zysk


Wdrażanie rozwiązań hołdujących koncepcji Przemysłu 4.0 staje się kluczowym priorytetem strategii wielu europejskich przedsiębiorstw. Firmy dokładają starań, aby usprawniać swoją pracę, łącząc techniki komunikacyjne z robotyką, cloud computingiem, czujnikami czy inteligentnymi algorytmami. Zastosowaniu tych wszystkich rozwiązań przyświeca jeden cel - maksymalizacja wydajności produkcji przy jednoczesnym redukowaniu całkowitego kosztu użytkowania (TCO). Z tezą, że innowacje przyczyniają się do oszczędności zgadza się 98% firm tureckich, 96% brytyjskich, 94% francuskich i 90% włoskich. W Polsce przekonanie, że nowe technologie zwiększają zyski wyraża 88% przedsiębiorstw.

Obawa przed nowym


Wdrażaniu cyfrowych zmian w przedsiębiorstwach produkcyjnych towarzyszy jednak nieco problemów jak chociażby trudności w znalezieniu najodpowiedniejszej ku temu drogi – optymalnej równowagi między korzystnymi rozwiązanymi wykorzystywanymi w bieżącej działalności a nowymi możliwościami, jakie daje Przemysł 4.0. Jedną z największych obaw jest kompatybilność nowych technologii z istniejącym sprzętem oraz praktykami konserwacyjnymi – w największym stopniu dotyczy to Hiszpanii (96%), Polski (94%), Turcji (92%) i Wielkiej Brytanii (90%). Ponad 93% europejskich przedsiębiorców jest świadomych tego, że wdrożenie nowych technologii wymaga nowego podejścia do doboru środków smarnych. Liderem jest tutaj Polska – aż 100% respondentów zgadza się z tą strategią.
Mimo różnego poziomu zaawansowania technologicznego, większość maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle produkcyjnym potrzebuje odpowiednich, często bardzo specjalistycznych środków smarnych do prawidłowego oraz maksymalnie efektywnego funkcjonowania. Oleje i smary mają za zadanie m.in. chronić poszczególne podzespoły przed tarciem, wilgocią i korozją czy odprowadzać ciepło. Bez zastosowania wysokiej jakości środka smarnego oraz właściwego smarowania maszyna nie będzie działać w pełni efektywnie. Co więcej, w każdej chwili może ulec awarii, a to z kolei przekłada się na konkretne straty finansowe – mówi Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell.

Respondenci przyznają, że w ich przedsiębiorstwach często dochodzi do awarii maszyn spowodowanych nieskutecznym smarowaniem – na pierwszym miejscu znalazła się Polska (61%), następnie Hiszpania (54%) i Francja (44%). Najmniejszą liczbę awarii odnotowują Holendrzy (14%) – dla nich także prowadzenie efektywnej gospodarki smarowniczej ma największe znaczenie spośród wszystkich badanych krajów.

fot. mat. prasowe

Europa w drodze do Przemysłu 4.0

96% producentów z Turcji wykorzystuje przynajmniej jedną technologię Przemysłu 4.0


Wsparcie szczeblem do zmiany


Przejście z fabryk z etapu trzeciej rewolucji przemysłowej do czwartej jest ogromnym wyzwaniem. Aby pozostać konkurencyjnymi, przedsiębiorstwa będą musiały wprowadzić przynajmniej częściowe zmiany w organizacji, procesach i modelach biznesowych. Do tego potrzebna jest nie tylko otwartość na zmiany, ale także współpraca ze specjalistami zewnętrznymi, którzy mają wiedzę i niezbędne doświadczenie. Profesjonalną pomoc oferują m.in. producenci automatyki czy dostawcy środków smarnych. Firmy olejowe, takie jak Shell, udzielają wsparcia, pomagają opracować efektywne strategie konserwacji maszyn i urządzeń, biorąc pod uwagę zarówno czynniki ekonomiczne, techniczne czy dotychczas stosowane oleje i smary. Zdecydowana większość europejskich producentów planuje skorzystać z takiego wsparcia – na czele znajdują się polskie przedsiębiorstwa (84%), a także francuskie (82%) i holenderskie (76%).
Oddanie zaplanowania efektywnej gospodarki smarowniczej w ręce specjalistów jest najlepszym rozwiązaniem. Znają oni specyfikę branży, mają dostęp do najbardziej zaawansowanych produktów oraz narzędzi i jednocześnie ocenią zakład obiektywnie, a więc będą w stanie dostrzec więcej szans i problemów, które z perspektywy wewnętrznej mogą być niewidoczne. Na tej podstawie eksperci będą w stanie opracować najbardziej efektywną strategię konserwacji, zaoferować środki smarne oraz usługi optymalnie pasujące do specyfiki danego przedsiębiorstwa – mówi Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell.

Innowacyjne technologie dają europejskim przedsiębiorstwom produkcyjnym nieosiągalną do tej pory elastyczność w dostosowaniu się do różnych oczekiwań klientów. Co za tym idzie mogą pomóc w budowaniu silnej przewagi konkurencyjnej, poprzez zwiększenie efektywności produkcji oraz zmniejszenie całkowitego kosztu użytkowania (TCO). Kluczem do sukcesu jest zrozumienie technologii Przemysłu 4.0 i wykorzystanie nowych możliwości jakie ze sobą niesie.

Informacje o badaniu
Badanie zlecone przez Shell Lubricants i przeprowadzone przez firmę badawczą Edelman Intelligence, powstało na podstawie 400 rozmów przeprowadzonych z pracownikami sektora produkcyjnego, którzy kupili, mieli wpływ na zakup lub używali środków smarnych w ramach wykonywanej pracy na terenie 8 europejskich krajów (Francji, Włoch, Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji, Holandii, Hiszpanii). Prace w terenie przeprowadzono w dwóch turach: pierwsza (obejmująca Niemcy i Wielką Brytanię) odbyła się między marcem a majem 2018 r., druga (obejmująca Francję, Włochy, Polskę, Hiszpanię, Holandię i Turcję) w listopadzie i grudniu 2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: