eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt5 powodów, przez które dysk SSD nie działa tak jak powinien

5 powodów, przez które dysk SSD nie działa tak jak powinien

2019-05-02 10:48

5 powodów, przez które dysk SSD nie działa tak jak powinien

Dysk SSD © Oleksandr Delyk - Fotolia.com

Coraz szersza oferta dysków SSD oraz ich dobra specyfikacja to niewątpliwie zachęta do zakupu tego rodzaju nośników. Nie bez znaczenia jest również cena, która z roku na rok jest coraz bardziej przystępna. I wprawdzie dyski SSD mają gwarantować lepszą wydajność pracy niż ich twardzi poprzednicy, to jednak ciągle zdarza się, że nie działają one tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli. Oto 5 powodów, które mogą za tym stać.

Przeczytaj także: Dysk SDD lamusa? Nie, to dopiero początek kariery

Zapełnienie danymi


To jedna z najczęściej pojawiających się przyczyn zmniejszenia wydajności dysku SSD. Do takiej takiej sytuacji dochodzi, gdy nośnik zapełnia się w około 75 proc., choć należy podkreślić, że wiele zależy tu od konkretnego modelu i nie dotyczy wszystkich. Trudno jest również także powiedzieć, w jakim stopniu zapełnienie dysku wpływa na jego wydajność, ponieważ uzależnione jest to w dużym stopniu od kości pamięci oraz kontrolera, który wykorzystano do produkcji komponentu.

Starsza płyta główna


Decydując się na wybór danego nośnik SSD, powinniśmy zwrócić uwagę na interfejsy wspierane przez płytę główną zamontowaną w komputerze. Niewykluczone na przykład, że w starszym sprzęcie dysponujemy złączem PCI Express w wersji 2.0, podczas gdy najnowsze modele wymagają wersji PCIe 3.0. W takim wypadku nośnik będzie współpracował z płytą główną, ale jego wydajność nie będzie dorównywać deklarowanej przez producenta. Podobnie jest z dyskami SATA SSD. Gdy dysk SATA3 będzie podłączony do interfejsu SATA1 lub SATA2, wydajność będzie niższa od deklarowanej.

fot. Oleksandr Delyk - Fotolia.com

Dysk SSD

Decydując się na wybór danego nośnik SSD, powinniśmy zwrócić uwagę na interfejsy wspierane przez płytę główną zamontowaną w komputerze.


Ułożenie komórek pamięci


Przez lata ograniczeniem dla możliwości dysków SSD było ułożenie komórek w jednej płaszczyźnie. Przełomowe okazało się przejście na warstwowe układanie komórek (3D NAND), co umożliwiło zwiększenie pojemności i prędkości dostępu do danych - przy zachowaniu tego samego rozmiaru kości. Warto zwrócić uwagę na ten element szczególnie wtedy, gdy kupujemy nośnik oparty o kości pamięci TLC. 3D TLC zapewniają stabilną wydajność i trwałość nośnika, podczas gdy dysk z 2D TLC może okazać się wielkim rozczarowaniem.

Nieaktualny firmware


Niektórzy producenci dysków SSD dbają o komfort użytkowania nośników, oferując dodatkowe oprogramowanie lub aktualizując firmware w celu zwiększenia wydajności komponentu, czy poprawy dostrzeżonych błędów. Jednym z nich jest Plextor, który ułatwia aktualizację firmware, udostępniając dedykowany do tego program PlexTool. Dzięki niemu bez przeszkód, krok po kroku, przejdziemy przez cały proces.

Unikaj no name’ów


Przy zakupie dysku SSD wybierz rozwiązanie oferowane przez sprawdzonego producenta. Na chińskich portalach aukcyjnych bez problemu znajdziemy bardzo tani i pojemny nośnik, ale takiego zakupu szybko możemy pożałować. Często są one zbudowane z gorszej klasy komponentów i nie oferują wsparcia technicznego czy gwarancyjnego w przypadku usterki. W skrajnych przypadkach możemy natrafić nawet na SSD zbudowany z kilku tanich kart pamięci SD. Biorąc pod uwagę ogólny spadek cen dysków SSD na przestrzeni ostatnich miesięcy, warto nieco dopłacić i wybrać produkt znanej firmy.

Podsumowanie


Powyżej przedstawiliśmy pięć powodów, przez które dysk SSD może nie działać tak wydajnie, jak można byłoby tego oczekiwać. Niektóre z nich warto mieć w głowie jeszcze przed zakupem nośnika, inne - jak choćby aktualizacja firmware - podczas użytkowania sprzętu. Jeśli będziemy o nich pamiętać, powinniśmy uniknąć sytuacji, w których dysk SSD będzie nas zawodził.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: SSD, dysk SSD, dysk
Laptop Lenovo ThinkBook

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: