Powierzchnie biurowe w Warszawie. Podsumowanie I kw. 2019
2019-05-07 00:30
Biurowce w Warszawie © Cinematographer - Fotolia.com
Ubiegły rok zapisał się jako bardzo dobry okres na rynku powierzchni biurowych w Warszawie. I wprawdzie na początku bieżącego roku nowa podaż okazała się dość skromna, to jednak nie dowodzi to wcale osłabienia aktywności deweloperów. Stosunkowo niewielki wolumen transakcji w I kw. br. zadecydował o wzroście współczynnika pustostanów, ale stawki czynszów pozostały przy tym stabilne. Z najnowszych danych Knight Frank wynika, że delikatne podwyżki stawek wywoławczych dostrzegalne były jedynie w centrum Warszawy, co było efektem niskiej dostępności biur w tej części miasta.
Przeczytaj także: Dlaczego warszawski rynek biurowy ciągle jest na szczycie?
Pomimo tego, że w pierwszych trzech miesiącach br. nowa podaż na warszawskim rynku biurowym raczej nie przyprawiała o zawrót głowy, to ten rok powinien zakonczyć się wyższym wynikiem niż poprzedni. Jeżeli deweloperom uda się dotrzymać wynikających z harmonogramów prac terminów, to na przestrzeni całego bieżącego roku stołeczny rynek powiększy się o kolejne 240 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Na ten rok zaplanowano m.in. koniec prac związanych z realizacją biurowca Mennica Legacy Tower (66 000 m kw., Golub GetHouse), projektu Chmielna 89 (26 000 m kw., Cavatina Holding) czy inwestycji Wola Retro (25 000 m kw., LC Corp).„W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku rozpoczęto budowę tylko dwóch projektów biurowych o łącznej powierzchni 25 000 m kw. Nie można jednak mówić o spadku aktywności po stronie deweloperów, ponieważ na koniec marca tego roku w budowie pozostawało blisko 767 000 m kw. powierzchni biurowej. Do największych inwestycji w trakcie realizacji należą: Varso Place (114 000 m kw., HB Reavis) realizowany naprzeciwko Dworca Centralnego, The Warsaw Hub (76 000 m kw., Ghelamco Poland) budowany przy Rondzie Daszyńskiego czy też Mennica Legacy Tower.” – mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank.
Na przestrzeni I kwartału 2019 roku na warszawskim rynku biurowym podpisano umowy dotyczące najmu 140 000 m kw. powierzchni biurowej. Zapotrzebowanie na biura okazało się o 40% niższy od odnotowanego w trzech ostatnich miesiącach 2018 roku.
„Wynik ten nie musi być oznaką spadku popytu na powierzchnię biurową. Według danych historycznych, wolumen umów najmu w zeszłych latach nigdy w I kw. nie przekroczył 200 000 m kw., natomiast kolejne kwartały kompensowały niższy wolumen rejestrowany w pierwszych trzech miesiącach danego roku.” – podsumowuje te dane Agnieszka Ilińska, Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank.Nowe umowy zawarte w istniejących budynkach oraz w projektach w budowie, wyniosły odpowiednio 47% (włączając powierzchnie na własny użytek właściciela) oraz 16%. Pozostałe transakcje stanowiły renegocjacje umów – 28% wynajętej powierzchni oraz ekspansje – 9% całkowitego wolumenu umów najmu. Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszyły się strefy Służewiec, Centralny Obszar Biznesu oraz Jerozolimskie.
fot. mat. prasowe
Warszawski rynek biurowy I kw. 2019
„Niższa aktywność najemców oraz oddanie do użytku trzech projektów biurowych w 70% niewynajętych, przyczyniły się do nieznacznego wzrostu współczynnika pustostanów w Warszawie, który na koniec marca wyniósł 9,1% (501 000 m kw. dostępnej powierzchni biurowej) i był o 0,4 pp. wyższy niż wynik zarejestrowany na koniec 2018 roku. Najwięcej powierzchni biurowej oferowane było na Służewcu – 220 000 m kw. oraz w strefach centralnych – 135 000 m kw.” – mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank.
Na koniec marca 2019 roku zaobserwowano nieznaczny wzrost stawek wywoławczych. Czynsze wyjściowe w Centralnym Obszarze Biznesu, biorąc pod uwagę nowe prestiżowe projekty, kształtują się w przedziale 20-25 EUR/m kw./miesiąc, natomiast w pozostałych lokalizacjach centralnych od 15 do 22 EUR/m kw./miesiąc. Czynsze wywoławcze poza centrum wynoszą od 10 do15 EUR/m kw./miesiąc. Ze względu na szeroki pakiet zachęt, które właściciele budynków oferują przyszłym najemcom, stawki efektywne pozostają o 15-20% niższe niż stawki wywoławcze.
Przeczytaj także:
Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, rynek powierzchni biurowych, powierzchnie biurowe, Warszawa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)