Znaczenie telefonu stacjonarnego dla Polaków
2006-06-20 00:04
© fot. mat. prasowe
Trudno nam wyobrazić sobie życie bez telefonu stacjonarnego, dla trzech czwartych Polaków jego brak byłby odczuwalny, przy czym w większym stopniu dla kobiet niż mężczyzn. Kobiety więcej rozmawiają przez telefon niż mężczyźni i - co ciekawe - częściej niż oni myślą o kosztach w trakcie rozmowy.
Przeczytaj także: Telefoniczna nagrywarka CD
Telefon stacjonarny, w przeciwieństwie do komórkowego, okazuje się mieć bardzo "rodzinny" charakter: jest zarezerwowany dla kontaktów osobistych i zobowiązujących. Nie wkroczył jednak zupełnie w intymną sferę naszego życia – większość Polaków nie wyznałaby miłości przez telefon. To tylko niektóre z wniosków płynących z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie UPC Polska, dostawcy usług telewizyjnych, internetowych i telefonicznych."Ogólnie z badań wynika, że telefon stacjonarny trzyma się mocno. Rozpowszechnienie telefonii komórkowej nie tyle mu zagraża, co sprzyja zmianie jego funkcji i w pewnym sensie uzupełnia. Przy obecnych relacjach kosztów połączeń można mówić zatem o kohabitacji telefonii stacjonarnej i komórkowej" - skomentował wyniki badania prof. Janusz Czapiński z Uniwerystetu Warszawskiego.
Długość rozmów telefonicznych. Kobiety bardziej rozmowne od mężczyzn.
To, jak długo rozmawiamy przez telefon stacjonarny, zależy od płci, wykształcenia i miejsca zamieszkania.
• Potwierdza się powszechne przekonanie, że kobiety rozmawiają przez telefon stacjonarny dłużej niż mężczyźni. Więcej mężczyzn niż kobiet twierdzi, że na rozmowy przeznacza poniżej 5 minut dziennie (60% mężczyzn, 46% kobiet). Jednak do rozmów dłuższych niż 5 minut dziennie przyznaje się już zawsze więcej kobiet niż mężczyzn.
• Więcej czasu na rozmowy przez telefon stacjonarny przeznaczają osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dużych miast.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Telefon i cyfrowa ramka w jednym
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl