eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNie pensja, ale rozwój zawodowy? Co liczy się w pracy?

Nie pensja, ale rozwój zawodowy? Co liczy się w pracy?

2019-05-14 10:59

Nie pensja, ale rozwój zawodowy? Co liczy się w pracy?

Rozwój zawodowy © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Wprawdzie głównym czynnikiem przesądzającym o atrakcyjności danego pracodawcy pozostaje oferowane przez niego wynagrodzenie, to jednak jego waga okazuje się nieco mniejsza niż przed kilkoma laty. Potwierdzeniem tego są wyniki najnowszej fali badania Employer Brand Research. Jego uczestnicy wskazują na rosnące znaczenie stabilności zatrudnienia, atmosfery panującej w miejscu pracy oraz możliwości oferowanych przez firmę w zakresie rozwoju zawodowego.

Przeczytaj także: 10 czynników atrakcyjności pracodawcy

73% z 10 tysięcy przebadanych respondentów z Polski wskazuje, że istotnym czynnikiem atrakcyjności pracodawcy jest oferowany przez niego poziom wynagrodzeń. Taki odsetek już po raz kolejny plasuje nas znacznie powyżej średniej europejskiej, która wynosi 59%. Jednocześnie jednak zauważalny staje się spadek znaczenia pensji. W poprzednich dwóch edycjach badania zbliżał się on bowiem do 80% (78% w 2018 roku, 77% w 2017).

Dla 54% badanych pracowników znaczenie ma stabilność zatrudnienia. Na przestrzeni ostatnich 5 lat na wagę tej kwestii wskazywało od 54 do 58% respondentów. Nieco ważniejsza niż ostatnio okazała się natomiast przyjazna atmosfera w pracy, na którą wskazuje obecnie 51% respondentów.

Najbardziej wyraźna zmiana nastąpiła tuż za podium. W zeszłym roku respondenci częściej wskazywali równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W tym roku na czwartym miejscu znalazł się rozwój zawodowy, który od kilku lat konsekwentnie zyskuje na znaczeniu. W 2015 roku wskazywało go 41% respondentów, przed rokiem – 46%, w najnowszym badaniu mówi o nim co drugi ankietowany (50%).
– Świadczy to o zmianie, która zaszła w świadomości polskich pracowników. Duża część z nich w ostatnich latach otrzymywała podwyżki wynagrodzenia i dzięki temu osiągnęła względną stabilność finansową. Teraz częściej pracownicy skupiają się więc na aspekcie, który – bez względu na kondycję rynku pracy – może im zapewnić dalszą poprawę sytuacji. Doceniają zatem pracodawców, którzy inwestują w ich rozwój zawodowy, bo zdają sobie sprawę, że nabywane nowe umiejętności są ogromną wartością. Mogą wpłynąć nie tylko na ich obecną sytuację, ale także na ich zawodową przyszłość – podkreśla Marzena Milinkiewicz, Dyrektor Operacyjna w Randstad Polska.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Rozwój zawodowy

Możliwość rozwoju zawodowego czynnikiem świadczącym o atrakcyjności danego miejsca pracy.


Równowaga między życiem prywatnym a zawodowym straciła nieco na znaczeniu w stosunku do zeszłorocznej edycji badania. W 2018 roku jako istotny aspekt wskazywało ją 49% respondentów, w tym już tylko 40%.

Różne grupy, różne potrzeby w miejscu pracy


Czynniki demograficzne mają duże znaczenie dla oceny poszczególnych aspektów atrakcyjności miejsc pracy. Dla kobiet dużo istotniejsze niż dla mężczyzn są: wynagrodzenie (wskazuje je 76% kobiet i 70% mężczyzn), równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (odpowiednio: 43% i 38%), elastyczność zatrudnienia (31% i 26%) oraz przyjazna atmosfera (53% i 49%). Mężczyźni częściej wskazują natomiast stabilność finansową pracodawcy (38% mężczyzn przy 30% kobiet), wykorzystywanie nowoczesnych technologii w miejscu pracy (odpowiednio: 19% i 12%) oraz reputację firmy (27% i 23%).

Ocena aspektów zależy od poziomu wykształcenia uczestników badania. We wszystkich grupach najbardziej istotne jest wynagrodzenie. Podczas gdy osoby, które ukończyły studia lub szkołę średnią, na drugim miejscu stawiają stabilność zatrudnienia, dla osób z wykształceniem podstawowym większe znaczenie ma przyjazna atmosfera w miejscu pracy. Absolwenci uczelni wyżej niż inne grupy plasują natomiast rozwój zawodowy. W tej grupie pojawia się na trzecim miejscu. Wśród ankietowanych ze średnim wykształceniem trzecie miejsce zajmuje przyjazna atmosfera, a wśród osób z wykształceniem podstawowym – stabilność zatrudnienia.

Dla Pokolenia Z (18-24 lata) i milenialsów (25-34 lata) lista najważniejszych aspektów świadczących o atrakcyjności miejsca pracy wygląda podobnie – na czele są wynagrodzenie, rozwój zawodowy, przyjazna atmosfera i stabilność zatrudnienia. W Pokoleniu Z częściej niż w innych generacjach wśród odpowiedzi pojawiają się też szkolenia i elastyczność zatrudnienia. U milenialsów kolejne miejsca zajmują natomiast równowaga między życiem prywatnym a zawodowym oraz szkolenia.

Podium wygląda inaczej według respondentów ze starszych pokoleń – Pokolenia X (35-54 lata) i pokolenia powojennego wyżu demograficznego (55-64 lata). Na czele – podobnie jak w pozostałych grupach – znalazło się wynagrodzenie, ale w dalszej kolejności plasują się stabilność zatrudnienia i przyjazna atmosfera. Z wiekiem spada znaczenie rozwoju zawodowego i równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, rośnie natomiast – stabilności finansowej pracodawcy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: