Nieruchomości biurowe w centrum uwagi
2019-05-14 11:40
Przeczytaj także: Polski rynek inwestycyjny po 5 miesiącach - gdzie jesteśmy?
Po intensywnej końcówce i znaczącej ilości transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w ostatnich miesiącach 2018 roku, w pierwszym kwartale 2019 roku mieliśmy stosunkowo mniej zamknięć transakcji. Patrząc jednak na liczbę transakcji w toku, możemy spodziewać się wyjątkowo intensywnego roku. Najbardziej pożądanymi aktywami pozostają nieruchomości biurowe, zarówno w Warszawie jak i w miastach regionalnych. Dużym zainteresowaniem inwestorów wciąż cieszą się największe polskie miasta takie jak Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice czy Gdańsk.W pierwszym kwartale tego roku sfinalizowano transakcje biurowe na ponad 526 mln euro, z czego aż 40% to akwizycje w miastach regionalnych. Największe transakcje minionego kwartału to m.in. przejęcie krakowskich biurowców .BIG, K1 i Rondo BP odpowiednio przez Credit Suisse, FLE GmbH i Globalworth, ponadto nowego właściciela zyskały takie obiekty jak Argon i Arkoński BP w Gdańsku. W Warszawie sfinalizowano transakcje na 320 mln EUR, w tym przejęcie między innymi części Browarów Warszawskich przez GLL, biurowca Atrium IBC przez Strabag RE czy zakup Graffit na Mokotowie przez Zeus Capital Management.
Z kolei transakcje zawarte w sektorze handlowym w pierwszych trzech miesiącach osiągnęły wartość bliską 34 mln EUR, co było bardzo niskim wynikiem w porównaniu do analogicznych okresów w poprzednich latach. Z uwagi na ograniczoną ofertę dobrze zlokalizowanych obiektów handlowych na sprzedaż, wolumen transakcji w tym sektorze pozostanie na niskim poziomie w porównaniu do lat ubiegłych.
Początek roku to także kilka sfinalizowanych transakcji na rynku magazynowym na łączną kwotę 82 mln euro. Nowego właściciela zyskało 5 obiektów logistycznych, m.in. 7R Park Czechowice i Hillwood Warsaw i zakupione przez CBRE GI. Prognozuje się, że dobra kondycja rynku magazynowego przełoży się na wzrost aktywności inwestorów w tym sektorze, a roczny wolumen przejęć będzie porównywalny z odnotowanymi w poprzednich latach. W tym roku rynek magazynowy napędzany będzie przez e-commerce. Nadal widoczne jest bardzo duże zainteresowanie inwestorów każdym typem produktów: BTS, logistyka miejska, big boxy czy większe portfele logistyczne. Deweloperzy także wierzą w polską gospodarkę oraz koniunkturę w bieżącym roku. Odzwierciedlają to projekty coraz częściej budowane na zasadach spekulacyjnych.
Biorąc pod uwagę dobrą koniunkturę gospodarczą Polski, pozytywne nastroje inwestorów oraz liczbę przejęć w trakcie negocjacji, spodziewany jest dalszy wzrost aktywności inwestycyjnej w segmencie nieruchomości komercyjnych. Dla przypomnienia, rok 2018 zakończył się najwyższym w historii wolumenem transakcji inwestycyjnych w Polsce, sięgającym ponad 7,2 mld euro.
fot. mat. prasowe
Wolumen inwestycyjny w Polsce w latach 2006-I kw. 2019
W pierwszym kwartale tego roku sfinalizowano transakcje biurowe na ponad 526 mln euro.
Uwzględniając dalszy rozwój rynku, stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości biurowe zlokalizowane na rynkach regionalnych pozostają na poziomie 5,75%-6,75% z tendencją do kompresji, z kolei w Warszawie stopy kapitalizacji prime oscylowały wokół 4,50%- 5,00%. Spadły również stopy kapitalizacji za nieruchomości handlowe, które w minionym roku wyceniane były nieco powyżej 4%, a najlepsze produkty magazynowe, zabezpieczone długimi umowami najmu nieznacznie przekraczały poziom 5%.
Krzysztof Cipiur, Associate Director w Dziale Rynków Kapitałowych
![Rosną inwestycje w nieruchomości komercyjne. Powrót zaufania inwestorów? [© Freepik] Rosną inwestycje w nieruchomości komercyjne. Powrót zaufania inwestorów?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/inwestowanie-w-nieruchomosci/Rosna-inwestycje-w-nieruchomosci-komercyjne-Powrot-zaufania-inwestorow-264546-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)