eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZmiana klimatu. Czy starania władz wystarczają?

Zmiana klimatu. Czy starania władz wystarczają?

2019-05-22 10:27

Zmiana klimatu. Czy starania władz wystarczają?

Wylesianie © mila103 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zmiana klimatu to jeden z największych, środowiskowych problemów naszych czasów. Kto powinien jej przeciwdziałać? Jakie strategie w tym zakresie należałoby podjąć? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza najnowsza, szósta już partia wyników ankiety przeprowadzonej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz globalną pracownię badania opinii publicznej YouGov. Uzyskane wyniki wskazują m.in., że dotychczasowa aktywność, jaką podejmowały w tym zakresie władze centralne i samorządowe, jest zdaniem Polaków niewystarczająca.

Przeczytaj także: Zmiana klimatu: przeciwdziałać globalnie czy lokalnie?

Najświeższa partia danych EBI wskazuje, że za najważniejszy podmiot publiczny zaangażowany w przeciwdziałanie zmianie klimatu Polacy uważają Unię Europejską, której wysiłki na tym polu przynoszą lepsze skutki niż starania podejmowane przez władze państwowe czy samorządy. 64% Polaków uważa ponadto, że UE wspiera ich w aktywnościach i budowaniu postaw sprzyjających ochronie klimatu. Jest to o 29 punktów procentowych więcej niż w przypadku władz centralnych (35%) i o 23 punkty procentowe więcej aniżeli w przypadku samorządów (41%). Okazuje się również, że nasze nastroje prezentują się lepiej niż w całej Europie, gdzie przekonanych o wsparciu ze strony UE jest tylko 27% ankietowanych.

Jednocześnie Polacy są mniej zadowoleni ze skuteczności działań na rzecz klimatu podejmowanych przez instytucje publiczne. Zaledwie 42% ankietowanych uważa, że wysiłki Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu faktycznie przynoszą skutki. Jeszcze surowiej oceniane są w Polsce inne podmioty publiczne: działania władz państwowych pozytywnie oceniło zaledwie 25% uczestników badania. Warto przy tym zauważyć, że opinie na ten temat różnią się znacznie w zależności od wieku respondentów – oceny wystawiane przez młodsze pokolenie są bardziej pozytywne. Działania podejmowane przez UE uważa za skuteczne 48% obywateli w wieku 18–34 lat, natomiast w kategorii wiekowej 55+ zdanie to podziela jedynie 37% Polaków.

fot. mat. prasowe

Priorytety w dziedzinie ochrony środowiska

42% obywateli UE opowiada się za zatrzymaniem procesu wylesiania.


W odpowiedzi na pytanie o trzy najważniejsze działania na rzecz klimatu, które podjęliby, gdyby stanęli na czele rządu, 39% Polaków wybrałoby powstrzymanie do 2025 r. procesu wylesiania, a 38% starałoby się doprowadzić do tego, aby do 2025 r. wszystkie nowe instalacje przemysłowe charakteryzowały się niskim poziomem emisji CO2. Wylesianie należy również do problemów najczęściej wymienianych przez pozostałych mieszkańców Europy.

Na poziomie regionalnym 42% Europejczyków i 41% Chińczyków w pierwszej kolejności zajęłoby się powstrzymaniem wylesiania do 2025 r., natomiast dla 30% obywateli Stanów Zjednoczonych najważniejszym priorytetem byłoby doprowadzenie do tego, aby do 2050 r. 100% energii elektrycznej było wytwarzane ze źródeł odnawialnych.

fot. mat. prasowe

% Europejczyków, których zdaniem UE wspiera lub raczej wspiera działania na rzecz klimatu

O wspieraniu przez UE działań na rzecz klimatu przekonanych jest zaledwie 11% Szwedów.


Emma Navarro (wiceprezes EBI odpowiedzialna za działania w dziedzinie klimatu i ochronę środowiska) podsumowała wnioski z ankiety EBI dotyczącej klimatu następująco:
„Najnowsze wyniki ankiety EBI dotyczącej klimatu podkreślają duże oczekiwania obywateli wobec Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu. Potwierdza to wiodącą rolę, jaką EBI ma do odegrania w tej kwestii, a także odpowiedzialność, jaką ponosi jako bank finansujący realizację unijnej polityki klimatycznej oraz największy na świecie wielostronny podmiot finansujący projekty na rzecz klimatu. Wcześniejsze wyniki ankiety jednoznacznie wskazały na duże zaangażowanie obywateli przy jednoczesnej konieczności zwiększenia wysiłków na rzecz klimatu ze strony sektora prywatnego. Biorąc pod uwagę powyższe wnioski, zamierzamy nadal zwiększać inwestycje i przyciągać prywatnych inwestorów, aby przyspieszyć transformację naszych społeczeństw w kierunku bardziej ekologicznych modeli rozwoju oraz pomóc w realizacji porozumienia paryskiego”.

fot. mat. prasowe

Podmioty publiczne zaangażowane w działania na rzecz klimatu

Polacy uznają wiodącą rolę Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu zmianie klimatu.


Pierwsze decyzje strategiczne, jakie polscy obywatele podjęliby, gdyby stanęli na czele rządu:


  • Powstrzymanie do 2025 r. procesu wylesiania (poprzez inwestowanie w walkę z wylesianiem w skali globalnej) – 39%
  • Doprowadzenie do tego, aby do 2025 r. wszystkie nowe instalacje przemysłowe charakteryzowały się niskim poziomem emisji CO2 – 38%
  • Doprowadzenie do tego, aby do 2050 r. 100% energii elektrycznej było wytwarzane ze źródeł odnawialnych – 38%
  • Wprowadzenie do 2020 r. zakazu stosowania plastikowych torebek na zakupy – 26%
  • Wprowadzenie do 2020 r. bezpłatnych usług transportu publicznego – 25%
  • Zaprzestanie wytwarzania energii elektrycznej z węgla do 2025 r. – 24%
  • Inwestowanie w badania mające na celu eliminowanie CO2 i planowanie działań w tym zakresie – 23%
  • Zagwarantowanie, że dzięki remontom do 2050 r. wszystkie dotychczasowe budynki będą charakteryzować się (niemal) zerowym zużyciem energii – 19%
  • Zagwarantowanie, że do 2020 r. wszystkie nowe budynki będą charakteryzować się (niemal) zerowym zużyciem energii – 13%
  • Zaprzestanie produkcji samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi do 2030 r. – 11%
  • Żadna z powyższych odpowiedzi – 1%
  • Nie ma żadnej zmiany klimatu – 1%
  • Nie wiem – 4%

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: