Rynek magazynowy na fali. Do gry wchodzą nowe lokalizacje
2019-05-30 13:41
![Rynek magazynowy na fali. Do gry wchodzą nowe lokalizacje [© scaliger - Fotolia.com] Rynek magazynowy na fali. Do gry wchodzą nowe lokalizacje](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-magazynowy/Rynek-magazynowy-na-fali-Do-gry-wchodza-nowe-lokalizacje-219111-200x133crop.jpg)
Magazyn © scaliger - Fotolia.com
Przeczytaj także: Powierzchnie magazynowe nie zawodzą
„Po raz pierwszy w historii najwięcej powierzchni magazynowej i przemysłowej oddano poza głównymi rynkami. Stało się tak za sprawą dwóch projektów: BTS dla Zalando w Olsztynku (120 500 m kw.) oraz Panattoni Park Kielce (22 200 m kw.). Dopiero za nimi uplasował się Wrocław, gdzie w pierwszym kwartale przybyło niespełna 95 000 m kw. Nowe lokalizacje, które mają szanse rozwijać się w najbliższym czasie to również Bolesławiec, Gorzów Wielkopolski, Radom, Świebodzin, Słubice czy Zielona Góra. Coraz więcej buduje się także projektów przeznaczonych pod logistykę miejską. Na koniec marca w trakcie realizacji znajdowało się blisko 65 000 m kw. powierzchni tego typu, czyli o ponad 1/3 więcej niż trzy miesiące wcześniej” – mówi Kamil Szymański, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych w Savills.
Najnowsza odsłona opracowanego przez Savills raportu „Market in Minutes - Rynek magazynowy w Polsce" wskazuje, że odnotowane w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zapotrzebowanie na nieruchomości magazynowe i przemysłowe prawie dwukrotnie przewyższyło poziom nowej podaży. W I kwartale br. rynek magazynowy wzbogacił się o przeszło 505 000 m kw. nowej powierzchni, co względem analogicznego okresu roku poprzedniego świadczy o wzroście na poziomie 28%. Wynajęte zostało z kolei ponad 965 000 m kw., a więc o 21% mniej niż przed rokiem. Najsilniejszym popytem cieszyła się Warszawa. (prawie 285 000 m kw., wzrost o 35%).
fot. scaliger - Fotolia.com
Magazyn
Rynek nieruchomości magazynowych jest nadal na fali.
Dane Savills wskazują, że u schyłku marca br. rynek magazynowy w naszym kraju liczył sobie 16,2 mln m kw. powierzchni magazynowej i przemysłowej, z czego najwięcej przypadało na Warszawę i okolice (4 mln m kw.). Na drugim miejscu jest Górny Śląsk (2,62 mln m kw.), do którego jednak bardzo szybko zbliża się Polska Centralna (2,60 mln m kw.). Po pierwszym kwartale w budowie znajdowało się kolejne 2,1 mln m kw. (13% więcej, niż przed rokiem), z czego zdecydowana większość powinna zostać oddana do użytku do końca roku. Ponad 60% powierzchni w budowie jest już zabezpieczone umowami najmu.
Stopa pustostanów w pierwszym kwartale wzrosła nieznacznie (0,7 pkt. proc. rdr.) i na koniec marca 2019 r. wyniosła 5,5%. Czynsze bazowe ustabilizowały się na poziomie od 2,7 euro do 4,2 euro za m kw. na miesiąc w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów, sięgając 5,35 euro za m kw. na miesiąc w mniejszych modułach zlokalizowanych na terenie Warszawy.
„Rynek nieruchomości magazynowych jest nadal na fali. Pomimo utrzymującej się ogromnej dynamiki, rozwija się on w sposób zdrowy i zrównoważony. Dane za pierwszy kwartał potwierdzają, że nowe inwestycje znajdują najemców, a stopa pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie. Stawki czynszowe, po wzrostach odnotowanych w zeszłym roku ustabilizowały się, co powinno stanowić czynnik zachęcający najemców do inwestowania w ekspansje i przenoszenia się do obiektów w lepszych lokalizacjach i o wyższym standardzie” – podsumowuje Kamil Szymański z Savills.
![Czy magazyny w Europie dały się spowolnieniu gospodarczemu? [© pixabay.com] Czy magazyny w Europie dały się spowolnieniu gospodarczemu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/magazyny/Czy-magazyny-w-Europie-daly-sie-spowolnieniu-gospodarczemu-252072-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)