Polska i Polacy w 30 lat od transformacji gospodarczej
2019-06-11 13:03
![Polska i Polacy w 30 lat od transformacji gospodarczej [© lculig - Fotolia.com] Polska i Polacy w 30 lat od transformacji gospodarczej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/transformacja-gospodarcza/Polska-i-Polacy-w-30-lat-od-transformacji-gospodarczej-219493-200x133crop.jpg)
Polska gospodarka zbliża się do standardów zachodnich © lculig - Fotolia.com
Przeczytaj także: 9 mitów nt. transformacji gospodarczej w Polsce
Porównując się do sytuacji z czerwca 1989 roku możemy zaobserwować szereg zmian jakościowych, które nastąpiły we wszystkich sferach życia publicznego. Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej - mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i dodaje, że wystarczy spojrzeć na polski eksport, którego wartość wzrosła z 19 mld USD w 1990 roku do 262 mld USD w roku 2018.
Zmianom nie oparła się również struktura zatrudnienia w naszym kraju. Przed 30 laty w sektorze rolniczym pracował co czwarty z nas, dziś jest to jedynie co dziesiąty. Istotnie wzrosło znaczenie usług - w tym sektorze pracuje obecnie aż sześciu na dziesięciu zatrudnionych. Widać więc wyraźnie, że struktura naszej gospodarki podąża w ślad za standardami wyznaczonymi przez Europę Zachodnią i Amerykę Północną.
Okres transformacji gospodarczej to nie tylko jednak dynamiczny wzrost dochodów Polaków, ale również wzrost zadłużenia oraz powiększający się zasięg ubóstwa. Zadłużenie polskich gospodarstw domowych wzrosło z niespełna 2,3 proc polskiego PKB w 1995 do niemal 35,6 proc. PKB w roku 2017. W okresie 1994-2004 procent gospodarstw domowych żyjących poniżej poziomu relatywnego ubóstwa wzrósł o połowę (z 13,5 proc. do 20,3 proc.). Od 2005 r. widoczny jest stopniowy spadek wartości tego wskaźnika, który obecnie kształtuje się na poziomie zbliżonym do tego z połowy lat 90.
fot. mat. prasowe
Przemiany wpłynęły również na poprawę jakości systemu ochrony zdrowia, promocję zdrowego trybu życia, a co za tym idzie wzrost długości życia, która w przypadku kobiet wzrosła z 75,2 lat do 81,8 lat, a w przypadku mężczyzn z 66,2 lat do 74 lat. Znacząco wzrosła również liczba studentów: z 378 tys. w 1990 roku do 1,2 mln w roku 2017.
fot. mat. prasowe
Dochody realne do dyspozycji brutto
Okres transformacji gospodarczej charakteryzował dynamiczny wzrost dochodów polskich gospodarstw domowych.
Nowe wyzwania
Wolny rynek zaowocował nieskrępowanym rozkwitem gospodarki, a przystąpienie Polski do NATO w 1999 roku i do Unii Europejskiej w 2004 r. zapewniło Polsce mocną pozycję na arenie międzynarodowej. Oczywiście nie wszystko w tym okresie się udało. Były też trudne chwile i niewykorzystane szanse, dlatego patrząc w przyszłość należy się uczyć na zebranych dotychczas doświadczeniach.
Musimy zmierzyć się z niekorzystnymi trendami demograficznymi, zwiększaniem potrzeb i oczekiwań zdrowotnych Polaków czy nadciągającą rewolucją cyfrową. Ponadto, wspólnie z innymi narodami, będziemy musieli stawić czoło takim problemom, jak światowy pokój i bezpieczeństwo, globalne ocieplenie, a także przyszłość Unii Europejskiej – podsumowuje Piotr Arak.
![Wzrost gospodarczy nieznacznie przyspieszy [© Freepik] Wzrost gospodarczy nieznacznie przyspieszy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/polska-gospodarka/Wzrost-gospodarczy-nieznacznie-przyspieszy-264836-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)