Najwięcej nowych miejsc pracy w Polsce
2006-06-23 00:05
Polska przoduje w Europie pod względem ilości nowych miejsc pracy - dowodzi tegoroczny raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej Europy, opracowany przez Ernst & Young.
Przeczytaj także: Szansa na 44 tys. miejsc pracy
Wyniki badań "Ernst & Young European Attractiveness Survey 2006", ogłoszone w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wskazują, że Polska jest liderem wśród krajów przyciągających duże, w większości produkcyjne inwestycje.W 2005 roku w Europie przeprowadzono 3 066 inwestycji zagranicznych, czyli 6% więcej (w 2004 roku były to 2.885 projekty). W efekcie powstało 197 tysięcy nowych miejsc pracy - w samej Polsce utworzono ich prawie 38 tysięcy. Według raportu Europa to wciąż najatrakcyjniejszy region do inwestycji, głównie dzięki dojrzałości rynków zachodnich i dynamizmowi Europy Środkowej, w tym Polski.
"Dynamizm to słowo najlepiej charakteryzujące polskie społeczeństwo" – powiedział prezes PAIiIZ, Adam Żołnowski – "Gwarancją sukcesów w realizacji inwestycji w Polsce jest znakomita baza, jaką stanowi kreatywna, silnie zmotywowana polska kadra. Polskie społeczeństwo jest najmłodsze w Europie: 50% Polaków ma mniej niż 35 lat, ponad dwa miliony z nich studiuje. Dodatkowym atutem są konkurencyjnie niskie koszty pracy. Dodając do tego znakomite położenie geograficzne Polski w sercu Europy otrzymujemy obraz kraju, który przyciąga inwestycje z Europy Zachodniej, USA i Azji."
Pozycja Europy Środkowo-Wschodniej jako atrakcyjnego regionu pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, przekłada się także na liczbę dokonanych w tych krajach transakcji fuzji i przejęć. Ich liczba w 6 najważniejszych krajach regionu - Polsce, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Słowenii i w Chorwacji - stale rośnie. W sumie, w 2005 roku dokonano transakcji na kwotę 13,8 mld Euro, czyli o 32% więcej niż w 2004 roku. Największy wzrost nastąpił w Polsce i Czechach - niemal 10 mld USD (8,2 mld Euro).
Jak donosi raport, wiodącą pozycję w działalności produkcyjnej (18%) zajmują Chiny i choć Europa Środkowo-Wschodnia straciła nieco ze swojej popularności jako regionu produkcyjnego, to jednak Polska nadal jest w czołówce - w tym roku na czwartym miejscu.
W ogólnoświatowym zestawieniu najatrakcyjniejszych krajów Polska plasuje się na piątym miejscu. Obok Czech jest to jedyny kraj Europy Środkowej, który znalazł się w pierwszej dziesiątce. W ubiegłorocznym badaniu Polska była na wyższej, czwartej pozycji i wyprzedzała Niemcy, w tym roku jednak Niemcy wraz z Chinami wyprzedziły Polskę w rankingu.
Tegoroczna, trzecia edycja raportu "Ernst & Young European Attractiveness Survey" została przygotowywana na podstawie danych zbieranych od 1997 roku przez Europejski Monitor Inwestycyjny Ernst & Young oraz ponad tysiąca wywiadów telefonicznych przeprowadzanych od maja do kwietnia br. z kadrą zarządzającą firm z całego świata.
Przeczytaj także:
Rynek pracy: jakie trendy w obszarze stałej rekrutacji pracowników?
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
nowe miejsca pracy, zatrudnienie, PAIiIZ, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagraniczny, inwestycje zagraniczne