Pracujący Polacy 2006
2006-06-23 00:04
Przeczytaj także: Pracujący Polacy o samozatrudnieniu
Wnioski wynikające z badań przeprowadzonych przez IBM Global Business Services:
• Nadchodzi czas dojrzałych pracowników. Ze względu na zmiany demograficzne i strukturę zatrudnienia organizacje powinny docenić potencjał tkwiący w dojrzałych pracownikach oraz podjąć działania zmierzające do zatrzymania osób o wieloletnim doświadczeniu w firmie.
• Wychowaj lidera i inwestuj w talent. Czynnikiem, który decyduje o sukcesie i konkurencyjności firmy jest w coraz większym stopniu kapitał ludzki. Organizacje, które rekrutują liderów z zewnątrz i korzystają z outsourcingu odznaczają się większą rotacją pracowników oraz wyższą absencją personelu. Inwestycja w talenty przekłada się na większy zysk organizacji, niesie jednak ze sobą konieczność szkolenia i rozwijania pracowników oraz tworzenia ścieżek karier dla jednostek z wysokim potencjałem.
• Inwestuj w rozwój kadry menedżerskiej. Istnieje ścisły związek pomiędzy rozwojem umiejętności menedżerskich a dochodowością organizacji w przeliczeniu na pracownika. Organizacje z większą liczbą menedżerów średniego szczebla uczestniczących w programach menedżerskich wykazują większą produktywność.
• Zatrzymaj pracowników w organizacji. Możliwości awansu, informacja zwrotna na temat wywiązywania się z obowiązków służbowych i polityka dotycząca równowagi pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym są skorelowane z niższym wskaźnikiem fluktuacji kadr i wyższą rentownością organizacji. Na wyższą efektywność organizacji wpływa dodatkowo oferowanie możliwości pracy w domu, zmniejszanie liczby podróży służbowych oraz wyższy procent kierowników średniego szczebla rekrutowanych wewnętrznie. Sposobem na zmniejszenie konfliktów w miejscu pracy i zatrzymanie najlepszych pracowników może być także wprowadzenie programów "życie - praca", elastycznych godziny pracy, elastycznego dress code (styl ubierania) oraz programów związanych z opieką nad rodziną.
• Potrzeba wprowadzania dobrych praktyk zarządzania kapitałem ludzkim. Przed działami personalnymi stoi wyzwanie polegające na stałym badaniu, jak polityka HR, a w szczególności system motywacyjny i kultura organizacyjna przekłada się na efektywność działania przedsiębiorstwa. Obecnie mniej niż 50% organizacji mierzy efektywność programów realizowanych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.
IBM zidentyfikował cztery skuteczne strategie:
• Stosuj rozszerzoną rekrutację - zatrudnianie pracowników w średnim wieku wnosi do firmy kompetencje, których bardzo często nie posiadają młodsi kandydaci.
• Wprowadź alternatywne możliwości pracy - rozwój różnorodnych form zatrudniania sprzyja efektywności pracy i pozwala na pogodzenie życia zawodowego z prywatnym.
• Zadbaj o transfer wiedzy - wraz ze starszymi pracownikami odchodzi wiedza i doświadczenie, które zdobyli w ciągu wielu lat pracy w organizacji. Tworząc zespoły złożone z młodszych i starszych pracowników umożliwiaj przekazanie doświadczenia i zatrzymanie wiedzy w organizacji. Stwórz nowe możliwości kształcenia dojrzałych pracowników.
• Wprowadź pracę międzypokoleniową - umożliwi to przełamywanie jednej z głównych barier kulturowych naszego wieku.
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl