Czterodniowy tydzień pracy? Pracownicy na "tak"
2019-06-12 13:21
Czterodniowy tydzień pracy? © peshkova - Fotolia.com
Przeczytaj także: 4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Gdzie przyjął się najlepiej?
Wprawdzie w Polsce ciągle jest o tym cicho, ale w Europie temat czterodniowego tygodnia pracy poruszany jest coraz częściej. Takie rozwiązanie miałoby zrewolucjonizować produktywność, przyczynić się do poprawy work-life balance oraz zredukować poziom stresu. Badanie ADP wyraźnie pokazuje, że tego rodzaju zmiany budzą duże zainteresowanie wśród pracowników. Z tego też powodu poważnie do tej koncepcji powinni zacząć podchodzić również pracodawcy.– W sytuacji, gdy produktywność, równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym i różnorodność miejsc pracy plasują się wysoko na liście kluczowych kwestii dla firm w Europie, krótszy tydzień pracy mógłby być odpowiednim rozwiązaniem. Badania wykazały, że w wielu przypadkach pracownicy, pracując w ten sposób, mogą uzyskać takie same osiągnięcia, jednocześnie ciesząc się lepszą równowagą między życiem prywatnym a zawodowym. Jest to więc koncepcja, na której korzystają wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy – mówi o wynikach badań Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.
fot. peshkova - Fotolia.com
Czterodniowy tydzień pracy?
Pośród Polaków entuzjastami czterodniowego tygodnia pracy są przede wszystkim osoby znajdujące się na półmetku swojej kariery zawodowej – za takim rozwiązaniem opowiada się 41 proc. respondentów pomiędzy 35. a 44. rokiem życia. Może być to spowodowane wyzwaniami związanymi z łączeniem życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz z innymi obowiązkami. Są oni jednocześnie grupą, która najchętniej zdecydowałaby się na obniżkę płac w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy (11 proc.).
Koncepcja czterodniowego tygodnia pracy jest najbardziej popularna wśród pracowników w Hiszpanii (62,6 proc.), Wielkiej Brytanii (61,2 proc.), Holandii (60,4 proc.) i Francji (60,4 proc.). Mieszkańcy Wielkiej Brytanii najchętniej wybraliby czterodniowy tydzień pracy ze zmniejszonym wynagrodzeniem (16,3 proc.).
– Istnieją przesłanki świadczące o tym, że czterodniowy tydzień pracy mógłby pomóc wspierać funkcjonowanie obu płci w miejscu pracy – dzięki takiemu rozwiązaniu pary mogłyby łatwiej zarządzać obowiązkami rodzinnymi i więcej kobiet mogłoby w pełni korzystać z możliwości zawodowych. Wreszcie – jest to pozytywne rozwiązanie dla dobrostanu i zaangażowania pracowników, które stanowią bardzo istotne czynniki dla prowadzenia firm – komentuje Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.
O badaniu
„The Workforce View in Europe 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)