Nieodpowiednia technologia
2003-04-10 11:57
Instytut Biznesu, Technologii i Etyki promuje hasło: "dobry biznes poprzez odpowiednią technologię i solidną etykę." W jaki sposób technologia może być nieodpowiednia?
Myślę o technologii jako "nieodpowiedniej", jeśli prowadzi ona do słabych rozwiązań biznesowych (powoduje pojawienie się większych kosztów niż to jest konieczne albo nadwyżki kosztów nad korzyściami) lub jeśli tworzy słabe środowisko pracy dla ludzi (zwiększenie ilości pracy zamiast jej zmniejszenia, niewykorzystanie w pełni zdolności pracowników, frustracja klientów). W szczególnym przypadku, technologia jest nieodpowiednia, jeśli w rzeczywistości szkodzi ludziom zamiast im pomagać.
Źródeł nieodpowiedniego wykorzystania technologii upatruję w dwóch dziedzinach. Pierwszą jest po prostu tworzenie złych rozwiązań dla biznesu opartych na technologii – nieodpowiednie zastosowanie technologii. Drugą jest błędne postrzeganie natury technologii – identyfikując tendencje powinniśmy być uważni i niezależni od zastosowań.
Nieodpowiednie wykorzystanie technologii
Aby przedstawić pierwszy przypadek nieodpowiedniego zastosowania technologii przeanalizuję przykłady zastosowań urządzeń PDA – Personal Digital Assistant, podręcznych komputerów i laptopów w codziennych sytuacjach biznesowych. (Pominę telefony komórkowe, gdyż codziennie możemy usłyszeć rozmowy typu: „Cześć, zgadnij gdzie jestem? W autobusie jadącym na lotnisko. Jak leci? Tutaj też nic ciekawego...”).
Kilka słów o urządzeniach PDA
Wielu z nas znalazło się zapewne w sytuacji, gdy, wydawałoby się, po zakończonym spotkaniu, ktoś nagle powiedział, „musimy wrócić do tego w przeciągu miesiąca. Czy masz czas np. w ostatnie dwie środy miesiąca, albo w pierwszy wtorek następnego?” Osoba, która korzysta z miesięcznego kalendarza, wyciągnie go, spojrzy i natychmiast odpowie, „Każdy z tych terminów odpowiada mi”. Osoba z tygodniowym kalendarzem odpowie prawie tak samo szybko:, „Nie mogę w ostatnią środę miesiąca.” Osoba będąca szczęśliwym posiadaczem PDA powie, „Chwileczkę — sprawdzam...”
Urządzenia PDA nie sprawdzają się dobrze w tej funkcji. Wyświetlacz nie jest wystarczająco duży, aby szybko sprawdzić plan na tydzień, czy też miesiąc. Udzielenie w takim przypadku odpowiedzi na wcześniej postawione pytania jest czymś dużo bardziej skomplikowanym niż wydobycie z kieszeni kartki z zaplanowanym miesiącem lub nawet kalendarzyka – trzeba najpierw znaleźć to, czego szukamy, poczekać aż procesor przetworzy zapytanie, znajdzie kalendarz i wyświetli interesującą nas datę.
Powyższy przypadek nie czyni PDA z natury nieodpowiednim narzędziem.
To, co naprawdę oferuje PDA, to możliwość połączenia się z kalendarzem znajdującym się gdzieś, być może daleko w twoim biurze, rozwiązując tym samym problem utrzymywania kilku kalendarzy zsynchronizowanych ze sobą. PDA nie posiada ograniczeń związanych z końcem roku (noszenie dwóch kalendarzy, przepisywanie umówionych spotkań z jednego do drugiego itd.) Może być podłączony do książki adresowej i gotowy, aby pobrać inne informacje (numery telefonów, adresy, itd.).
Istnieje proste rozwiązanie problemu dotyczącego przeglądania kalendarza – wydrukować swój kalendarz w formacie miesięcznym na kilka następnych miesięcy. Jeśli kalendarz jest uaktualniany, po prostu zutylizować papier. Używaj PDA jako źródło danych, a nie jako szybkiego dostępu do tych danych. Uważam, iż nie odczujesz pozytywnych stron technologii stosując takie podejście!
oprac. : Albert M. Erisman / Ethix