Ameryka Północna, czyli oczekiwanie na opóźnienia w płatnościach
2019-07-02 10:09
Płatności © apops - Fotolia.com
Prognozy wskazują, że w II połowie br. największe gospodarki Ameryki Północnej borykać się będą z nasileniem zjawiska opóźnień w płatnościach. Negatywny wpływ na praktyki płatnicze B2B wywierać ma przede wszystkim polityka międzynarodowa, spory handlowe oraz wzrost upadłości. Wzrostu ilości klientów opóźniających spłatę swoich zobowiązań o ponad 90 dni spodziewa się 33 proc. dostawców z USA, 34 proc. z Kanady oraz 40 proc. z Meksyku. Sytuacja ta może zaowocować problemami z płynnością finansową oraz znaleźć swoje odzwierciedlenie we wskaźniku cyklu regulowania należności.
Przeczytaj także: Niewypłacalni przedsiębiorcy mają tylko 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości
Jak wynika z najnowszego Barometru Praktyk Płatniczych Atradius, tylko w Stanach Zjednoczonych pogorszenia się zachowań płatniczych oczekuje aż 83 proc. respondentów reprezentujących sektor metalowy, 40 proc. firm z sektora budowlanego oraz 33 proc. przedsiębiorstw z branży ICT. Podobne odczucia towarzyszą 60 proc. badanych z kanadyjskiego sektora budowlanego. W Meksyku nasilenia opóźnień w płatnościach spodziewa się 64 proc. dostawców z sektora maszyn i 54 proc. respondentów sektora dóbr trwałego użytku oraz w sektora budowlanego.Jak zauważa Paweł Szczepankowski z polskiego oddziału Atradius przewidywany w najbliższych miesiącach wzrost opóźnień w płatnościach będzie m.in. następstwem spowolnienia światowej gospodarki:
„Przez ostatnich 10 lat obserwowaliśmy spadek upadłości firm w regionie Ameryki Północnej. Teraz ten trend ulegnie odwróceniu. Opóźnienia w płatnościach, których się spodziewamy wraz z perspektywą wzrostu niewypłacalności, negatywnie wpłyną na handel międzynarodowy. Nie dziwi więc rosnące zainteresowanie firm w Ameryce Północnej narzędziami, które zapewniają przetrwanie i długotrwały rozwój biznesu. Pod względem skuteczności w zarządzaniu płynnością finansową, kluczowe pozostaje ubezpieczenie należności”.
fot. apops - Fotolia.com
Płatności
W związku ze spodziewanym wydłużeniem czasu otrzymania zapłaty oraz pogorszeniem perspektyw gospodarczych, respondenci badania Atradius planują podjęcie działań, które zabezpieczą ich płynność finansową. 38 proc. badanych w Meksyku, 35 proc. w USA i 30 proc. w Kanadzie planuje częściej sprawdzać zdolność kredytową swoich odbiorców. 33 proc. kanadyjskich respondentów, 28 proc. w USA i 18 proc. w Meksyku planuje zwiększyć rezerwy na złe długi.
Barometr Praktyk Płatniczych Atradius to coroczne badanie przeprowadzane przez ubezpieczyciela należności Atradius. Wersja Amerykańska bada zachowania płatnicze w Brazylii, Kanadzie, Meksyku i USA. Tegoroczne badanie przeprowadzono około sześć miesięcy po zawarciu umowy handlowej USMCA.
Wyniki badań są szczególnie znaczące dla krajów USMCA (USA, Meksyk i Kanada), jako, że ponad połowa eksportu 56 proc. badanych w tych trzech krajach ma miejsce w regionie, z czego 18,3 proc. respondentów (wzrost z 16,5 proc. rok temu) handluje wyłącznie w regionie. Choć może być jeszcze za wcześnie na wyciąganie wniosków, USMCA wydaje się być dobra dla handlu. W przypadku 87 proc. badanych Meksyku (wzrost z 81,5 proc. w ubiegłym roku) i 92 proc. w Kanadzie (w porównaniu z 90 proc. rok temu), eksport do USA albo wzrósł, albo nie zmienił się w ciągu ostatniego roku. 7 z 10 ankietowanych wskazało zarówno na względy ekonomiczne, jak i politykę handlową rządu w celu zapewnienia stabilności.
Przeczytaj także:
Zadłużenie firm sięga już 45 mld zł
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
opóźnienia w płatnościach, Ameryka Północna, upadłości firm, płynność finansowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)