Pracownicy z Ukrainy chcą dobrej pracy w dużym mieście
2019-07-25 09:58
Pracownicy © industrieblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ukraińcy pracy w Polsce szukają przez internet
Z lektury bazującego na badaniu raportu wynika, że w przypadku pracowników z Ukrainy wybór miejsca pracy najczęściej podyktowany jest atrakcyjnymi warunkami finansowymi. Takiej odpowiedzi udzielił co piąty ankietowany. Dla niemal 16 proc. liczą się interesujące propozycje pracy, dla 11 proc. - uczciwość pracodawcy, a co 10. z badanych podkreśla znaczenia łatwego dojazdu. Zaledwie 6 proc. osób wskazuje na sąsiedztwo znajomych, nieco ponad 5 proc. - na dostęp do kultury. Najmniej istotna okazała się dla badanych m.in. bliskość wyższych uczelni, centrów handlowe oraz obiektów sportowych.– Ukraińcy nadal deklarują, że najważniejszym kryterium wyboru miejsca do życia i aktywności zawodowej są zarobione pieniądze, czyli w moim rozumieniu tzw. dobra praca. Gdyby nałożyć na siebie oba najczęściej deklarowane wskaźniki to priorytetem dla nich jest dobra praca w dużym mieście – mówi Ewa Błaszczyńska, Dyrektor Regionu w Grupie Progres.
fot. industrieblick - Fotolia.com
Pracownicy
Ukrainiec w dużym mieście
Spośród wymienianych przez Ukraińców miast, do których chcieliby się przenieść największym zainteresowaniem cieszą się Gdańsk (niemal 19 proc), Poznań (prawie 15 proc), Warszawa (12 proc), Wrocław (8 proc), Łódź (8 proc), Kraków (ok. 8 proc). Mniej popularne są Lublin (7 proc.) Rzeszów (6 proc.), Katowice (4 proc.) i Szczecin (3 proc.). Niewielu Ukraińców myśli o pracy w mniejszych miastach tj. Koszalin, Kalisz, Gorzów, Słupsk, Toruń czy Ustka.
– W mojej ocenie zwyczaje przyjeżdżających do Polski pracowników uległy zmianie. Ukraińcy chcą normalnie funkcjonować korzystając ze wszystkich przywilejów, które oferuje duże miasto tj. centrów handlowych, basenów, przedszkoli, kin czy restauracji. Z drugiej strony bardzo istotnym motywatorem są z pewnością większe perspektywy w dużej aglomeracji, możliwość znalezienia dodatkowej pracy czy nowej, gdy jest taka konieczność – wyjaśnia Ewa Błaszczyńska. – Z moich obserwacji wynika, że wśród Ukraińców są też osoby ceniące spokój i ciszę charakterystyczną dla mniejszych miejscowości. Tę grupę stanowią najczęściej przyjezdni s w średnim i starszym wieku lub rodziny rozpoczynające swoje życie w Polsce – zaznacza ekspertka.
Badanie zlecone przez Gdański Urząd Pracy przeprowadzili Pracodawcy Pomorza we współpracy z Grupą Progres. Zbadano 1 367 respondentów – obywateli Ukrainy w wieku produkcyjnym.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)