Z chmury prywatnej do publicznej i z powrotem. Dlaczego?
2019-08-21 11:29
![Z chmury prywatnej do publicznej i z powrotem. Dlaczego? [© ra2 studio - Fotolia.com] Z chmury prywatnej do publicznej i z powrotem. Dlaczego?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/chmura-obliczeniowa/Z-chmury-prywatnej-do-publicznej-i-z-powrotem-Dlaczego-221915-200x133crop.jpg)
Chmura © ra2 studio - Fotolia.com
Na przestrzeni ostatnich 15 lat doświadczyliśmy dynamicznego rozwoju infrastruktury chmur obliczeniowych, będącego jednocześnie jednym z najdonośniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. W efekcie tego przedsiębiorstwa zyskały m.in. niczym nieblokowaną skalowalność zasobów IT. Nieograniczony i natychmiastowy dostęp do informacji, w połączeniu ze smartfonami oraz urządzeniami IoT w istotny sposób przyczyniły się do zmian w globalnej gospodarce.
Przeczytaj także: Ciemna strona usług w chmurze
Postęp, jaki przyniosły za sobą rozwiązania chmurowe, ciągle jednak budzi sporo wątpliwości i pytań. Potwierdzeniem tego są wyniki ankiety zleconej agencji IHS Markit przez firmę Fortinet. Dowodzi ona, że menedżerowie nie ustają w poszukiwaniach oferty zasobów IT w chmurze i ciągle modyfikują swoje modele biznesowe tak, aby jak najlepiej przystosować się do nowej rzeczywistości.Aż 3/4 spośród 350 przepytanych firm zdecydowało się na migrację aplikacji do chmury publicznej, a następnie uczyniło krok w tył, z powrotem przenosząc je do infrastruktury lokalnej lub chmury prywatnej. Powody i okoliczności takiej decyzji były najróżniejsze. Jednocześnie nie oznacza to, że całkowicie zrezygnowali z wdrożenia w infrastrukturze firmy trzeciej.
Dla przykładu, 40% respondentów zauważyło, że w niektórych przypadkach wdrożenia w chmurze, które trafiły z powrotem do lokalnej infrastruktury, miały charakter tymczasowych. Może to wynikać z różnych czynników, takich jak potrzeba przeprowadzenia chwilowej migracji środowiska IT w związku z przejęciem firmy lub jej połączeniem z inną. Istnieje jednak wiele innych wskazywanych przyczyn, jak obawy dotyczące bezpieczeństwa, konieczność zmiany modelu zarządzania kosztami, niska lub nieprzewidywalna wydajność zasobów w chmurze, zmieniające się przepisy, konieczność opracowywania nowych aplikacji i zmian w już użytkowanych.
fot. ra2 studio - Fotolia.com
Chmura
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej.
Niezależnie od planów bądź gotów na zmiany
Jedną z kluczowych cech środowisk chmurowych jest to, że cały czas obserwujemy przepływanie danych między nimi. Ich transfer następuje nie tylko między centrum danych przedsiębiorstwa i chmurą publiczną, ale także między różnymi chmurami publicznymi. Powstają w ten sposób środowiska wielochmurowe, z którymi firmy także muszą nauczyć się sobie radzić. Dotyczy to nie tylko użytkowników, ale też dostawców usług czy twórców aplikacji i ich integratorów. Zarządzanie i bezpieczeństwo – to dwa aspekty, o których nie można zapominać przy podejmowaniu decyzji o migracji do kilku środowisk chmurowych.
- Aby efektywnie korzystać z najlepszych rozwiązań chmurowych, przedsiębiorstwa muszą upewnić się, że stosowane przez nich narzędzia i technologie zapewniają spójne możliwości, zdolność do automatyzacji operacji i scentralizowane zarządzanie w różnych środowiskach – podkreśla Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce. – To oznacza, że narzędzia te powinny móc działać w różnych chmurach publicznych, ale także prywatnych i w lokalnych sieciach fizycznych. Tradycyjnie największym wyzwaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, z przenoszeniem aplikacji i zapewnianiem usług DevOps branża IT nauczyła się już sobie radzić.
Przeczytaj także:
Chmura obliczeniowa - najważniejsze aspekty prawne
![Chmura obliczeniowa - najważniejsze aspekty prawne [© Jakub Jirsák - Fotolia.com] Chmura obliczeniowa - najważniejsze aspekty prawne](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/chmura-obliczeniowa/Chmura-obliczeniowa-najwazniejsze-aspekty-prawne-262678-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)