Użytkownicy Hostinger w kłopotach. Potężny wyciek danych
2019-08-30 13:24
Użytkownicy Hostinger w kłopotach © frank peters - Fotolia.com
Hostinger, firma hostingowa, z które usług korzysta ponad 29 milionów użytkowników ze 178 krajów świata, w tym również z Polski, boryka się właśnie z potężnym wyciekiem danych. Z publikacji serwisu The Next Web wynika, że hakerom udało się złamać zabezpieczenia firmy i zyskać tym samym dostęp do danych (loginów, haszowanych haseł czy adresów e-mail) blisko połowy jej wszystkich klientów. Ekspert ESET potwierdza, że wyciek danych to scenariusz, z którym mamy do czynienia coraz częściej. Jak się chronić?
Przeczytaj także: Masz silne hasło? To nie znaczy, że nie grozi ci wyciek danych
O ogromnym wycieku danych z firmy Hostinger wiadomo już od kilku dni. Incydent może dotyczyć nawet 14 milionów jego użytkowników, a doszło do niego za sprawą naruszenia bezpieczeństwa jednego z serwerów. Haker, korzystając z tokena autoryzacyjnego umieszczonego na wspomnianym serwerze, dostał się do bazy danych bez konieczności podawania loginu i hasła. Tym samym zyskał dostęp do informacji na temat klientów Hostingera, w tym ich personaliów, adresów e-mail i IP oraz haszowanych haseł. Atakujący, jak informuje dostawca, nie miał dostępu do danych finansowych użytkowników. Hostinger już zabezpieczył swoje systemy oraz API, a także wymusił zresetowanie wszystkich haseł, mailowo informując swoich użytkowników o zaistniałym incydencie.Do wycieku danych dochodzi coraz częściej
Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, potwierdza, że wyciek danych zdarza się dziś coraz częściej i nierzadko dotyczy nawet największych przedsiębiorstw.
fot. frank peters - Fotolia.com
Użytkownicy Hostinger w kłopotach
- Kilka dni temu doszło do wycieku danych ponad 90 tysięcy użytkowników programu lojalnościowego Mastercard. Podobny problem dotknął niedawno również firmę Enea z branży energetycznej, której to pracownicy celowo skopiowali i wykorzystali dane 5000 zatrudnionych w spółce. Nie można zapomnieć również o Facebooku, który nieodpowiednio zabezpieczył dostęp do danych ponad 540 milionów kont użytkowników. Takich przykładów jest więcej i coraz częściej wychodzą na światło dzienne – komentuje Sadkowski.
Jak zatem zabezpieczyć się przed potencjalnym wyciekiem danych? Ekspert z ESET radzi:
- Używaj unikalnych, złożonych z kombinacji dużych, małych liter, cyfr i znaków specjalnych haseł. W przypadku wycieku takiego unikalnego hasła masz pewność, że nie zostanie ono użyte do innych celów, np. przejęcia dostępu do Twojej poczty internetowej.
- Jeśli to możliwe, używaj dwuskładnikowego uwierzytelniania do logowania i autoryzacji.
- Uważaj na e-maile wysyłane przez oszustów, które mogą np. prosić Cię o potwierdzenie swojego loginu oraz hasła na fałszywej stronie internetowej.
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego, które zabezpieczy Twój komputer przed zagrożeniami, w tym oprogramowaniem szpiegującym oraz pomoże Ci generować i przechowywać bezpieczne hasła.
Przeczytaj także:
Wyciek poufnych danych firmy traktują poważnie
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)