Dzieci w sieci, czyli szturm na strefę 51
2019-09-15 00:36

Dzieci w sieci © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Nastolatkowie, czyli całe życie w Internecie
Jednym z wydarzeń, które tego lata odbiło się bardzo szerokim echem, był komiczny plan ataku na zlokalizowaną na terenie stanu Nevada bazę wojskową Strefa 51. To miejsce przez lata zdołało ugruntować swoje miejsce w popkulturze i prezentowane jest jako ośrodek badań nad istotami pozaziemskimi, prowadzonych w latach 40-, 50- i 60-tych poprzedniego wieku przez amerykańskie siły powietrzne. Nawiązania do Strefy 51 pojawiły się w wielu filmach (np. Dzień Niepodległości), a także stanowiły inspirację dla twórców seriali (np. Strefa mroku, Z archiwum X).Tego lata Strefa 51 ponownie zawładnęła masową wyobraźnią - utworzone na Facebooku wydarzenie o nazwie „Szturm na Strefę 51 – nie mogą zatrzymać nas wszystkich” zgromadziło przeszło 2 mln zainteresowanych. Celem akcji było uzyskanie dostępu do tajnej lokalizacji w bazie, aby w końcu przekonać się, czy w Strefie 51 rzeczywiście przetrzymywani są kosmici. Przed wydarzeniem zorganizowano nawet imprezę.
Jednak szczególnie ciekawe jest to, że dyskusje online na ten temat zainteresowały również dzieci w sieci. Popularność tego wydarzenia spowodowała falę memów, które były wyszukiwane online przez znaczną część najmłodszych użytkowników internetu.
Ze Strefą 51 związanych było około 12% wszystkich żądań wyszukiwania memów tego lata. W efekcie był to najpopularniejszy temat wywołujący żywe dyskusje wśród dzieci. Jedno na dziesięć dzieci jest zainteresowane memami związanymi ze Strefą 51. W powiązaniu z tym tematem dzieci wpisywały również do wyszukiwarki zapytania w rodzaju „współrzędne 51”, „strefa 51 ufo”, „szturm na strefę 51”, „rejestracja do udziału w szturmie na strefę 51” oraz „obcy strefa 51”. Inne popularne memy tego lata dotyczyły takich osobowości internetowych jak „Grumpy Cat” oraz „Ricardo Milos”. Udział żądań wyszukiwania tego rodzaju memów wynosił 4% w pierwszym przypadku i 3% w drugim.
Memy stanowią obecnie istotny element kultury internetowej – są swego rodzaju drogowskazem tego, co popularne. Tego lata dzieci interesowały się zabawnymi memami oraz wydarzeniami takimi jak „Szturm na Strefę 51” oraz próbowały nauczyć się czegoś nowego. Wiedza o tym, jakie treści są w danym momencie popularne, pomoże rodzicom zrozumieć, czym interesują się ich dzieci online. To z kolei pozwoli ochronić je przed trafieniem na nieodpowiednie treści podczas korzystania z zasobów internetu. Dlatego gorąco zachęcamy rodziców, aby na bieżąco zdobywali takie informacje – powiedziała Anna Larkina, ekspertka ds. analizy treści internetowych w firmie Kaspersky.
Kategorie treści wyszukiwanych przez dzieci w okresie letnim 2019 r.
Tego lata dzieci nie zmieniły zbytnio swoich nawyków – podobnie jak rok temu spędzały większość czasu na konsumpcji treści — takich jak filmy, seriale i muzyka (niemal 36%) — i rozmawianiu na portalach społecznościowych (ponad 30%). Sporo czasu poświęcały także na przeglądanie sklepów online (ponad 15%). Zmniejszyło się zainteresowanie treściami pornograficznymi (1%), a zagadnienia takie jak alkohol, wyroby tytoniowe i narkotyki niemal zniknęły z obszaru zainteresowań (0,36%). Co ciekawe, spadek zaliczyły także treści związane z grami komputerowymi (niecałe 2%), co nie oznacza, że dzieci przestały grać – przeciwnie, przerzuciły się w większości na gry mobilne.
fot. mat. prasowe
Dzieci w sieci
Szturm na Strefę 51 najpopularniejszym memem tego lata wśród dzieci
Porady bezpieczeństwa
Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali dla rodziców kilka porad pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w sieci:
- Zwracaj uwagę na to, czym interesuje się Twoje dziecko, i staraj się śledzić aktualne trendy w internecie.
- Jeśli wiesz, czego Twoje dziecko szuka online, możesz zaoferować mu pomoc i wsparcie, pamiętaj jednak, aby wykorzystywać te informacje w sposób rozsądny.
- Zacznij korzystać z funkcji kontroli rodzicielskiej – są w nią wyposażone solidne rozwiązania bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Total Security. Możesz także użyć wyspecjalizowanej aplikacji, takiej jak Kaspersky Safe Kids, która pomaga rodzicom chronić swoje dzieci przed szkodliwymi stronami internetowymi i zawartością, aby mogły swobodnie korzystać z zasobów internetu.
![Jak dzieci i młodzież spędzają czas w sieci? [© Freepik] Jak dzieci i młodzież spędzają czas w sieci?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dzieci-w-sieci/Jak-dzieci-i-mlodziez-spedzaja-czas-w-sieci-265228-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)