eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAgencja pracy tymczasowej remedium na problemy firm?

Agencja pracy tymczasowej remedium na problemy firm?

2019-09-17 10:33

Agencja pracy tymczasowej remedium na problemy firm?

Rekrutacja © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Deficyty kadrowe to problem, który w coraz większym stopniu utrudnia życie polskim pracodawcom. Pozyskanie pracowników w dobie rekordowo niskiego bezrobocia jest rzeczywiście nie lada wyzwaniem i nie jest żadnym zaskoczeniem, że firmy coraz częściej oddają sprawy w ręce agencji pracy tymczasowej. Z raportu OTTO Work Force Polska wynika, że tym, co przemawia za podjęciem takiej współpracy jest możliwość pozyskiwania określonych kompetencji, odpowiedniej liczby pracowników oraz redukcja kosztów.

Przeczytaj także: Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe

Agencje pracy tymczasowej stanowią dla polskich firm nie tylko wsparcie w samym procesie rekrutacji, ale również w bezpośrednim zatrudnianiu. Z raportu wynika, że pracodawcy najczęściej poszukują pracowników z fizycznych, z niższymi kompetencjami. Najczęściej chodzi o zatrudnienie przy: pracach porządkowych (29%), produkcyjnych oraz magazynowych (24%), obsłudze klienta i sprzedaży (21%), ochronie mienia i osób (15%), pracach związanych z transportem i logistyką (9%), pracach budowlanych (8%), pracach wymagających wyższych kwalifikacji (8%), obsłudze finansowa (6%) oraz pracach w turystyce i hotelarstwie (5%). Zaledwie co 100 zlecenie dla agencji pracy tymczasowej dotyczy poszukiwania pracowników wyspecjalizowanych w technologiach informatycznych.

fot. mat. prasowe

Rodzaje prac, jakie przedsiębiorstwo chciałoby powierzyć do wykonania agencjom pracy tymczasowej

Prace, jakie przedsiębiorstwa chciałyby powierzyć agencjom pracy tymczasowej to m.in. usługi porządkowe (29%), prace produkcyjne i magazynowe (24%), obsługa klientów i sprzedaż (21%)


Pracodawcy wskazują, że najistotniejszym aspektem podjęcia współpracy z agencją pracy tymczasowej jest możliwość pozyskania określonych kompetencji (43%) oraz cięcie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika (36%). Istotna okazuje się również możliwość uzupełnienia luk kompetencyjnych (26%).
Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej stanowi jedno z kluczowych rozwiązań w obliczu braku kompetentnych pracowników – problemu, z którym coraz częściej zmagają się polskie przedsiębiorstwa. Usługi agencji obejmują rekrutację, zatrudnienie i oddelegowanie pracowników do pracy w konkretnym przedsiębiorstwie – tłumaczy Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force.

By wypełnić luki kadrowe i kompetencyjne pracodawcy często poszukują pracowników poza granicami kraju. Ze względu na bliskość kulturową oraz geograficzną najchętniej zatrudniają obywateli krajów sąsiednich: Ukraińców i Białorusinów. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się pracownicy z takich krajów jak Indie i Nepal. Przedstawicieli przedsiębiorstw zapytano z jakich, innych niż Polska, krajów najchętniej zatrudniliby pracowników. Chęć zatrudnienia oceniano w skali 1-5, gdzie 1 – nie chcemy zatrudnić pracownika z tego kraju, 5 – bardzo chętnie zatrudnimy pracownika z tego kraju.

fot. mat. prasowe

Czynniki, które skłoniłyby przedsiębiorstwa do podjęcia współpracy z agencją pracy tymczasowej

Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej stanowi jedno z kluczowych rozwiązań w obliczu braku kompetentnych pracowników.



Polski rynek pracy już od kilku lat posiłkuje się pracownikami z zagranicy. Przyszłoroczna liberalizacja przepisów u naszych zachodnich sąsiadów i spodziewane wyjazdy pracowników z Ukrainy do Niemiec, sprawiają, że pracodawcy coraz częściej szukają kandydatów z Azji. Ze względu na odległość geograficzną, kulturową, bariery prawne i językowe firmy decydują się na wsparcie agencji pracy tymczasowej, które znają tamtejsze uwarunkowania. To one zajmują się formalnościami: od selekcji kandydatów z Azji po ich zatrudnienie w Polsce – komentuje Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force.

fot. mat. prasowe

Kraje, z których najchętniej przedsiębiorstwa zatrudniłyby pracowników (średnia)

Ze względu na bliskość kulturową oraz geograficzną pracodawcy najchętniej zatrudniają obywateli krajów sąsiednich.


Przedstawiciele przedsiębiorstw są świadomi gospodarczych konsekwencji, które może wywołać niedobór pracowników na rynku pracy. Przewidują, że najpoważniejsze reperkusje związane z brakiem rąk do pracy dotkną miasta. Jako główne następstwa wskazują zmniejszenie liczby inwestycji oraz pogorszenie sytuacji miast.

fot. mat. prasowe

Wpływ niedoboru pracowników na rynku pracy na gospodarkę w dużych miastach

Jako główne następstwa niedoboru pracowników wskazywane jest zmniejszenie liczby inwestycji oraz pogorszenie sytuacji miast.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • praca dla mężczyzn

    anwar2 / 2019-09-20 20:34:21

    dlaczego dla nas 60+ nie proponuje się tylko dla kobiet.A są prace uciążliwe zajmijcie się tym tematem odpowiedz ] [ cytuj ]

  • zatrudnienie mężczyzn

    anwar2 / 2019-09-20 20:36:45

    przeanalizujcie proszę dlaczego sieci i markety nie zatrudniają mężczyzn 60+.Są prace uciążliwe a jednak obserwuje się że tylko kobiety są zatrudmione odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: