Agencja pracy tymczasowej remedium na problemy firm?
2019-09-17 10:33
Rekrutacja © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe
Agencje pracy tymczasowej stanowią dla polskich firm nie tylko wsparcie w samym procesie rekrutacji, ale również w bezpośrednim zatrudnianiu. Z raportu wynika, że pracodawcy najczęściej poszukują pracowników z fizycznych, z niższymi kompetencjami. Najczęściej chodzi o zatrudnienie przy: pracach porządkowych (29%), produkcyjnych oraz magazynowych (24%), obsłudze klienta i sprzedaży (21%), ochronie mienia i osób (15%), pracach związanych z transportem i logistyką (9%), pracach budowlanych (8%), pracach wymagających wyższych kwalifikacji (8%), obsłudze finansowa (6%) oraz pracach w turystyce i hotelarstwie (5%). Zaledwie co 100 zlecenie dla agencji pracy tymczasowej dotyczy poszukiwania pracowników wyspecjalizowanych w technologiach informatycznych.fot. mat. prasowe
Rodzaje prac, jakie przedsiębiorstwo chciałoby powierzyć do wykonania agencjom pracy tymczasowej
Pracodawcy wskazują, że najistotniejszym aspektem podjęcia współpracy z agencją pracy tymczasowej jest możliwość pozyskania określonych kompetencji (43%) oraz cięcie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika (36%). Istotna okazuje się również możliwość uzupełnienia luk kompetencyjnych (26%).
Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej stanowi jedno z kluczowych rozwiązań w obliczu braku kompetentnych pracowników – problemu, z którym coraz częściej zmagają się polskie przedsiębiorstwa. Usługi agencji obejmują rekrutację, zatrudnienie i oddelegowanie pracowników do pracy w konkretnym przedsiębiorstwie – tłumaczy Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force.
By wypełnić luki kadrowe i kompetencyjne pracodawcy często poszukują pracowników poza granicami kraju. Ze względu na bliskość kulturową oraz geograficzną najchętniej zatrudniają obywateli krajów sąsiednich: Ukraińców i Białorusinów. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się pracownicy z takich krajów jak Indie i Nepal. Przedstawicieli przedsiębiorstw zapytano z jakich, innych niż Polska, krajów najchętniej zatrudniliby pracowników. Chęć zatrudnienia oceniano w skali 1-5, gdzie 1 – nie chcemy zatrudnić pracownika z tego kraju, 5 – bardzo chętnie zatrudnimy pracownika z tego kraju.
fot. mat. prasowe
Czynniki, które skłoniłyby przedsiębiorstwa do podjęcia współpracy z agencją pracy tymczasowej
Polski rynek pracy już od kilku lat posiłkuje się pracownikami z zagranicy. Przyszłoroczna liberalizacja przepisów u naszych zachodnich sąsiadów i spodziewane wyjazdy pracowników z Ukrainy do Niemiec, sprawiają, że pracodawcy coraz częściej szukają kandydatów z Azji. Ze względu na odległość geograficzną, kulturową, bariery prawne i językowe firmy decydują się na wsparcie agencji pracy tymczasowej, które znają tamtejsze uwarunkowania. To one zajmują się formalnościami: od selekcji kandydatów z Azji po ich zatrudnienie w Polsce – komentuje Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force.
fot. mat. prasowe
Kraje, z których najchętniej przedsiębiorstwa zatrudniłyby pracowników (średnia)
Przedstawiciele przedsiębiorstw są świadomi gospodarczych konsekwencji, które może wywołać niedobór pracowników na rynku pracy. Przewidują, że najpoważniejsze reperkusje związane z brakiem rąk do pracy dotkną miasta. Jako główne następstwa wskazują zmniejszenie liczby inwestycji oraz pogorszenie sytuacji miast.
fot. mat. prasowe
Wpływ niedoboru pracowników na rynku pracy na gospodarkę w dużych miastach
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)