eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBezpieczeństwo dzieci w sieci. Martwi, ale...

Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Martwi, ale...

2019-09-23 10:57

Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Martwi, ale...

Bezpieczeństwo dzieci online © fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo dzieci w sieci to kwestia, która wzbudza obawy znakomitej większości rodziców - wynika z najnowszej ankiety, którą organizacja badawcza Savanta zrealizowała na zlecenie firmy Kaspersky. Tym bardziej zaskakujące może wydawać się to, że na przestrzeni całego dzieciństwa swoich latorośli na rozmowy o zagrożeniach internetowych poświęcają oni zaledwie 46 minut.

Przeczytaj także: 5 rad, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

Badania pokazują, że rodzice obawiają się przede wszystkim o kwestie związane z prywatnością oraz bezpieczeństwem dzieci w sieci. I nie ma tym nic zaskakującego, skoro już ponad 90% dzieci w wieku od 7 do 12 lat dysponuje urządzeniem gwarantującym mu dostęp do internetu (smartfon, tablet czy komputer).

Niemal 2 na 3 rodziców (64%) uważa, że ich dzieci na aktywność w internecie poświęcają zbyt dużo czasu, rezygnując tym samym z wielu zarezerwowanych dla okresu dzieciństwa czynności na rzecz pozostawania przed ekranem i wystawiając się na różne, potencjalne zagrożenia.

Wśród najbardziej niebezpiecznych zagrożeń online rodzice wymieniają kontakt ze szkodliwymi treściami, np. dotyczącymi seksu lub przemocy (27%), uzależnienie się od internetu (26%) oraz otrzymanie anonimowych wiadomości lub treści nakłaniających dzieci do agresywnych lub nieodpowiednich działań (14%).

Jeśli chodzi o zmniejszenie potencjalnego ryzyka i wyjaśnienie zagrożeń związanych ze światem online, 81% rodziców uważa, że wspólnym obowiązkiem zarówno rodziców, jak i szkoły jest nauczenie dzieci, na czym polega bezpieczeństwo w internecie. 86% jest zdania, że rodzice mogą lepiej wypełnić to zadanie, ponieważ to do nich dzieci mają na ogół większe zaufanie.

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo dzieci online

Większość rodziców martwi się bezpieczeństwem online swoich dzieci, ale niewielu z nich poświęca czas na rozmowę na ten temat


Sprzeczność w postępowaniu rodziców


Rodzice z jednej strony przyznają, że to na nich spoczywa ciężar pokierowania swoimi dziećmi w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego, jednak z drugiej strony przeznaczają na to mniej niż godzinę w ciągu ich całego dzieciństwa. Badanie firmy Kaspersky wyraźnie wskazuje zatem na trudności rodziców w rozmawianiu na ten temat. W opinii samych rodziców największym wyzwaniem jest:
  • wyjaśnienie zagrożeń w taki sposób, aby dzieci mogły je zrozumieć i odnieść do swojego życia (60%),
  • przekonanie dzieci, aby poważnie podchodziły do zagrożeń (51%),
  • wpojenie dzieciom, że nie należy ulegać presji rówieśników (42%).

Wyniki badania skomentowała Emma Kenny, wybitna psycholożka, prezenterka radiowa i telewizyjna oraz felietonistka, obecnie współpracująca z firmą Kaspersky:

Całkowicie zrozumiałe jest to, że rodzice nie chcą, aby ich dzieci bały się korzystać z internetu. Nie znaczy to jednak, że powinni odpuścić sobie kwestię bezpieczeństwa internetowego. Najważniejsze to znaleźć złoty środek, a świadome dziecko to bezpieczne dziecko. Burząc bariery komunikacyjne odnośnie bezpieczeństwa i etykiety online, rodzice sprawiają, że ich dzieci czerpią to, co najlepsze, ze świata cyfrowego, a jednocześnie mają pewność, że ich podopieczni zachowują się odpowiednio w Sieci. Dzieci wymagają ochrony, którą rodzice będą w stanie im zapewnić, jeśli, po pierwsze, dowiedzą się, jakie strony odwiedzają ich pociechy, spędzając z nimi czas, gdy surfują po Sieci, a po drugie wyposażą je w niezawodne rozwiązanie, które uchroni je przed natknięciem się na nieodpowiednie lub wulgarne materiały.

Nie ma wątpliwości, że rodzice muszą przyjąć bardziej personalne, oparte na dialogu podejście, aby ich dzieci mogły bezpiecznie korzystać z internetu, oraz wykorzystywać dostępne narzędzia, aby zacząć rozmawiać z nimi na ten temat.

Zgadzając się z Emmą Kenny, Marina Titowa, kierowniczka działu marketingu produktów konsumenckich w firmie Kaspersky, powiedziała:

Niestety musimy pogodzić się z faktem, że dzieci w sieci mogą trafić na treści, których nigdy nie powinny zobaczyć. Prywatność i bezpieczeństwo to główne obawy rodziców. Wiemy, jak trudno jest niekiedy porozmawiać o nich z dziećmi w taki sposób, aby chciały słuchać. Dlatego firma Kaspersky oferuje rozwiązania i zalecenia dla całej rodziny, dzięki którym zarówno rodzice, jak i dzieci mogą czuć się spokojnie.

Porady bezpieczeństwa na dobry początek


Aby pomóc rodzinom chronić dzieci przed różnymi zagrożeniami internetowymi, firma Kaspersky zaleca następujące działania:
  • Jeśli wiesz, czego Twoje dziecko szuka online, możesz zaoferować mu pomoc i wsparcie. Pamiętaj jednak, aby wykorzystać te informacje z rozwagą.
  • Ustal z dzieckiem, ile czasu może poświęcić na korzystanie z mediów społecznościowych. Przekonaj je, aby nie korzystało z nich w czasie lekcji szkolnych ani w nocy.
  • Nie próbuj ograniczać kręgów towarzyskich swojego dziecka, ale powiedz mu, żeby uważnie dobierało sobie przyjaciół i znajomych.
  • Rozważ skorzystanie z rozwiązania kontroli rodzicielskiej, np. Kaspersky Safe Kids.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Irus020 / 2019-10-16 09:49:10

    Działalność mojego dziecka w sieci stale kontroluje, natomiast staram się poświęcaj mu jak najwięcej uwagi. Pomocne w tym są gry planszowe itp. Naszą ulubioną jest Gimatriks, w której trzeba ułożyć słowa z wylosowanych kostek oraz sumę z liczb przypisanych do poszczególnych liter. Wydaje się nic trudnego, ale ta gra potrafi wciągnąć. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: