eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInnowacyjni inwestują w kapitał ludzki

Innowacyjni inwestują w kapitał ludzki

2019-09-23 13:28

Innowacyjni inwestują w kapitał ludzki

Kogo poszukują polscy pracodawcy? © Andrey Popov - Fotolia.com

Z badania "Bilans Kapitału Ludzkiego", które Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zrealizowała we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, wynika, że polscy pracodawcy najczęściej poszukują specjalistów, operatorów maszyn i urządzeń, wykwalifikowanych robotników oraz sprzedawców. Najmilej widziane są osoby samodzielne, dobrze zorganizowane oraz otwarte na naukę. Okazuje się również, że firmy, które wprowadzają innowacje i zwiększają zatrudnienie, są tymi, którym najlepiej wychodzi podnoszenie kompetencji kadr.

Przeczytaj także: Czy bezrobocie wzrośnie a wynagrodzenia i zatrudnienie spadną?

Sytuacja panująca obecnie na rynku pracy nie daje powodów do większych narzekań. Od 2010 do 2018 roku wskaźnik zatrudnienia ludności w wieku produkcyjnym podskoczył z 65 do 74%, a stopa bezrobocia spadła jednocześnie z 9,8 do 4%. W efekcie tego coraz częściej mówi się o rynku pracownika oraz zataczających coraz to szersze kręgi problemach z pozyskiwaniem pracowników. W III kwartale 2018 roku o potrzebach rekrutacyjnych mówiło 35% średnich i dużych firm. Dla porównania, w 2014 roku odsetek ten sięgał 27%. Najbardziej poszukiwanymi kandydatami są niezmiennie wykwalifikowani robotnicy, operatorzy maszyn i urządzeń oraz sprzedawcy i pracownicy branży usługowej.

Kompetentny, czyli jaki?


Rezultaty najświeższej odsłony Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL) wskazują, że pracodawcy ze średnich i dużych firm w największej mierze cenią sobie pracowników gotowych do odpowiedzialności, potrafiących zarządzać czasem, terminowych, samodzielnych oraz odpornych na stres.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Kogo poszukują polscy pracodawcy?

Polscy pracodawcy poszukują najczęściej specjalistów, operatorów maszyn i urządzeń, wykwalifikowanych robotników oraz sprzedawców.


Nie mniej ważne są dla nich zdolności interpersonalne, tj. komunikatywność i jasne przekazywanie myśli, łatwe nawiązywanie kontaktów z ludźmi, praca w grupie, biegłe posługiwanie się językiem polskim. Pracodawcy zwrócili uwagę na kompetencje kognitywne, czyli uczenie się nowych rzeczy, pomysłowość, kreatywność, analiza informacji i umiejętność wyciągania wniosków. Wspomniane cechy i umiejętności są cenione bez względu na zawód.

Najlepsi podnoszą kompetencje swoich kadr


Rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników przy niskim poziomie bezrobocia może być bodźcem do większego zaangażowania przedsiębiorstw w rozwój kompetencji swoich kadr.

Badania Bilansu Kapitału Ludzkiego potwierdzają występowanie w Polsce silnej zależności pomiędzy inwestycjami w kompetencje zasobów ludzkich a potencjałem innowacyjnym i wzrostem firmy. Przedsiębiorstwa, które intensywnie się rozwijają (czyli takie, które wdrażały innowacje, planują kolejne wdrożenia oraz zwiększają zatrudnienie), to także podmioty najbardziej aktywne w dziedzinie podnoszenia kompetencji swoich pracowników (97% średnich i dużych firm).

Pracownicy chcą się rozwijać


Wyniki badań przeprowadzonych w 2017 i 2018 r. potwierdzają jednocześnie, że aktywność zawodowa, a przede wszystkim zatrudnienie, są głównymi czynnikami stymulującymi pracowników do rozwijania swoich kompetencji.

Swoje kompetencje zawodowe i niezwiązane bezpośrednio z wykonywaną pracą w jakikolwiek sposób (formalnie, pozaformalnie lub nieformalnie) w 2018 r. rozwijało 91% zatrudnionych, co można uznać za bardzo pozytywny rezultat.

Osoby pracujące uczą się przede wszystkim w sposób nieformalny (72% według Bilansu Kapitału Ludzkiego 2017) oraz korzystają z różnych form rozwoju kompetencji w miejscu pracy (42%). Uczenie się w sposób formalny jest wśród pracujących bardzo rzadkie, co z jednej strony może wskazywać na niskie zapotrzebowanie na kwalifikacje zdobywane w ramach systemu edukacji formalnej, z drugiej zaś może być traktowane jako wskaźnik słabego dopasowania tego systemu do potrzeb osób pracujących.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: