eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZmiana pracy: jak często i dlaczego?

Zmiana pracy: jak często i dlaczego?

2019-09-24 11:18

Zmiana pracy: jak często i dlaczego?

Pracownik © fot. mat. prasowe

XXI wiek charakteryzuje duża zmienność, o której mówi się nawet, że dziś jest jedyną pewną współczesnego świata. Zmianie ulegają zarówno wartości, jak i problemy oraz rysujące się przed nami wyzwania. Inne niż kiedyś jest podejście do zarabiania pieniędzy, a także do samej pracy i zatrudnienia. Cechą charakterystyczną obecnych czasów jest również nieustanne niemal dokształcanie się pracowników i przekwalifikowanie zawodowe. Dziś mało kto wiąże się z jedną firmą na całe życie, a zmiana pracy jest właściwie normą.

Przeczytaj także: Polscy inżynierowie a przekwalifikowanie zawodowe

STATYSTYCZNY PROBLEM PRACODAWCÓW


– W II kwartale bieżącego roku pracodawcy stracili już około 16% pracowników w wyniku ich dobrowolnego odejścia. To niemal o sześć punktów procentowych więcej niż w 2016 roku – zauważa Beata Pisula.

Powyższy problem najsilniej zaznacza swoją obecność w branży trudniącej się transportem, spedycją i logistyką, gdzie zmiany dotyczą już co czwartego pracownika. W podobnym położeniu znajduje się sektor doradztwa i usług prawnych (21%), centrów usług dla biznesu, gdzie na zmianę pracy decyduje się średnio 20% osób, a także handlu (17%). Średnią krajową osiągają również zawody związanie z produkcją przemysłową, IT i telekomunikacją (16%). Nieco poniżej znajdują się firmy zajmujące się bankowością i ubezpieczeniami (15%), farmacją i opieką zdrowotną (15%) oraz nieruchomościami i branżą budowlaną (15%). Najmniejsze zorientowanie na zmianę pracy uwidacznia się w przypadku branży motoryzacyjnej (12%) oraz FMCG (11%).

POKOLENIE Y WYZWANIEM DLA PRACODAWCÓW?


Prowadzone badania wyraźnie wskazują, że zmiana pracy jest silnie skorelowana z wiekiem zatrudnionych. Zdecydowanie najczęściej decydują się na nią osoby należące do pokolenia Y, a więc pracownicy urodzeni w latach 80. i 90. minionego wieku.
Jest to związane z dążeniami milenialsów do szybkiej i interesującej kariery, bardziej niż miało to miejsce w przypadku starszego pokolenia.
– Nie bez znaczenia jest też to, że ludzie wychowani w wolnorynkowej rzeczywistości poszukują pracy, która da im poczucie niezależności w postaci dogodnych godzin pracy przy jednocześnie jak najdłuższym urlopie. Ponieważ obecny rynek nastawiony jest przede wszystkim na pracowników, daje to młodemu pokoleniu dużo większe możliwości rozwoju i awansu niż miało to miejsce jeszcze dziesięć lat temu – podkreśla specjalistka Talinkme.pl.
Dzięki temu nawet propozycja niewielkiej zmiany wpływa na decyzję pracowników o zmianie firmy na taką, która choć częściowo będzie odpowiadała założonemu wzorcowi.

Co ciekawe, zarobki wcale nie są najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zmianę pracy. Wykazano, że 76% przedstawicieli pokolenia urodzonego w latach 80. i 90. na pierwszym miejscu stawia sobie za cel doskonalenie swoich umiejętności, co uważa się za wyznacznik udanej kariery. Duże znaczenie ma także możliwość samorealizacji i poczucie spełnienia poprzez pracę (72%), a także satysfakcja i zadowolenie z jej wykonywania (67%). Aż 60% badanych sygnalizuje również potrzebę zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Niespełnienie tych wymagań generuje szybkie zniechęcenie pracowników i potrzebę znalezienia nowej, lepszej pracy.

JAKIE SĄ INNE CZYNNIKI?


Badania wykazują, że na zmianę pracy ma wpływ również niedocenienie pracownika przez pracodawcę. Chodzi tu nie tylko o wynagrodzenie finansowe, ale również uznanie słowne bądź motywacyjne. Im zatrudniony ma większe poczucie niezadowolenia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że szybko się on zniechęci.

Zarówno w młodym, jak i starszym pokoleniu, duży nacisk kładzie się również na stabilność zatrudnienia. Umowa na pełen etat w oparciu o umowę o pracę wciąż uważana jest za najbardziej dogodną formę zarabiania. Często proponowane umowy o dzieło bądź zlecenie traktowane są jako niewystarczające, dlatego celem części pracowników jest zmiana pracy na taką, która da im poczucie większej stabilizacji.

Niemałe znaczenie przy zmianie pracy ma również zła atmosfera panująca w pracy. Częste starcia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą traktowane są jako wystarczający powód do zmiany. Ma na to wpływ wzrastające poczucie braku motywacji u pracowników, a także braku możliwości dalszego rozwoju i awansu. Zła atmosfera w miejscu pracy często przekłada się również na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników, a także na problemy w życiu prywatnym. Dlatego za jedyne rozwiązanie tych problemów często uważa się znalezienie nowej pracy.

RYNEK PRACOWNIKA


Beata Pisula z Talinkme.pl podkreśla również, że na częstą zmianę pracy wśród Polaków wpływa też rekordowo niskie bezrobocie, które w sierpniu bieżącego roku wynosiło zaledwie 5,2% (866,7 tys. bezrobotnych). Poziom bezrobocia spadł zatem do najniższego poziomu od czasów upadku komunizmu. Fakt ten sprawia, że obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracy ukierunkowanym na pracowników.

Zadowolenie Polaków potwierdzają również aktualne badania CBOS z 2019 r., które wykazały, że 58% badanych dobrze wypowiada się o krajowym rynku pracy, zaś 7% ankietowanych ocenia sytuację jako bardzo dobrą. Daje to pracownikom możliwość zmiany pracy w celu poprawiania swojej sytuacji materialno-bytowej, jak również tej związanej z potrzebą samorozwoju i samodoskonalenia. Dogodność ta, choć w różnym stopniu, dotyczy zarówno młodszej jak i starszej generacji pracowników.

fot. mat. prasowe

Pracownik

Na zmianę pracy ma wpływ również niedocenienie pracownika przez pracodawcę


CO DALEJ?


– Przypuszcza się, że do 2025 roku rynek pracy będzie wymagał dodatkowego zatrudnienia 1,5 mln osób. Oznacza to, że trend częstej zmiany pracy będzie się pogłębiał. Podobnie wygląda sytuacja z rekrutowaniem nowych pracowników – podkreśla specjalistka Talinkme.pl.
Konieczna może okazać się zmiana przepisów prawa imigracyjnego. Obecne procedury są bowiem zbyt, skomplikowane i nieodpowiadające aktualnym potrzebom. Można zatem przypuszczać, że najbliższe lata wciąż będą dogodne dla tych, których nie interesuje pionowy model budowania ścieżki kariery zawodowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: