eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPotępiamy pijanych kierowców

Potępiamy pijanych kierowców

2006-07-07 00:01

Z sondażu Instytutu GfK Polonia przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że 68 procent Polaków opowiada się za tym, aby pijanym kierowcom odbierać ich pojazdy i nakładać na nich dodatkowo wysokie grzywny. Niestety bardziej pobłażliwi są ankietowani wobec piratów drogowych.

Przeczytaj także: Polscy kierowcy a bezpieczeństwo

Tylko w zeszłym roku policjanci zatrzymali 192 tys. nietrzeźwych kierowców. W tym roku do maja było ich już aż 71 tys. W 2005 roku pijani kierowcy spowodowali na polskich drogach ponad 4 tys. wypadków, w których zginęło 490 osób, a 5600 zostało rannych.

68 procent ankietowanych jest zdania, że pijanym kierowcom, którzy spowodowali wypadek trzeba odbierać pojazdy i karać wysokimi grzywnami. 50 procent respondentów przyznało, że powinno się odbierać samochody i nakładać kary pieniężne także na tych kierowców, którzy podczas kontroli drogowej byli nietrzeźwi.

Zdaniem 82 procent badanych nawet niewielka ilość alkoholu może wpłynąć na utratę kontroli nad pojazdem. 90 procent respondentów przyznaje, że nie wsiądzie do samochodu, którego kierowca pił alkohol, a trzy czwarte deklaruje, że nie pojedzie z kierowcą, który wypił jedno piwo albo lampkę wina.

Okazuje się, że przyzwolenie na surowe kary dla nietrzeźwych kierowców wzrasta w wiekiem ankietowanych. Bardziej pobłażliwi dla pijanych kierowców oraz osób, które nie przestrzegają innych zasad poruszania się na drodze są mężczyźni z przedziału wiekowego od 18 do 29 lat.

Zaskakujący jest fakt, że Polacy pobłażają kierowcom, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości. Tylko 40 procent ankietowanych przyznało bowiem, że nie wsiadłoby do samochodu z takim kierowcą. Dodatkowo Polacy lekceważą przepisy dotyczące zapisania pasów bezpieczeństwa. Jedynie jedna trzecia ankietowanych przyznała, że odmówiłaby podróżowania samochodem z niesprawnymi pasami. Pozostali badani nie zauważają tego problemu, a 16 procent jest zdania, że przepisy dotyczące zapinania pasów są zbyt restrykcyjne.

Badanie Instytutu GfK Polonia dla zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków w dniach od 22 do 26 czerwca 2006 roku.

oprac. : Izabela Okrój / Polska.pl Polska.pl

Ekologia w biurze

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: