eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca zdalna wyleczy nas z bezrobocia?

Praca zdalna wyleczy nas z bezrobocia?

2019-10-14 11:55

Praca zdalna wyleczy nas z bezrobocia?

Praca zdalna wyleczy nas z bezrobocia? © goodluz - Fotolia.com

Brak pracowników to problem, który w coraz większym stopniu komplikuje życie polskich pracodawców. Jak jednak wynika z badania przeprowadzonego dla NEXERY przez agencję badawczą Gfk, firmy gorączkowo poszukują rąk do pracy, a przeszło połowa mieszkańców obszarów zlokalizowanych poza miastami chciałaby pracować zdalnie. Czy praca zdalna rzeczywiście może nas wyleczyć z bezrobocia i zakończyć walkę z deficytami kadrowymi?

Przeczytaj także: Wykształcenie wyższe opłaca się wszystkim

Wprawdzie poziom bezrobocia w naszym kraju jest dziś najniższy od trzech dekad (5,2% we wrześniu 2019), to jednak nie brakuje rejonów, w których o zatrudnienie wcale nie jest łatwo. Na mapie Polski bez trudu można wskazać powiaty z kilkunastoprocentowym bezrobociem, a są też i takie jak np. powiat szydłowiecki, gdzie bez pracy pozostaje niemal co czwarty z mieszkańców.

Aaaaby zatrudnić


Zresztą powiat, w którym poziom bezrobocia jest dwucyfrowy, znajdziemy prawie w każdym województwie. Za przykład mogą tu posłużyć chociażby województwo kujawsko – pomorskie czy mazowieckie, gdzie takich powiatów jest 10, a także świętokrzyskie (5) czy warmińsko – mazurskie (9). Jednocześnie w dużych miastach pozyskanie pracowników bywa niekiedy prawdziwym wyzwaniem.
- Wiele firm z większych ośrodków miejskich mierzy się z deficytem pracowników i poszukuje w związku z tym osób pracujących zdalnie. Wbrew pozorom, to nie tylko oferta dla programistów, grafików czy pracowników agencji reklamowych, ale także tłumaczy, doradców, księgowych, handlowców czy telemarketerów. Praca zdalna to szansa dla mieszkańców z mniejszych miejscowości – zwraca uwagę Paweł Biarda, Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Rozwoju Biznesu z NEXERY.

Firma, która buduje światłowodową sieć szybkiego dostępu do Internetu, wspólnie z agencją badawczą GfK postanowiła sprawdzić, jakie podejście do pracy zdalnej mają mieszkańcy. Pod lupę wzięto 4 regiony, w których firma realizuje inwestycje: Kujaw z Pomorzem i Mazowszem, Warmii i Mazur, Region Świętokrzyski i Łódzki.

fot. goodluz - Fotolia.com

Praca zdalna wyleczy nas z bezrobocia?

Badania pokazują, że zainteresowanie pracą zdalną jest większe niż możliwości skorzystania z takiego modelu pracy. To się jednak zmieni.


Duże chęci, mniejsze możliwości


Z badania #RegionyNEXERY2019 wynika, że aż 64% mieszkańców zna założenia pracy zdalnej. Co więcej, aż 55% chciałoby pracować zdalnie, gdyby tylko miało taką możliwość. Największy odsetek chętnych do pracy w takim modelu odnotowano w regionie Warmii i Mazur (64%), najniższy, ale wciąż bardzo wysoki w Świętokrzyskim (51%).

Nexera sprawdziła także ile osób miało do czynienia do tej pory z pracą zdalną. Okazuje się, że doświadczenia z pracą w tym modelu ma blisko co piąty mieszkaniec. Wyłącznie zdalnie pracuje w tej chwili zaledwie 2% badanych, ale od czasu do czasu 8% pracuje online. 10% ankietowanych zwraca uwagę na to, że miało możliwość pracy zdalnej u poprzedniego pracodawcy, ale w nowym miejscu nie dopuszcza się takiej formy wykonywania obowiązków służbowych.
- Badania pokazują, że zainteresowanie pracą zdalną jest większe niż możliwości skorzystania z takiego modelu pracy. To się jednak zmieni, bo część pracodawców już dziś jest zmuszona do poszukiwania pracowników poza swoim obszarem działania. W dodatku, młodzi ludzie wręcz oczekują możliwości wykonywania pracy zdalnie. Często na bardzo duże odległości. Systematycznie poprawia się też infrastruktura internetowa, m.in. za sprawą inwestycji realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W 4 regionach, w których budujemy szerokopasmową sieć, do szybkiego Internetu zostanie podłączonych wkrótce ponad pół miliona gospodarstw domowych – tłumaczy Paweł Biarda z NEXERY.

Impuls dla regionu


Zdaniem badanych mieszkańców, praca zdalna jest najlepszym sposobem rozwiązania problemu bezrobocia w regionie. Uważa tak aż 64% respondentów. Co więcej, niemal 70% mieszkańców obszarów, które wkrótce znajdą się w zasięgu szybkiej sieci internetowej, twierdzi, że ten model świadczenia pracy zwiększa atrakcyjność mieszkania w małych miejscowościach.
- Możliwość wykonywania pracy np. dla warszawskiej firmy, za stołeczne stawki, przy znacząco niższych kosztach utrzymania daleko od stolicy, może skłonić część osób do tego, by nie wyjeżdżać do większych ośrodków miejskich. Na całym świecie mamy wręcz do czynienia ze zjawiskiem deglomeracji, czyli powrotu do swoich rodzinnych miejscowości. Rewolucję przyniósł rozwój Internetu. Dzięki szybkiej sieci można przecież nie tylko pracować zdalnie, ale też uruchomić własny sklep online czy zareklamować działalność turystyczną – twierdzi Paweł Biarda z NEXERY.

O BADANIU:
Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 roku na grupie 1.649 mieszkańców, 403 przedstawicieli firm oraz 187 pracowników jednostek samorządu terytorialnego na terenie czterech Regionów NEXERY: Kujaw z Pomorzem i Mazowszem, Warmii i Mazur, Świętokrzyskiego i Łódzkiego. Wywiady realizowane były metodą CAPI w przypadku mieszkańców oraz CATI w pozostałych grupach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: