Najpopularniejsze wirusy I-VI 2006
2006-07-07 00:05
Przeczytaj także: Aleja gwiazd wirusów 2005
Hakerzy wolą korzyści finansowe
W minionym półroczu uwydatniła się tendencja do instrumentalnego wykorzystywania złośliwych programów. Zamiast niszczyć system operacyjny, złośliwy kod służy do uzyskiwania korzyści finansowych. W ten sposób działa np. wykryty w maju Clickbot.A, za pomocą którego cyberprzestępcy zgromadzili armię 34 000 komputerów, generujących fałszywe kliknięcia na bannery reklamowe. Twórcom złośliwej aplikacji o nazwie DigiKeyGen przyświecał ten sam cel – nieuczciwy zarobek – jednak metoda, którą się posłużyli była zupełnie inna. DigiKeyGen, aplikacja do generowania kodów dostępu do stron erotycznych, instaluje w systemie fałszywy program szpiegujący, a za jego usunięcie żąda od ofiary blisko 50$. Twórcy Trojana Briz.A mieli znacznie wyższe aspiracje. Nie dość, że sprzedawali swój program po 990$ za sztukę, to jeszcze wykradali poufne dane wielu szanowanych firm. W ten sposób zgromadzone informacje w postaci drukowanej zajęłyby 62 000 stron.
Analiza raportu nasuwa jeszcze jeden ważny wniosek: wiele komputerów nadal nie jest właściwie chronionych - nie posiada zainstalowanego i zaktualizowanego oprogramowania antywirusowego. Firma Panda Software zaleca wszystkim użytkownikom śledzenie informacji o lukach w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane do masowego zainfekowania komputerów i aktualizowanie swoich programów antywirusowych.
Przeczytaj także:
Najciekawsze wirusy I-VI 2007
![Najciekawsze wirusy I-VI 2007 [© stoupa - Fotolia.com] Najciekawsze wirusy I-VI 2007](https://s3.egospodarka.pl/grafika/wirusy/Najciekawsze-wirusy-I-VI-2007-MBuPgy.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl