eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyOdroczony termin płatności narzędziem walki o rynkowy byt?

Odroczony termin płatności narzędziem walki o rynkowy byt?

2019-10-22 16:00

Odroczony termin płatności narzędziem walki o rynkowy byt?

Faktura © apops - Fotolia.com

W bieżącym roku liczba odnotowanych na terenie Europy Zachodniej niewypłacalności firm ma wzrosnąć o 2,7 proc. - prognozuje Atradius w najnowszym Barometrze Praktyk Płatnicznych. Przyszły rok ma przynieść kontynuację tego trendu, za co odpowiadać ma m.in. ciągły brak pewności w zakresie przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską oraz utrzymujące się napięcia handlowe na linii Waszyngton-Pekin.

Przeczytaj także: Coraz więcej upadłości firm na rynkach rozwiniętych

Najświeższa odsłona publikowanego przez Atradius Barometru Praktyk Płatniczych wskazuje, że w relacjach B2B kredyty kupieckie stały się narzędziem wspierającym zarówno popyt wewnętrzny, jak i konkurencyjność. Przebadani dostawcy z Europy Zachodniej wskazują, że aż 60,4 proc. swojej sprzedaży dokonali z zastosowaniem odroczonego terminu płatności. Dla porównania, w minionym roku odsetek takich wskazań sięgał zaledwie 41,4 proc. Analogiczny wynik dla Europy Wschodniej to 67,2 proc. (38,8 rok temu), dla obu Ameryk 50,9 proc., a dla Azji Pacyficznej - 55,5 proc. Podkreślenia przy tym wymaga, że rezultaty znacznie się od siebie różnią, jeśli przyjrzeć się poszczególnym krajom. Najchętniej na odroczony termin płatności są w stanie przystać przedsiębiorcy z Danii (75,5 proc. wartości całej sprzedaży), najmniej skłonni do udzielania kredytów są z kolei Francuzi (44,6 proc.).

Średnio prawie 30 proc. faktur wystawionych w sektorze B2B w Europie Zachodniej pozostało niezapłaconych w terminie. Średnią zawyżają Wielka Brytania, gdzie ten współczynnik sięga 35,1 proc., oraz Grecja – 34,8 proc. Najlepiej sytuacja wygląda w Danii, gdzie jedynie 20,3 proc. faktur zostało opłaconych po terminie.
- Kończący się rok był trudny dla badanych przedsiębiorców. Wzrost niewypłacalności jest wynikiem m.in. spowolnienia gospodarczego w większości krajów Europy Zachodniej. Niestety, wszystko wskazuje, że z brakiem płynności finansowej firmy będą musieli się mierzyć również w 2020 roku. – podkreśla Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura

Europę Zachodnią czeka wzrost niewypłacalności.


Jak można było oczekiwać, ze względu na utrzymującą się niepewność co do przyszłych stosunków między Wielką Brytanią a UE oraz związane z tym negatywne perspektywy wypłacalności dla Wielkiej Brytanii i Irlandii, badani w obu krajach udzielali krótszych terminów płatności niż w ubiegłym roku. W Wielkiej Brytanii było to 20 dni (spadek z 24 dni w roku ubiegłym), a w Irlandii 28 dni (spadek z 31 dni w roku ubiegłym).

Ocena zdolności kredytowej nabywców jest najbardziej powszechną praktyką w zakresie zarządzania wierzytelnościami w Europie Zachodniej. Dane z badania pokazują, że respondenci z Grecji (53 proc.) przeprowadzają kontrole wiarygodności kredytowej znacznie częściej niż ci z Europy Zachodniej (35 proc). Przedsiębiorstwa z Europy Zachodniej wysyłają również listy (przypomnienia o zaległych płatnościach), aby ściągać należności z niezapłaconych w terminie faktur. Tę praktykę stosuje 28 proc. respondentów w regionie, przy czym najbardziej aktywni są respondenci z Grecji (średnio 39 proc.).
- Przedsiębiorcy w Europie Zachodniej są coraz bardziej świadomi ryzyk, jakie niesie niepewna i niestabilna sytuacja gospodarcza i polityczna, czy globalne konflikty handlowe. Dodatkowo, prognozowane spowolnienie powoduje, że decydują się na zabezpieczenie swoich należności, m.in. poprzez ubezpieczenie. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że profesjonalne wsparcie jest konieczne w zarządzaniu wierzytelnościami– podkreśla Paweł Szczepankowski.

Raport „Barometr Praktyk Płatniczych Atradius dla Europy Zachodniej” opublikowany w październiku 2019, został przeprowadzony w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Irlandii, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: