Serwery z procesorami Jalapeno
2003-04-14 00:01
Serwery z procesorami Jalapeno © fot. mat. prasowe
8 kwietnia 2003 w San Francisco miała miejsce premiera pierwszych serwerów firmy Sun Microsystems wykorzystujących nowy procesor Sun Ultra SPARC IIIi znany pod nazwą kodową Jalapeno. Przedstawionymi maszynami wyposażonymi w ten procesor są serwery rackowe, o wysokościach 1U i 2U, jedno - bądź dwuprocesorowe Sun Fire V210, Sun Fire V240 oraz Netra 240. Zdaniem producenta, nowe serwery mają znaleźć zastosowanie u dostawców usług (xSP), w sektorze finansowym (bankowość elektroniczna, portale internetowe i intranetowe) oraz w sektorze telekomunikacyjnym i przemysłowym (serwery portalowe, handel elektroniczny, serwery DNS i firewall).
Przeczytaj także: Nowy serwer firmy MAXDATA
fot. mat. prasowe
Serwery z procesorami Jalapeno
Do komunikacji wewnątrz serwerów zastosowano nowy typ szyny o nazwie Sun J-BUS, która w zależności od taktowania procesora pracuje z częstotliwością z zakresu 120 - 200 Mhz. Dodatkowo, poza obsługą procesorów i układów I/O pozwala ona na instalację wewnątrz serwera opcjonalnego modułu HCM (Hardware Cryptographic Module). J-BUS posiada separowane ścieżki adresowe i danych z detekcją i korekcją błędów (ECC i "parity checking").
Sun Fire V210
Serwer V210 posiada obudowę rackową o wysokości 1U i może mieścić wewnątrz dwa procesory UltraSparcIIIi. Dodatkowo, wewnątrz serwera znajduje się miejsce na dwa dyski Ultra3 SCSI 36 GB. Dyski te pracują w trybie hot swap. Serwer może obsługiwać do 8 GB pamięci RAM. Jak wcześniej wspomniano, obydwa serwery mogą być dodatkowo wyposażone w kartę HCM. Karta ta wyposażona jest w koprocesor BroadComm BCM 5822 i obsługuje protokoły SSL, RSA i DES. Karta HCM nie zajmuje slotu PCI lecz instalowana jest za pomocą specjalnego portu wprost do magistrali J-BUS. Ponadto, w maszynie tej zainstalowano cztery zintegrowane porty Gigabit Ethernet ze stykiem RJ-45. Mają one m.in. możliwość negocjacji prędkości, dzięki czemu mogą współpracować także z sieciami Ethernet i Fast Ethernet. Serwer wyposażony jest także w napęd DVD, 1 slot PCI (66MHz, 64 bit), 1 port zewnętrzny Ultra3 SCSI LVD, 4 interfejsy USB oraz port szeregowy i rezerwowany do zarządzania port Fast Ethernet. V210 posiada jeden zasilacz.
Sun Fire V240
Dzięki obudowie 2U, w serwerze Sun Fire V240 oprócz dwóch procesorów USIIIi możemy zmieścić do czterech dysków Ultra3 SCSI 36 lub 73 GB (hot swap). Podobnie, jak w przypadku V210, serwer posiada 4 porty Gigabit Ethernet, 4 porty USB, 1 port Ultra3 SCSI LVD , porty do zarządzania i czytnik DVD. Serwer obsługuje także kartę HCM. W serwerze V240 mamy do dyspozycji 3 loty PCI (1 slot 33/66 Mhz i dwa sloty 33 Mhz). Do zasilania maszyny służą dwa zasilacze, pracujące w trybie hot swap. W przypadku normalnej pracy serwera wystarczy jeden zasilacz, drugi jest zasilaczem nadmiarowym.
Oprogramowanie
Obydwa serwery posiadają prekonfigurowane oprogramowanie Sun Management Console i Sun Remote Management Console, pozwalające na zdalne zarządzanie i konfigurację serwerów. Oprogramowanie to współpracuje z mechanizmem ALOM (Advanced Lights Out Management) pozwalającym na pełną zdalną kontrolę nad poprawnością pracy serwera i zdalną jego konfigurację. Dzięki bateryjnemu podtrzymywaniu kontrolera systemowego, możemy zdalnie nie tylko wyłączyć ale i włączyć serwer. W celu zwiększenia bezpieczeństwa rozwiązania serwery wyposażone są w diody statusu zarówno na przednim, jak i na tylnim panelu, a także posiadają czytnik kart SCC (system configuration card).
Obydwie maszyny pracują pod kontrolą systemy operacyjnego Solaris 8 i 9. Użytkownik, wraz z maszynami dostaje dodatkowo bogaty zestaw oprogramowania, m.in. cały zestaw pakietów do budowy kompletnej infrastruktury portalowej Sun ONE.
Zastosowanie
Serwery Sun Fire V210 i V240 nadają się do budowy rozproszonych, skalowalnych horyzontalnie środowisk portalowych. Mogą być wykorzystywane zarówno na front-endzie do obsługi serwerów www i portali oraz na back-endzie, jako serwery aplikacyjne, pocztowe bądź serwery LDAP-u. Poza tym mogą być wykorzystywane jako serwery innych usług sieciowych, np. serwery Firewall, serwery szyfrujące lub serwery DNS.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
serwery