eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzy jesteśmy gotowi na personel medyczny z Ukrainy?

Czy jesteśmy gotowi na personel medyczny z Ukrainy?

2019-10-30 10:14

Czy jesteśmy gotowi na personel medyczny z Ukrainy?

Lekarze © michaeljung - Fotolia.com.jpg

Czy jesteśmy gotowi na zatrudnianie lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy? Okazuje się, że tak. Z opracowanego przez Manpower raportu wynika, że taką gotowość deklaruje już niemal 8 na 10 polskich szpitali. I nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ kadry zza wschodniej granicy mogą okazać się skutecznym antidotum na odczuwalne już w 7 na 10 placówkach niedobory kadrowe. Warunkiem jest tu jednak zminimalizowanie ciągle istniejących przeszkód natury administracyjnej oraz ułatwienia w uzyskiwaniu pozwoleń na pracę.

Przeczytaj także: Pracownicy z Azji: zatrudnienie wzrosło o połowę

Jak wynika z opracowanego przez Manpower raportu "Niedobór talentów w branży medycznej", w odpowiedzi na pytanie o otwartość na zatrudnienie specjalistów z Ukrainy (legitymujących się egzaminem państwowym z języka polskiego i nostryfikowanym dyplomem) aż 79% szpitali deklaruje gotowość na takie rozwiązanie. Nieprzygotowanie w tym zakresie wskazuje 3% placówek, a 18% nie potrafi udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi.

Skomplikowany proces uznania dyplomu utrudnia zatrudnianie pracowników ze Wschodu


– Problemem w zatrudnieniu personelu medycznego z Ukrainy jest mnogość przepisów związanych z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu przez lekarzy i pielęgniarki zza wschodniej granicy oraz brak ich standaryzacji. W Polsce każda placówka medyczna ma własne wytyczne dotyczące nostryfikacji dyplomów. Procedury mogą przeciągać się nawet do pół roku, a ich koszty sięgają do kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto, lekarze spoza Unii Europejskiej muszą przejść pozytywnie etap nadania statusu imigracyjnego oraz zdać egzamin językowy. Te elementy są obligatoryjne, by lekarz z zagranicy mógł starać się o pozycję samodzielnego specjalisty, zaczynając od 13-miesięcznego stażu pod opieką doświadczonego lekarza – mówi Jacek Kopacz, ekspert Manpower Life Science.

fot. michaeljung - Fotolia.com.jpg

Lekarze

4 na 5 polskich szpitali jest gotowych na zatrudnienie personelu medycznego z Ukrainy.


Jak podkreśla Jacek Kopacz, nie obędzie się tu bez działań zakrojonych na bardzo szeroką skalę. Mowa tu zarówno o podjęciu kroków znoszących przeszkody administracyjne w w legalizacji pobytu, jak również o uruchomieniu szybkiej ścieżki kariery dla władających polskim lekarzy z zachodniej Ukrainy i przygotowaniu oferty dla kandydatów w tych rejonach Polski, którym niedobór personelu medycznego najbardziej daje się we znaki.
– Warto również rozważyć granty dla tych lekarzy, którzy chcą kontynuować szkolenie podyplomowe czy bezpłatne studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych. Oba rozwiązania pozwoliłyby zainteresowanym z Ukrainy na lepsze poznanie systemu opieki medycznej w Polsce i w efekcie ich skuteczniejszą aktywizację zawodową. Niedobór lekarzy wielu specjalności wymaga diametralnej zmiany w uznaniu tytułu specjalisty zdobytego na Wschodzie. Wyniki badania potwierdzają, że szpitale są zainteresowane zatrudnieniem personelu medycznego z Ukrainy. Doświadczenie pokazuje jednak, że prace nad uproszczeniem procedur administracyjnych postępują, ale bardzo wolno – dodaje Jacek Kopacz.

Specjaliści z Ukrainy atrakcyjni dla zachodnich rynków


Biorąc pod uwagę dane o niedoborze talentów u naszych zachodnich i południowych sąsiadów, personel medyczny zajmuje w Niemczech 7 pozycję na liście 10 stanowisk najtrudniejszych do obsadzenia, 8 w Czechach i 9 w Słowacji.
– Nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z niedoborem kandydatów. W Niemczech odnotowuje się niedobór około 100 tysięcy pracowników z branży medycznej, zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek czy specjalistów w zakresie farmacji. W odpowiedzi na ten problem niemieckie władze prowadzą już intensywne działania na rzecz pozyskania pracowników z Ukrainy. To dowód na to, jak cennym zasobem są i jak mogą zaspokoić potrzeby każdego rynku pracy. W Polsce ten proces trwa już dwa lata, jednak czynności prawne i administracyjne opóźniają działania w tym zakresie i odstraszają chętnych do migracji specjalistów. Jeśli nie zostaną szybko wprowadzone ułatwienia w dostępie do systemu ochrony zdrowia dla pracowników medycznych z Ukrainy, to w kontekście szerokiego otwarcia niemieckiego rynku pracy już niebawem szanse dla Polski na pozyskanie kadry medycznej mogą być nikłe – podsumowuje Jacek Kopacz.

Badanie zrealizowane przez linię biznesową Manpower Life Science objęło 71 szpitali z całej Polski, zrzeszonych w Polskiej Federacji Szpitali. Dane zbierane były w okresie 31.01.2019–26.02.2019 metodą jakościową z wykorzystaniem ankiety.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: