eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 27/2006 (03-09.07.2006)

Tydzień 27/2006 (03-09.07.2006)

2006-07-09 15:35

Przeczytaj także: Tydzień 26/2006 (26.06-02.07.2006)

  • Unia Europejska proponuje utworzenie z Rosja strefy wolnego handlu zaraz po jej przyjęciu do WTO, co prawdopodobnie nastąpi do końca 2006 roku.
  • Kolejny raz Komisja Europejska chce ochronić swój rynek przed dalekowschodnia produkcją. Tym razem zamierza wprowadzić system kwotowy w imporcie skórzanych butów z Chin i Wietnamu. Jej zdaniem szybko rosnący import jest wynikiem stosowania dumpingu, co niszcząco wpływa na rynek unijnych producentów. Podstawa prawną jest oskarżenie o dumping. Istota tego rozwiązania jest nałożenie zwykłego cła na 140 mln par skórzanych butów rocznie z Chin i 95 mln par z Wietnamu. Przekroczenie tej normy oznaczałoby nałożenie 23% karnego cła na import butów z Chin i 29,5% na buty z Wietnamu.
  • Według Eurostatu czerwcowa inflacja w strefie euro była na poziomie 2,5% r/r (podobnie w maju).
  • Według agencji ratingowej Standard & Poor's Węgry wstąpiądo strefy euro dopiero w 2014 r. Oznacza to, że wcześniej do tej strefy moga wejść Rumunia i Bułgaria, które do Unii prawdopodobnie wstapia z dniem 1.01.2007. Tegoroczny deficyt wyniesie 11% PKB, by w 2009 spaść do poziomu 6,8%.
  • Rosyjski parlament uznał gaz za surowiec strategiczny i kierując się interesem narodowym wyłączne prawo do jego eksportu przyznał Gazpromowi, a mówiąc precyzyjnie jego spółce-córce Gazexport. To wazny element rosyjskich przygotowań do szczytu G8, który odbędzie się w połowie lipca w Sankt Petersburgu i którego dłównym tematem będzie energetyka i surowce energetyczne.
  • Jak wiadomo Rosja podpisała Europejską Kartę Energetyczną, ale jej nie ratyfikowała. Karta została podpisana w 1991 roku przez 46 państw (w tym przez Polskę). Jej zapisy przewidują m.in. " powstanie konkurencyjnego rynku paliw, energii oraz usług energetycznych, a także swobodny wzajemny dostęp do rynków energii państw-sygnatariuszy i dostęp do zasobów energetycznych oraz ich eksploatacji na zasadach handlowych bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Karta przewiduje również ułatwienia w dostępie do infrastruktury transportowej energii w celach międzynarodowego tranzytu". Brak tej ratyfikacji wynika z braku zgody Rosji na dopuszczenie obcego kapitału do kontrolowanych przez siebie sieci przesyłowych i żądań rosyjskich do umożliwienia im dostępu do mocy przesyłowych i dystrybucyjnych w Europie.
  • W ciągu 6 pierwszych miesięcy 2006 roku wydobycie ropy w Rosji wzrosło o 2,3%, do 236 mln ton, a gazu o 2,5% do 333 mld m sześc. Czołówkę producentów ropy stanowią Łukoil, Rosnieftem i TNK-BP. W sektorze gazowym bezapelacyjnym liderem jest Gazprom.
  • Mołdawia w nowej umowie z Gazpromem zaakceptowała nową cenę 160 USD za 1000 m sześc.
  • Rosyjski parlament zatwierdzi ustawę o amnestii podatkowej. Unikną kary Rosjanie, którzy do 1 kwietnia 2007 r. sprowadzą kapitały ulokowane za granicą albo wprowadzą do legalnego obiegu nieujawnione środki i zapłacą od niego 13% podatku.
  • Według OECD w 2005 roku do Rosji napłynęło 14,9 mld USD bezposrednich inwestycji zagranicznych.
  • Mołdawii zgodziła się na zmianę cen gazu z 110 USD na 160USD za 1000 m sześciennych.
  • Rada nadzorcza Arcelora zaakceptowała połączenie firmy z Mittal Steel. Wartość transakcji 26,9 mld euro. W rezultacie powstanie największy na świecie producenta stali. Ponad pół roku trwała walka zarządu Arcelora. Nie pomogły optymistyczne plany rozwojowe, ani koncepcja połaczenia z rosyjskim Siewierstalem. Akcjonariusze wybrali ofertę L. Mittala.
  • Wzrasta niepokój w EADS (to firma matka dla Airbusa) w związku z opóźnieniami w uruchomieniu produkcji A 380.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PRZYSZŁOŚĆ STOSUNKÓW MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I ROSJĄ

Kończy się termin ważności układu o partnerstwie i współpracy pomiędzy Rosją, a Unia Europejską , który przez ostatnie 10 lat precyzował reguły współdziałania. Był to układ do tego stopnia wyjątkowy, że podobnego nie posiadał żaden inny kraj ze Wspólnotą. Teraz Komisja Europejska rozpoczyna przygotowania do negocjacji o nowym układzie. Wiele wskazuje na to, że w ramach negocjowania nowego poro­zumienia będzie także przygotowany układ o wolnym handlu pomiędzy Rosją a Unią Europejską. W Brukseli trwają obecnie rozmowy na temat mandatu negocjacyjnego, który muszą uzgodnić i przyjąć wszystkie państwa członkowskie. Przygotowania do tych negocjacji będą prowadzone w trakcie półrocznej prezydencji Finlandii.

Szczególne zainteresowanie ekspertów wywołalo potwierdzenie obu stron o możliwości zawarcia układu o wolnym handlu. Wa­runkiem sfinalizowania tej koncepcji jest wejście Rosji do WTO. Tu można powiedzieć, że niewiele brakuje, by Rosja stała sie członkiem tej wielkiej, znaczącej organizacji gospodarczej. Na przeszkodzie stoi kilka spornych kwestii w rozmowach Rosji z USA, a wejście do WTO wymaga zgody wszystkich członków tej organizacji.

Według założeń, nowe porozumienie ma obejmować całość stosunków pomiędzy Rosją a Unią Europejską w tym stosunki han­dlowe, współpracę w dziedzinie energetyki, a także reguły ruchu ludności. Ciekawe będzie jak w tym nowym układzie zostaną rozwiązane sprawy dostępu unijnych firm do rosyjskich zasobów surowców energetycznych i rosyjskich koncernów do zachod­nioeuropejskich rynków energetycznych. Nie wiadomo też w jaki sposób postawiona będzie sprawa ratyfiakcji przez Rosję Europejskiej Karty Energetycznej, która w założeniach miała "ustanowić równowagę w dziedzinie energetyki i umacniać zasadę większej konkurencji i wzajemności".

Informacja o założeniach dotyczących nowego układu o partnerstwie i współpracy wraz z układem o wolnym handlu została opublikowana na któtko przed lipcowym szczytem ośmiu najbogatszych państw świata (G-8) w Petersburgu, a także przed nie­formalnym szczytem Unii Europejskiej w Lahti (w październiku), na który został zaproszony prezydent Rosji i przed kolejnym szczytem UE-Rosja, który został zapowiedziany na listopad w Helsinkach. Ta informacja została w ostatnich dniach uzupelniona publiczną wypowiedzią unijnego komisarza ds. stosunków zewnętrznych Benity Ferrero-Waldner według której "nowe poro­zumienie potwierdzi, że Rosja jest strategicznym partnerem UE, a także że będzie ono odzwierciedlało fakt istnienia wielu ob­szarów wspólnych interesów i wzajemnej zależności". Oficjalne rozpoczęcie rozmów nastąpi w listopadzie, podczas szczytu UE-Rosja w Helsinkach, a nowy układ będzie przygotowany w 2007 roku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: