eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWtórny rynek nieruchomości w Polsce - raport

Wtórny rynek nieruchomości w Polsce - raport

2006-07-10 13:59

Przeczytaj także: Ceny wynajmu mieszkań VII 2009


Wynajem


II kwartał nie jest okresem natężonego ruchu na rynku wynajmu mieszkań. Najwięcej transakcji, szczególnie w dużych ośrodkach akademickich, przypada na sierpień i wrzesień, kiedy mieszkań szukają studenci. W związku z tym ruchy cenowe odnotowane w II kwartale są raczej niewielkie i odnotowuje się nieco więcej spadków. We wszystkich miastach obniżyły się ceny mieszkań 2 pokojowych. Nieznaczne spadki miały miesjce w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, a odpowiednio o 12 i 13% zmalały koszty wynajmu w Gdańsku i Poznaniu. Mieszkania 2 pokojowe cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Osoby które dokonują zakupu w celach inwestycyjnych oraz pod wynajem najczęściej wybierają właśnie lokale 2 pokojowe. Skutkuje to stosunkowo dużą podażą tego typu mieszkań na rynku wynajmu. W serwisie www.szybko.pl stanowią one 40% ofert. Tak wysoka podaż jest w stanie zaspokoić rynkowy popyt, a równowaga między podażą a popytem gwarantuje stabilność i realność cen.

Zgodnie z przewidywaniami w II kwartale nadal rosły ceny wynajmu we Wrocławiu. Zwiększony popyt generowany przez migrujących do Wrocławia pracowników kolejnych inwestycji, spowodował, że koszty wynajmu zrównały się, a nawet przekroczyły ceny krakowskie. Możliwe są dalsze wzrosty powodowane ograniczoną podażą mieszkań. Z drugiej aby spełnić oczekiwania najemców - często obcokrajowców - wzrośnie standard wynajmowanych mieszkań a zatem także ich cena.

Największe spadki cen w II kwartale od 5 do 14% miały miejsce w Poznaniu. W związku z tym iż rynek nieruchomości w stolicy Wielkopolski jest obecnie najbardziej stabilnym w skali kraju, można uznać, że spadki te są efektem sezonowości.

Tabela numer 12 prezentuje średnie metraże wynajmowanych nieruchomości. Na podstawie tych danych można wnioskować jakie są standardy w danym mieście. Największe mieszkania oferowane są w Warszawie, najmniejsze we Wroclawiu i Gdańsku. Różnice są znaczne: mieszkanie 2 pokojowe w Warszawie jest o 8 metrów większe niż w Gdańsku – czyli niemal o wielkość 1 pomieszczenia.

Oprócz czynników o charakterze czysto rynkowym, na ceny wpływają także odgórne regulacje rządowe. W 2007 roku planowanych jest szereg zmain podatkowych dotyczących obrotu nierychomościami, które dotkną także rynku najmu mieszkań. Planowane jest zniesienie możliwości wyboru sposobu opodatkowania przychodów z najmu. Obecnie wynajmujący ma możliwość opłacania należnego podatku w formie ryczałtu 8.5% od przychodów do kwoty 17 514,80 zł a nastepnie 20%. Drugą formą jest rozliczanie się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, czyli według stawek 19,30 i 50%. Jakie będą następstwa tej decyzji? Już teraz szacuje się, iż tylko niewielka część wynajmujących dokonuje tego w sposób oficjalny. Można przewidywać, że liczba ta jeszcze wzrośnie. Kolejnym następstwem tych regulacji będzie wzrost cen, gdyż wynajmujący niewątpliwie zechcą przenieść ciężar podwyżki na najemców.

poprzednia  

1 ... 5 6 7 ... 9

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: