Wtórny rynek nieruchomości w Polsce - raport
2006-07-10 13:59
Przeczytaj także: Ceny wynajmu mieszkań VII 2009
Warszawa
Śrenie koszty najmu w Warszawie w II kwartale 2006 nie zmieniły się znacząco w porównaniu z poprzednim kwartałem. W przypadku mieszkań 1,2 i 3 pokojowych ceny w czerwcu są kilkadziesiąt złotych wyższe niż w ostatnim miesiącu I kwartału. W tabeli numer 14, przedstawiającej średnie koszty najmu w kolejnych miesiącach widać, iż z miesiąca na miesiąc nieznacznie rosły ceny najpopularniejszych na rynku mieszkań 1 i 2 pokojowych. Duże 4-pokojowe lokale po raz kolejny odnotowały spadki cen. Mimo korzystnych zmian w trakcie kwartału, w czerwcu koszt ich wynajmu był o 200 złotych niższy niż na koniec I kwartału.
Analizując koszty wynajmu w poszczególnych dzielnicach można zauważyć tendencję wyrównywania się cen mieszkań 1-pokojowych. Za około 1100 złotych można wynająć kawalerkę niemal w każdym punkcie miasta. Właśnie w przypadku mieszkań 1 pokojowych wystąpił największa zniżka kosztów wynajmu. O 24%, czyli o 250 złotych mniej płaci się za kawalerkę w Centrum. Oznacza to, że ceny w Centrum i Śródmieściu zrównały się z poziomem notowanym w innych dzielnicach. Pozostają jednak nadal wśród grupy najpopularniejszych razem z Mokotowem i Żoliborzem. Do grupy tej jeśli chodzi o wysokość cen dołączyły w ostatnim czasie Wola i Ochota. Na Woli średni koszt wynajęcia mieszkania 2 pokojowego okazał się być w II kwartale najwyższy i wyniósł 1700 złotych, a na Ochocie za mieskzanie 3 pokojowe trzeba zapłacić 2300 złotych miesięcznie, co plasuje ją na drugim miejscu zaraz po Mokotowie. Wzosty cen w tych dzielnicach są wynikiem postępującej zmiany ich charakteru, nowych inwestycji - często o podwyższonym standardzie - właśnie tam zlokalizowanych. Poza tym są one bardzo korzystnie zlokalizowane i skomunikowane z Centrum Warszawy.
fot. mat. prasowe
Kraków
Ceny wynajmu w Krakowie utrzymują się na porównywalnym poziomie do I kwartału 2006. Nadal najwięcej trzeba zapłacić za mieszkania położone na Starym Mieście i na Zwierzyńcu, ale jednocześnie to właśnie tu mialy miejsce największe spadki. Kawalerka na Starówce staniała o 27%, na Zwierzyńcu o 24%. Mieszkanie 3-pokojowe na Starym Mieście można wynająć za 1650 złotych czyli porównywalnie jak w innych dzielnicach Krakowa, podczas gdy w I kwartale były one o 40% droższe. Mimo tych korekt dysproporcje pomiędzy róznymi lokalizacjami Krakowa są nadal głębokie. W takich miejscach jak Bieńczyce, Nowa Huta czy Czyżyny za mieskzanie płaci się nawet o 40% mniej w porównaniu z najdroższymi dzielnicami.
W związku z tym, iż Kraków jest drugim co do wielkości ośrodkiem akademickim w Polsce natężonego ruchu na rynku wynajmu można się spodziewać w kolejnych miesiącach III kwartału 2006.
fot. mat. prasowe
oprac. : eGospodarka.pl