eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2019

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2019

2019-11-05 00:56

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2019

Firmy Nowoczesnej Gospodarki wciąż zatrudniają więcej niż ogół rynku © turgaygundogdu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki ciągle potrzebują nowych pracowników. Z analizującego dane z III kwartału bieżącego roku raportu ADP Polska wynika, że badany okres zakończył się wzrostem zatrudnienia na poziomie 5,07 proc. I wprawdzie taki rezultat oznacza również pewne wyhamowanie względem poprzedniego kwartału, to i tak jest on niemal dwukrotnie wyższy od ogólnorynkowego (średnio 2,6 proc. wg GUS). W efekcie tego Wskaźnik Nowoczesnej Gospodarki wyniósł 107,87. Siłą, która decyduje o wzroście zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce, są przede wszystkim największe, zatrudniające poniżej 500 pracowników, firmy, które w badanym okresie przyjęły do pracy o 8,6 proc. więcej pracowników aniżeli w III kw. 2018 r.

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2019

– Od III kwartału 2018 r. zarówno firmy Nowoczesnej Gospodarki, jak i ogół rynku zatrudniają z coraz mniejszą dynamiką wzrostu. Największym wyzwaniem, które z miesiąca na miesiąc narasta, jest niedobór pracowników. Na koniec września mieliśmy do czynienia z najniższą od 29 lat stopą bezrobocia, wynoszącą 5,1 proc. Dla polskich pracodawców kluczowe są również rosnące koszty prowadzenia biznesu, związane z np. dużą konkurencją w kwestii oferowanych wynagrodzeń, obowiązkiem wprowadzenia PPK, czy wzrostem płacy minimalnej – mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

Produkcja wyhamowuje


Wprawdzie wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce nadal przewyższa poziom 5 proc., dystansując tym samym ogół rynku, to jednak nie sposób nie wspomnieć, że w sektorze produkcyjnym biznesowej awangardy odnotowano najskromniejszy wynik od 5 lat. W badanym okresie firmy produkcyjne podniosły zatrudnienie tylko o 3,89 proc. (vs III kw. 2018 r.), za co w największej mierze odpowiadały największe przedsiębiorstwa (3,61 proc.).

– Mimo że Polska jest liderem w Unii Europejskiej w przyznawaniu legalnego prawa pobytu cudzoziemcom , to jednak nie rzutuje to na wzrost dynamiki zatrudnienia w firmach produkcyjnych. Wręcz przeciwnie. Nasi wschodni sąsiedzi są coraz mniej zainteresowani pracą w Polsce. Głównie ze względu na polepszającą się sytuację gospodarczą na Ukrainie oraz rosnące zainteresowanie pracą w Czechach i Słowacji. Szansą dla krajowych firm może okazać się natomiast Brexit i możliwy powrót części polskich emigrantów. Dlatego już teraz należy przygotowywać odpowiednie warunki do ich efektywnej asymilacji w kraju – mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

fot. mat. prasowe

Zmiany zatrudnienia w sektorze produkcyjnym Nowoczesnej Gospodarki wg wielkości firm

. W III kw. 2019 r. firmy produkcyjne zwiększyły zatrudnienie o zaledwie 3,89 proc.


Małe firmy usługowej zatrudniają najdynamiczniej


Największym zaskoczeniem III kw. 2019 r. okazały się małe firmy usługowe, które w badanych okresie powiększyły zatrudnienie o pokaźne 9,58 proc. (vs III kw. 2018 r.). To najwyższy wzrost od I kw. 2012 r., kiedy to dynamika sięgnęła rekordowych 17,2 proc. W dużych firmach usługowych natomiast dynamika zatrudnienia nieznacznie wyhamowała (+4,45 proc. vs III kw. 2018 r.). Warto zauważyć, iż dystans między małymi i dużymi firmami wyniósł rekordowe 5,13 p.p.

– To już kolejny raport ADP, z którego wynika, że znacznie lepiej z wyzwaniami rynkowymi radzą sobie przedsiębiorstwa usługowe Nowoczesnej Gospodarki. Często to właśnie te firmy, w przeciwieństwie do produkcji, oferują swoim pracownikom szeroki wachlarz benefitów, jasną ścieżkę kariery, a także atrakcyjne warunki finansowe. Według najnowszych badań „Monitor Rynku Pracy” , główną motywacją Polaków do podejmowania decyzji zawodowych w ostatnim kwartale była właśnie chęć rozwoju – tłumaczy Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

fot. mat. prasowe

Zmiany zatrudnienia w sektorze usługowym Nowoczesnej Gospodarki wg wielkości firm

W III kw. 2019 r. najbardziej zaskoczyły małe firmy usługowe, które w tym okresie zwiększyły zatrudnienie aż o 9,58 proc.


Wskaźnik Nowoczesnej Gospodarki


O tym, że przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki lepiej radzą sobie z wyzwaniami rynku świadczy również rosnący Wskaźnik Nowoczesnej Gospodarki. Miernik ten bazuje na analizie różnicy w poziomie zatrudnienia w przedsiębiorstwach Nowoczesnej Gospodarki i ogółu rynku. W III kw. 2019 r. innowacyjne przedsiębiorstwa zatrudniły o 5,07 proc. więcej osób niż w analogicznym okresie 2018 r., z kolei ogół rynku o 2,6 proc. W wyniku tego Wskaźnik Nowoczesnej Gospodarki wyniósł 107,87 (+2,47 pkt).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: