Zamożny inwestor - ostrożny, ale optymistyczny
2019-11-25 10:30
Inwestor © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestowanie. Na jakie pułapki marketingowe uważać?
Jak wynika z badania zrealizowanego przez Global Wealth Management UBS, inwestorzy w większości (79%) przekonani są o przechodzeniu rynków w okres, który charakteryzować się będzie większą niż dotychczas zmiennością. 72% respondentów wskazuje, że środowisko inwestycyjne jest dziś bardziej skomplikowane niż przed 5 laty, a 2 na 3 przyznaje, że dziś o kształcie rynku w większym stopniu niż fundamenty biznesowe przesądzają czynniki natury geopolitycznej.Czego w największym stopniu obawia się dziś zamożny inwestor? Kwestią wymienianą na pierwszym miejscu (44% wskazań) są napięcia handlowe na linii Pekin-Waszyngton, na kolejnych pozycjach plasują się: polityka wewnętrzna (41%) oraz wybory prezydenckie w USA w 2020 r. ( 37%).
I wprawdzie pewne obawy co do sytuacji, którą ma przynieść nadchodzący rok, są - jak wynika z powyższego - faktem, to jednak inwestorzy są zdecydowanymi optymistami w zakresie zwrotów z inwestycji w kolejnych 10 latach.
Jak wynika z badania, 88% badanych jest zainteresowanych ukierunkowaniem swoich portfeli na megatrendy inwestycyjne – zgodnie z ofertą tematyczną inwestycji długoterminowych UBS. Jako jeden z najważniejszych megatrendów najczęściej identyfikowana była starzejąca się populacja (87% respondentów). 82% badanych wyraziło również zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami, a 45% stwierdziło, że już prowadzi takie inwestycje. To pozytywne podejście do długoterminowych i zrównoważonych inwestycji najwyraźniej zaznaczyło się wśród młodych inwestorów w wieku 18–34 lata. 84% z nich wykazało zainteresowanie ukierunkowaniem swoich portfeli na megatrendy, a 83% było zainteresowanych zrównoważonymi inwestycjami, w porównaniu z 30% respondentów w wieku 51 lat lub starszych w obu przypadkach.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Inwestor
Ogólnie rzecz biorąc, zamożni inwestorzy nadal posiadają w gotówce 25% swoich portfeli, znacznie więcej niż rekomenduje UBS, a 60% z nich twierdzi, że rozważałoby dalsze zwiększenie tego poziomu.
Zamożny inwestor - nastroje w poszczególnych regionach
Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA)
Inwestor z tego regionu przeważnie zajmuje zrównoważone stanowisko, zarówno pod względem zachowania ostrożności w 2020 r., jak i zainteresowania związanego z dostosowaniem swoich portfeli do długoterminowych trendów. Jednak większy odsetek badanych wyraził optymizm w stosunku do zwrotów w nadchodzącym dziesięcioleciu (72% w porównaniu do 69% średniej globalnej). Również 88% ankietowanych wyraziło zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami (w porównaniu ze średnią na poziomie 82%), a 50% z nich prowadzi już tego rodzaju inwestycje (w porównaniu ze średnią 45%).
Stany Zjednoczone
Jeżeli chodzi o największe wyzwania, przed którymi stanie amerykański inwestor w 2020 r., omówienie wpływu wyborów prezydenckich z doradcą inwestycyjnym rozważa lub planuje odsetek badanych niższy niż w jakimkolwiek innym ważnym regionie – na poziomie 78% w porównaniu do średniej światowej wynoszącej 82%. Jednak większy odsetek respondentów (45%) wyraził zaniepokojenie konfliktem handlowym między USA a Chinami – w porównaniu ze średnią na całym świecie (44%), a nawet w Chinach kontynentalnych (30%). W perspektywie długoterminowej inwestorzy amerykańscy byli również najmniej zainteresowani ukierunkowaniem swoich portfeli na megatrendy (82%) lub zrównoważone inwestycje (70%) w porównaniu do innych głównych regionów (Ameryki Łacińskiej, Azji i Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki).
Azja
Inwestor z Azji w mniejszym stopniu zaniepokojony był krótkoterminową dynamiką rynku, ale również był mniej niż inni ankietowani optymistyczny w zakresie tego, co ma przynieść kolejna dekada. 76% respondentów zauważyło, że rynki zmierzają w kierunku większej zmienności, a 40% z nich wyraziło zaniepokojenie z powodu napięć handlowych na linii USA-Chiny, co było najniższym wynikiem w jakimkolwiek większym regionie. Jednak 65% ankietowanych było optymistycznie nastawionych do długoterminowych zwrotów, także tych najniższych, chociaż 91% nadal chciało ukierunkować swoje portfele na długoterminowe trendy. Zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami było również wysokie, na poziomie 86% respondentów, przy czym 55% z nich posiada już zrównoważone inwestycje w swoich portfelach.
Ameryka Łacińska
Przeciętny inwestor z tego regionu jest zarówno bardziej ostrożny w zakresie prognoz na nadchodzący rok, jak i bardziej optymistyczny wobec długoterminowych trendów niż inni przebadani respondenci. 81% badanych zauważyło, że rynki zmierzają w stronę większej zmienności, a 64% wyraziło zaniepokojenie z powodu konfliktu handlowego między USA a Chinami. Jednak 83% osób wykazało optymizm, jeżeli chodzi o perspektywę zwrotów w nadchodzącym dziesięcioleciu, 97% chciałoby ukierunkować swoje portfele na przewidywane trendy, 96% wyraziło zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami, przy czym 69% już prowadzi tego rodzaju inwestycje.
Szwajcaria
Szwajcarscy inwestorzy wyrazili optymizm w odniesieniu do prognoz długoterminowych, ale zachowali większą ostrożność niż respondenci z większości głównych regionów. 84% respondentów powiedziało, że rynki zmierzają w kierunku większej zmienności, a 46% z nich wyraziło zaniepokojenie konfliktem handlowym między USA a Chinami – obie wartości wyższe niż średnia w regionie EMEA. 67% ankietowanych było optymistycznie nastawionych do zysków w ciągu następnych 10 lat, przy czym 85% chciałoby ukierunkować portfele na przewidywane trendy, co stanowi wysoki odsetek, ale nastroje są bardziej powściągliwe niż średnie dla pozostałej części regionu EMEA.
„Szybko zmieniające się otoczenie geopolityczne stanowi największy problem dla inwestorów na całym świecie. Widzą oni globalne połączenia i słyszą pogłoski o zmianach, które mają większy wpływ na ich portfele inwestycyjne niż tradycyjne fundamenty biznesowe, co stanowi wyraźną zmianę w stosunku do przeszłości” - wskazuje Paula Polito, Specjalistka ds. Strategii Klienta w UBS Global Wealth Management.
Informacje o badaniu UBS Investor Watch
W badaniu UBS Investor Watch prowadzonym przez Global Wealth Management udział wzięło ponad 3400 inwestorów o minimalnym majątku netto wartym 1 mln USD na 13 rynkach – w Brazylii, Chinach, Niemczech, Hongkongu, Włoszech, Japonii, Meksyku, Singapurze, Szwajcarii, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Badanie zostało przeprowadzone w okresie sierpień-październik 2019 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)