Relacje interpersonalne. Z kim wolimy pracować?
2019-12-05 09:09
Zespół pracowników © pressmaster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Atmosfera w pracy: najważniejsza integracja pracowników?
Jak wynika z badania zrealizowanego przez Grupę Progres, polscy pracownicy w swoim otoczeniu zawodowym najchętniej widzą osoby bez doświadczenia - gotowość na współpracę z kolegami stawiającymi dopiero pierwsze kroki w danym zawodzie wyraża 71 proc. badanych. 65 proc. z nas jest otwartych wobec obcokrajowców, a 55 proc. na współpracowników powracających do pracy po dłuższej przerwie. 54 proc. badanych nie widzi przeszkód w pracy z niepełnosprawnymi.Wyniki badania przedstawione w raporcie potwierdzają, że nasi rodacy obserwują zachodzące zmiany i mają pełną świadomość wymagań związanych z umiejętnością oraz chęcią współpracy z zespołem, mimo występujących różnic. Dlatego też nie widzą przeszkód by współpracować z osobami bez doświadczenia, obcokrajowcami, ludźmi mającymi długą przerwę w zatrudnieniu i niepełnosprawnymi.
fot. pressmaster - Fotolia.com
Zespół pracowników
Rzadziej mamy ochotę na relacje interpersonalne z seniorem i juniorem
Z badania Grupy Progres wynika, że na relacje interpersonalne i chęć przyjęcia pracowników do zespołu w dużej mierze wpływa ich wiek. Wśród osób, z którymi większość Polaków nie jest gotowa współpracować znaleźli się seniorzy i osoby młode. 48 proc. ankietowanych odpowiada, że może współpracować z osobami w wieku senioralnym, a jedynie 32 proc. taką gotowość wyraża w przypadku osób niepełnoletnich.
Aktywność zawodowa i zmieniające się środowisko pracy pozwala wykształcić otwartość na różnorodność kadry zatrudnionej w danej firmie. Im szybciej będziemy w stanie odnaleźć się w takim środowisku, tym łatwiej będzie nam osiągnąć sukces zawodowy. Dla pracowników możliwość pracy w różnorodnym otoczeniu ma wiele zalet. Siłą jest tu bowiem szansa uczenia się i wzajemnego uzupełniania. Tworząc relacje interpersonalne w takim zespole, trzeba pamiętać, że nauka związana z działaniem w zróżnicowanej grupie jest ciągłym procesem wzajemnego rozumienia się, wymagającym stałego komunikowania się i szacunku wobec drugiej osoby.
Informacje o badaniu
Raport Rynek Pracy 360 - to najnowszy projekt Grupy Progres, który pokazuje perspektywy zarówno pracodawców, pracowników jak i bezrobotnych. W badaniu uczestniczyło w sumie 1 000 respondentów - osób aktywnych zawodowo i tych szukających zatrudnienia z całej Polski. Celem było zgłębienie zależnych od siebie obszarów jakim są rekrutacja, rozwój, a także utrzymanie pracowników (obecnych i potencjalnych). Autorom zależało także na poznaniu doświadczeń, postaw, motywacji i planów każdej ze stron - pracodawców, osób aktywnych zawodowo oraz bezrobotnych. Partnerami badania zostały osoby, organizacje i instytucje, którym sektor rynku pracy jest bardzo bliski – Gdański Urząd Pracy, Konfederacja Lewiatan, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Strateg Biznesowy Anna Stachniuk oraz Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)