Większość Polaków odczuwa szczęście w pracy. Na czele stawki Amerykanie
2019-12-05 10:49
Jesteśmy szczęśliwi w pracy? © ArtFamily - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przemęczenie pracą deklaruje 70% Polaków
Badanie Mindspace pokazało, że szczęście towarzyszy większości badanych. 3 na 10 pracowników biurowych wskazało, że są bardzo szczęśliwi, a 54% określiło swoje szczęście jako umiarkowane.Jeśli zestawić wyniki z 7 analizowanych krajów, to okaże się, że praca przynosi szczęście przede wszystkim Amerykanom - 54% z nich twierdzi, że są bardzo szczęśliwi, a 39% jest zazwyczaj szczęśliwych. W przypadku Polaków jest to odpowiednio 25 i 58%, co daje nam miejsce w połowie zestawienia. W odróżnieniu od innych badanych, w Polsce wyższy poziom szczęścia w pracy deklarują kobiety.
Koniec rankingu należy do brytyjskich pracowników biurowych, spośród których co czwarty przyznaje, że nie jest szczęśliwy w ogóle lub nie jest bardzo szczęśliwy.
Autorzy badania podkreślają, jak ważne jest również zrozumienie, co leży u podstaw prawdziwego, długotrwałego zaangażowania pracowników. Należy się zastanowić, dlaczego ludzie nie czują się zaangażowani. Według badania, 34% osób nie było zaangażowanych w pracę, ponieważ uważały one, że nie zarabiają wystarczająco. Jednak niemal tyle samo pracowników – 35% – stwierdziło, że brak zaangażowania wynika z nieinspirującego środowiska pracy, w którym na co dzień pracują.
fot. ArtFamily - Fotolia.com
Jesteśmy szczęśliwi w pracy?
W skali świata zaangażowanie w pracę jest najwyższe w Stanach Zjednoczonych i w Polsce (3,5 na 4 w każdym z tych krajów), a najniższe w Wielkiej Brytanii (2,7 na 4). Zazwyczaj, ludzie chcą mieć poczucie celu oraz osiągać wyznaczone założenia i wyniki.
W Polsce i Izraelu 22% pracowników poszukuje w pracy możliwości rozwoju osobistego, natomiast w USA i Europie Zachodniej tylko 12%.
Aby poziom szczęścia i zaangażowania wzrósł, firmy muszą słuchać swoich pracowników. Około jedna piąta firm (21%) nie przeprowadza oceny zaangażowania pracowników. Wygląda to jednak różnie w poszczególnych krajach. Na przykład w Stanach Zjednoczonych 18% firm nie przeprowadza oceny zaangażowania pracowników, natomiast w Izraelu nie robi tego aż 31%.
W Polsce 16% pracodawców nie bada zaangażowania w pracę, przez co nigdy nie dowiedzą się, co mogliby poprawić i ulepszyć w swojej firmie. Wśród tej grupy, prawie jedna trzecia małych przedsiębiorstw (2-20 pracowników) nie przeprowadza takiej oceny, ale aż 90% dużych korporacji robi to regularnie. Liczby te jednak oznaczają, że setki pracodawców na polskim rynku nie wykonują pierwszego i najważniejszego kroku w kierunku zwiększenia poziomu szczęścia i zaangażowania w pracę, a w konsekwencji nie wykorzystują narzędzia służącego poprawie wyników firmy, nie pytając bezpośrednio pracowników o ich ocenę miejsca pracy i samopoczucie w nim.
W celu zgłębienia zagadnienia Mindspace, globalny operator butikowych przestrzeni coworkingowych, przeprowadził w kwietniu 2019 r. ankietę wśród 5000 pracowników biurowych w 7 krajach (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Izrael, Polska i Rumunia), aby dowiedzieć się, co myślą o pracy.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)