Zmiana pracy: 90% Polaków nie mówi "nie"
2019-12-09 10:44
Rekrutacja © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rotacja pracowników: branża IT liderem?
Realia rynku pracy prezentują się dziś dość dynamicznie, na co dowodem jest chociażby spora otwartość na zmianę pracy i związana z tym wzmożona rotacja pracowników. Potwierdza to opracowany przez Devire raport „Rynek zmiany pracy”.Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika że zmiana pracy jest interesująca dla 90% badanych. Jednocześnie 86% respondentów przyznaje, że na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy otrzymało zaproszenie do wzięcia udziału w rekrutacji. Oferty pracy najwyraźniej zatem padają na podatny grunt, tym bardziej, że otrzymało je również 84% pracowników, którzy nie mogli w ostatnim czasie liczyć na podwyżkę.
fot. mat. prasowe
Chęć do zmiany pracy
Z raportu wynika również, że praktycznie wszyscy aktywni zawodowo są na etapie zmiany, poszukiwania pracy lub deklarują otwartość na nowe wyzwania. 51% osób chce zmienić pracę i aktywnie jej szuka. Niewielu mniej respondentów (39%) nie szuka aktywnie pracy, ale jest otwartych na nowe propozycje. Jedynie 7% w ogóle nie szuka pracy. Pozostałe 3% to osoby, które właśnie zdecydowały się na zmianę pracy lub są w trakcie przejścia do nowej firmy.
fot. mat. prasowe
Pracownicy, którzy najczęściej decydowali się na zmianę pracy
Dość interesująco prezentują się dane odnośnie pracowników IT - 84% z nich przyznaje wprawdzie, że zmiana pracy jest dla nich interesująca, ale jednocześnie połowa z nich (49%) nie szuka aktywnie nowych wyzwań, czekając na propozycję od potencjalnego pracodawcy.
Najbardziej stabilną branżą jest PR i Social Media – tutaj aż 38% respondentów nie szuka pracy i nie chce zmieniać obecnej.
Nie oznacza to, że te osoby aktywnie poszukujące pracy po prostu aplikują na ogłoszenia. Często są one po prostu w kontakcie z rekruterami – bezpośrednio lub poprzez portale społecznościowe. Wynika to po części z tego, że potencjalni kandydaci przy tak częstym bombardowaniu ofertami (poprzez kampanie kontekstowe w Google Display Network, zaczepki na LinkedIn/GoldenLine, mailingi z ofertami czy wreszcie telefony od rekruterów) – mają poczucie, że coś tracą i jakaś okazja może im przejść koło nosa - powiedział Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający Devire.
Tak duża liczba zaproszeń do procesów rekrutacyjnych sprawia, że zmiana pracy nierzadko staje się faktem. Jak czytamy w komunikacie z badania, w ciągu ostatniego roku pracodawcę zmieniło 44% respondentów. Pracodawcom najtrudniej było zatrzymać młodych - 63% przedstawicieli pokolenia Z (18-25 lat) zdecydowało się na transfer do innej firmy. Na drugim miejscu znaleźli się Millenialsi (26-35 lat) – 47% z nich zadeklarowało zmianę. Niewiele mniej, bo 41% respondentów z pokolenia X (36-54 lat) również zdecydowało się na transfer do innego pracodawcy.
fot. mat. prasowe
Kto najczęściej zmienia pracę? Wg pokoleń
Pracodawcy muszą mieć świadomość, że kandydat będący na początku swojej drogi zawodowej będzie bardziej skłonny to ryzyka. Wynika to z prostego faktu – potrzeby świadomego kształtowania swojej kariery. Niekoniecznie musi to oznaczać potencjalnego „skoczka”. Takie podejście zaowocuje większą lojalnością pracownika w późniejszym etapie kariery zawodowej – podkreśla Michał Młynarczyk.
Zaskoczeniem nie jest, że zmiana pracy w najmniejszym stopniu dotyczy starszych pracowników, których cechuje większe przywiązanie do firmy i – najwyraźniej – większa niechęć do zawodowego ryzyka. Jak wynika z raportu, w przypadku przedstawicieli pokolenia Baby Boomers (55+) jedynie 26% zdecydowało się ostatnio na zmianę pracodawcy.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)