Język niemiecki: gwarancja pracy i wysokich zarobków
2019-12-11 10:30
![Język niemiecki: gwarancja pracy i wysokich zarobków [© denisismagilov - Fotolia.com] Język niemiecki: gwarancja pracy i wysokich zarobków](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/jezyki-obce/Jezyk-niemiecki-gwarancja-pracy-i-wysokich-zarobkow-225400-200x133crop.jpg)
Warto uczyć się niemieckiego © denisismagilov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakich języków obcych potrzebuje brytyjski rynek pracy?
Z analizy HRK wynika, że ogłoszenia o pracę, w których nie wspomina się o wymogu znajomości angielskiego, należą dziś do rzadkości. Co więcej, niemal 8 na 10 pracodawców wymaga, aby zatrudnieni znali ten język na poziomie C1/C2, a 4 na 10 życzy sobie znajomości słownictwa technicznego czy biznesowego. Jest to niezbędne przede wszystkim w przypadku firm, których codziennością są kontakty z zagranicą, a także w sektorze usług dla biznesu, gdzie angielski jest właściwie oficjalnym językiem wewnętrznej komunikacji.Na popularności istotnie zyskuje również język niemiecki, co jest m.in. następstwem pojawiania się w naszym kraju coraz liczniejszego grona inwestorów z krajów niemieckojęzycznych.
Obecnie ponad 2/3 firm z niemieckim kapitałem, w ogłoszeniach o pracę podaje wymóg bardzo zaawansowanej, zaawansowanej lub profesjonalnej znajomości języka niemieckiego. Tego typu zapis możemy spotkać na stanowiskach m.in. związanych z obsługą klienta, tzw. call center – czytamy w najnowszym raporcie Pro Progressio.
fot. denisismagilov - Fotolia.com
Warto uczyć się niemieckiego
Znasz język niemiecki? Bez problemu znajdziesz pracę.
„Nauczanie języka niemieckiego i zapotrzebowanie na osoby niemieckojęzyczne na rynku pracy” mówi Ewa Trojak, ekspert HRK SSC/BPO, dodając, że najczęściej znajomości języka niemieckiego poszukują pracodawcy z branży finansów, księgowości, obsługi klienta, HR oraz wsparcia IT. Ze względu na brak pracowników z tą umiejętnością, oferowane wynagrodzenie bywa naprawdę atrakcyjne.
Jak podaje ekspertka jest ono zależne od branży – najlepiej opłacani są specjaliści IT, specjaliści z branży finansowej oraz księgowości. Oczywiście, na jego wysokość wpływ ma również staż pracy oraz lokalizacja. Wyłączając stanowiska z branży IT, specjalista w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie powyżej 6 000 zł brutto, a starszy specjalista nawet do 10 000 zł brutto. Z kolei w Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu stawki te mogą być niższe, ale wraz z upływem czasu będą się one zrównywać z tymi oferowanymi w stolicy.
Według wszelkich przewidywań ekspertów rynku pracy, zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością języka niemieckiego wciąż będzie rosnąć. Jakość usług świadczona przez zlokalizowane w Polsce centra usług wspólnych jest obecnie bardzo wysoko oceniania, przez co polski rynek wciąż jest atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, nawet pomimo rosnących kosztów pracy.
![Rynek pracy: czy znajomość języków obcych to rzeczywiście "must have"? [© pixabay.com] Rynek pracy: czy znajomość języków obcych to rzeczywiście "must have"?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/znajomosc-jezykow-obcych/Rynek-pracy-czy-znajomosc-jezykow-obcych-to-rzeczywiscie-must-have-253479-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)