Polski nastolatek ze smartfona korzysta częściej niż jego rówieśnik z USA
2019-12-13 09:33
Nastolatki ze smartfonami © nenetus - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nastolatkowie, czyli całe życie w Internecie
Do korzystania ze smartfona przyznaje się 7 na 10 nastolatków z Polski. Drugie miejsce w zestawieniu przypada w udziale młodzieży z Hiszpanii (59 proc.), a trzecie zajmują młodzi Turcy (51 proc.). Wynik dla Brazylii i Wielkiej Brytanii to 43%.Nastolatkowie nie ograniczają się oczywiście do telefonów - z chęcią używają również komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów czy konsol do gier.
Na tle innych narodowości polski nastolatek wyróżnia się pod względem korzystania z komputera stacjonarnego. Jak wynika z badania, używa go 53% badanych, co jest najwyższym rezultatem pośród wszystkich analizowanych krajów. Resztę dystansujemy również pod względem korzystania z inteligentnych telewizorów (29 proc.). Z kolei w korzystaniu z laptopa młodego Polaka wyprzedza nastolatek z Wielkiej Brytanii (49 proc.) oraz Stanów Zjednoczonych (48 proc.).
Raport dowodzi również coraz większej mobilności młodych użytkowników.
-Urządzenia mobilne stopniowo przejmują rolę komputerów w przypadku słuchania muzyki (68 proc.), rozmów ze znajomymi (66 proc.), a także korzystania z portali społecznościowych (62 proc.). Ma to odzwierciedlenie w tym, co osoby w wieku 14-18 lat instalują na swoich urządzeniach.
- powiedział Piotr Zimolzak, Dyrektor ds. Badań i Analiz w SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii.
Do czego służy smartfon? Polski nastolatek najczęściej instaluje na nim gry (60 proc. respondentów). Ponadto 45 proc. stawia na programy związane z muzyką, a 37 proc. korzysta z aplikacji społecznościowych. Najmniej uwagi młodzież poświęca aplikacjom z kategorii transport (7 proc.) i finanse (6 proc.).
fot. mat. prasowe
Urządzenia codziennego użytku w grupie wiekowej 14-18 lat
Pod względem najpopularniejszych aplikacji preferencje użytkowników są bardzo podobne we wszystkich sześciu badanych krajach. Zaskakujące jest jednak, jak niewielki odsetek nastolatków z Hiszpanii (7 proc.), USA (5 proc.) i Wielkiej Brytanii (3 proc.) korzysta z aplikacji społecznościowych. Częściej wskazywali oni na programy z gatunku rozrywka – taką odpowiedź wybrał średnio co trzeci respondent z tych krajów. W Polsce sporą popularnością cieszą się aplikacje dla miłośników filmów i seriali, w swoim telefonie posiada taką co piąty nastolatek.
fot. mat. prasowe
Najpopularniejsze aplikacje
O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2019 roku i miało charakter pionierskiej eksploracji. SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii przygotowała narzędzie badawcze i zrealizowała badanie metodą CAWI (on-line) z wykorzystaniem platformy internetowej ankieteo.pl. Za rekrutację międzynarodowej próby – kobiet i mężczyzn w wieku 14-18 lat – odpowiadał portal Gamekit.com. Dane pozyskano z 6 krajów: Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji, Brazylii. W ramach badania przeprowadzono 2 324 unikalne wywiady.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)