eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRekrutacja pracowników: jakie trendy niesie 2020 rok?

Rekrutacja pracowników: jakie trendy niesie 2020 rok?

2020-01-05 00:22

Rekrutacja pracowników: jakie trendy niesie 2020 rok?

Co nas czeka w rekrutacji w 2020? © Andrey Popov - Fotolia.com

Chyba nigdy rynek pracy nie zmieniał się tak szybko jak obecnie. Trudno jest dokładnie przewidzieć, jakie firmy, narzędzia, czy kierunki będą królować w kolejnych miesiącach. Mimo to, pewne trendy nieustannie zyskują na popularności i to do nich należeć będzie 2020 rok.

Przeczytaj także: Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe

Pozyskiwanie talentów


Ten trend kręci się wokół słowa „pozyskiwanie”. Po pierwsze, dotyczy on zmiany na płaszczyźnie semantycznej - dotychczasowe zespoły HR-owe i rekrutacyjne chętniej będą tytułować się mianem „Talent Acquisition”. Jest to bezpośrednia odpowiedź na zmiany rynkowe. Rekruterzy borykają się z problemem coraz większej liczby wakatów, coraz mniejszym zainteresowaniem kandydatów do podejmowania rozmów oraz ich ograniczoną otwartością na zmianę pracy. Rekrutacja pracowników, rozumiana jako linearny proces (ogłoszenie – rozmowa – zatrudnienie), zmienia się w bardziej skomplikowane pozyskiwanie talentu, które zaczyna się pogłębionym searchem, zainteresowaniem kandydata do zapoznania się z ofertą, a kończy wieloetapową rozmową i feedbackiem. Z dużym prawdopodobieństwem można spekulować, że wzrośnie również liczebność działów HR (czy też, posługując się nową nomenklaturą, działów TA) oraz, że coraz częściej będą one korzystać z pomocy agencji doradztwa personalnego, które będą brać na siebie ciężar wyszukania kandydatów i zachęcenia ich do podjęcia rozmów.

2. IT i biznes idą w parze


W mediach aż huczy na temat cyfrowej transformacji – mówi się o zanikaniu stanowisk pracy w klasycznym ich rozumieniu i zastępowaniu ludzi robotami. Ten proces w Polsce dopiero się rozpoczął. Póki co nie widać zmian na masową skalę. Jednak można zaobserwować tendencję do łączenia się stanowisk z pogranicza biznesu i IT. Szczególnie poszukiwani są eksperci w takich branżach jak analityka dużych danych (Big Data), RPA (Robotic Process Automation) czy Data Science. Z czasem wszyscy będziemy pracować w firmach technologicznych, więc kompetencje techniczne staną się niezbędne podczas rekrutacji.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Co nas czeka w rekrutacji w 2020?

Rekrutacja pracowników, rozumiana jako linearny proces (ogłoszenie – rozmowa – zatrudnienie), zmienia się w bardziej skomplikowane pozyskiwanie talentu, które zaczyna się pogłębionym searchem, zainteresowaniem kandydata do zapoznania się z ofertą, a kończy wieloetapową rozmową i feedbackiem.


3. Wideo rozmowy


Rekrutacja pracowników w 2020 roku będzie musiała zmierzyć się z problemem chronicznego braku czasu wśród kandydatów. Uczestnictwo w rozmowie rekrutacyjnej to nie tylko sam czas jej trwania – to także dojazd (bywa, że nawet i do innego miasta), przygotowanie się do niej i wcześniejszy kontakt z rekruterem. Przynajmniej część z tego nadprogramowego czasu można zaoszczędzić korzystając z takich narzędzi jak: HireVue, Spark Hire – czyli dedykowanych programów do przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych online. W tej roli doskonale sprawdzi się też Skype, Teams czy Zoom. Telekonferencja pozwala zachować tradycyjną formę wywiadu, nawiązać większą relacyjność niż podczas zwykłej rozmowy telefonicznej, a jednocześnie przyspiesza ona cały proces rekrutacyjny.

4. Ogłoszenie jak reklama


Skończyły się czasy, w których rekruter mógł czekać z założonymi rękoma i liczyć na spływ CV po dodaniu na portal oferty z wolnym wakatem. 2020 rok to ostatni dzwonek, żeby zrezygnować z ogłoszeń stanowiących jednolitą ścianą tekstu, z którego przynajmniej połowa to cukierkowy opis własnej firmy. Nadchodzi rok ogłoszeń interaktywnych – przykuwających uwagę, intrygujących, niestandardowych pod względem formy, jak i treści. Ten trend widoczny jest już teraz, jednak najczęściej obserwujemy go w branży IT – od nowego roku powoli będziemy widzieć jego migrację do innych sektorów. Standardem staną się także widełki wynagrodzeń. Kandydaci nie będą uczestniczyć w rekrutacji, jeśli nie będą mieć pewności, że zapewnią im progres finansowy.

5. Twarde dane


Zestawienie trendów na 2020 rok zamyka analityka. Firmy wydają coraz więcej pieniędzy na pozyskiwanie i utrzymywanie pracowników, a co za tym idzie – chcą wiedzieć, czy taka inwestycja jest dla nich opłacalna. Analitycy wezmą pod lupę działy HR i dokładnie wyliczą, które z rekrutacji pracowników odniosły finansowy sukces, sprawdzą czy działania EB pozytywnie korelują ze zmniejszeniem rotacji, a także czy wprowadzona kultura organizacyjna sprzyja wzrostom sprzedaży. Matematyka znowu staje się królową nauk, a jej wykorzystanie będzie coraz powszechniejsze.

Piotr Mazurkiewicz, Partner

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • czarnamatka / 2020-02-11 09:29:50

    Tak naprawdę, to jeśli pracodawca będzie oferował naprawdę godne warunki swoim obecnym jak i przyszłym pracownikom to wszystko będzie się rozwijało w odpowiednim kierunku. Teraz na szczęście pakiety medyczne w medicover, karty na siłownię czy jakąś inną aktywność coraz częściej są po prostu normą. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: