eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyOferty pracy: więcej na wschodzie, mniej w centrum Polski

Oferty pracy: więcej na wschodzie, mniej w centrum Polski

2020-01-07 00:36

Oferty pracy: więcej na wschodzie, mniej w centrum Polski

Gdzie najwięcej ofert pracy? © DOC RABE Media - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie plany rekrutacyjne na I kwartał bieżącego roku formułują pracodawcy ze wszystkich badanych przez ManpowerGroup regionów, to jednak nie wszędzie zakrojone będą na taką samą skalę. Najnowsza analiza pokazuje, gdzie toczyć będzie się najbardziej zagorzała walka o kandydatów, a gdzie oferty pracy będą topnieć.

Przeczytaj także: ManpowerGroup: zatrudnienie będzie spadać. Rekrutacje planuje tylko 6% firm

Jak czytamy w komunikacie z najnowszej odsłony „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w I kwartale bieżącego roku kandydaci do pracy nadal mogą liczyć na sprzyjające im warunki poszukiwania nowej pracy, ale jednocześnie ilość ofert pracy będzie zdecydowanie mniejsza od tej, do której przyzwyczaiły nas poprzednie miesiące.

Na oferty pracy mogą liczyć przede wszystkim osoby poszukujące zatrudnienia na wschodzie naszego kraju – to właśnie ten region Polski charakteryzuje się obecnie najwyższą prognozą netto zatrudnienia (+12%). Na kolejnych pozycjach plasują się: północny-zachód (+9%) oraz północ (+6%) i południe (+6%). Najsłabiej pod tym względem (+5%) wypada centrum i południowy-zachód kraju. Dlaczego plany rekrutacyjne firm nie są już tak imponujące jak ostatnio? Obecną sytuację na rynku pracy tak komentuje Dominik Malec, dyrektor z agencji rekrutacyjnej Manpower:
– Z powodu sezonowości firmy w wielu sektorach na pierwszy kwartał mają mniejsze potrzeby kadrowe niż w końcówce roku, dlatego najbliższe miesiące będą dla pracownika mniej korzystne pod względem znalezienia nowej pracy. Przykładem jest branża logistyczna rozwijająca się w regionie centralnym i południowo-zachodnim, która ze względu na intensywność zamówień w sezonie świątecznym największe zapotrzebowanie na pracowników zgłasza właśnie w końcówce roku. Z kolei trudności ze znalezieniem pracy na południu i w południowym-zachodzie to efekt mniejszego zapotrzebowania na pracowników w przemyśle wydobywczym i produkcji przemysłowej, które mają dominujący udział w gospodarce tych części Polski. Chęć większego powiększania zespołów jest z kolei widoczna w regionie północnym, na co wpływ mają między innymi zaplanowane inwestycje przebudowy portów morskich. Mimo różnych prognoz w regionach, wciąż brakuje pracowników fizycznych wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych. Ze znalezieniem nowej pracy nie powinni mieć problemu specjaliści IT oraz inżynierowie z różnych branż – wyjaśnia.

Plany rekrutacyjne polskich firm są niższe w ujęciu kwartalnym i rocznym. Największą różnicę odczują osoby zainteresowane pracą w regionie południowo-zachodnim i południowym, gdzie prognozy zatrudnienia najbardziej się obniżyły i oferty pracy mogą nieszczególnie dopisywać. W ujęciu rocznym dla południowego-zachodu to różnica 11 a dla południa 9 punktów procentowych.

Przydatne linki:
Oferty pracy


W ujęciu kwartalnym zostały zanotowane podobne zmiany. Na przestrzeni ostatniego roku prognoza poprawiła się dla północnego-zachodu. Więcej ofert pracy niż w minionym kwartale będzie też w Polsce wschodniej, północnej i centralnej.

fot. mat. prasowe

Plany pracodawców dot. zatrudnienia w podziale na regiony

Najłatwiej o oferty pracy będzie na wschodzie Polski, trudniej w centrum.


– Pracodawcy ostrożnie podchodzą do decyzji o powiększaniu swojego zespołu również ze względu na spowolnienie obserwowane na rynkach zachodnich. Spadek popytu na pracowników jest najbardziej widoczny w regionach ulokowanych na ścianie zachodniej Polski, gdzie biznes firm skierowany jest na potrzeby rynku niemieckiego. Mniejsze zapotrzebowanie na pracowników w centrum kraju, gdzie lokowany jest głównie kapitał firm SSC, BPO, IT i R&D, może wiązać się z planami zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Przyczyniłoby się to do wzrostu kosztów zatrudnienia, zwłaszcza dla firm zatrudniających wysoko wykwalifikowanych specjalistów – podsumowuje ekspert.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • czarnamatka / 2020-01-27 15:38:40

    Najważniejsze to jest znaleźć taką pracę, która będzie dla nas odpowiednia. Mnie się udało, ale też nie będę ukrywała że mam naprawdę w porządku pracodawcę. Zapewnia nam dobre warunki, w tym przede wszystkim prywatną opiekę medyczną w medicover odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: