Polska największym odbiorcą unijnych funduszy
2006-07-17 13:35
Przeczytaj także: Dotacje unijne 2007-2013 w Polsce
Danuta Hubner, unijna komisarz do spraw polityki regionalnej, ujawniła właśnie gdzie trafi 308 miliardów euro z unijnego programu funduszy strukturalnych i w jaki sposób, jak ma nadzieję, zostaną one wydane.Komisarz Hubner chce, żeby najbiedniejsze regiony Europy skupiły się na wzroście konkurencyjności, mniejszy nacisk kładły na prestiżowe projekty polityczne, takie jak nowe drogi i linie kolejowe, a większy na laboratoria i parki technologiczne.
Analiza programu pokazuje jak pieniądze są kierowane głównie do 10 nowych krajów członkowskich z byłego bloku komunistycznego: Czechy otrzymają 23,6 miliarda euro, Węgry 22,4 miliarda, a Rumunia, która ma przystąpić do UE w przyszłym roku - 17,3 miliarda euro.
Wśród starych państw członkowskich Hiszpania otrzyma 31 miliardów euro, Niemcy –23 miliardy, głównie na wschód kraju, i Francja 12 miliardów euro.
Komisarz Hubner opublikowała swoje wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób te pieniądze powinny zostać wydane, koncentrując się na priorytetach Unii Europejskiej - zwiększenia konkurencyjności, popierania innowacji i tworzenia nowych miejsc pracy. Przedstawione przez Danutę Hubner dane odzwierciedlają porozumienie zawarte podczas grudniowego szczytu przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej.
62 proc. wszystkich wydanych pieniędzy powinno być zarezerwowane na projekty bezpośrednio związane z priorytetami unijnymi - tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Hubner mówi, że to oznacza zmianę w stosunku do priorytetowych wydatków w programie regionalnym na lata 2000 - 2006, kiedy 44 proc. funduszy strukturalnych zostało wydanych na projekty infrastrukturalne, w tym ambitne plany rozwoju dróg i kolei w Hiszpanii.
Program, który traci ważność w tym roku, został uzgodniony przed unijnym szczytem w Lizbonie w marcu 2000 roku, na którym została złożona obietnica uczynienia Unii Europejskiej najbardziej konkurencyjną, opartą na wiedzy gospodarką na świecie.
Nowe państwa członkowskie analizowały, w jaki sposób kraje takie jak Irlandia czy Finlandia przekształciły swoje gospodarki, oparte głównie na rolnictwie, w centra nowoczesnych technologii, inwestując w edukację, kwalifikacje i ośrodki badawcze.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl